Pro firmy: tarify, API a import →

Renault Megane

Osobní auta · Výroba 1995–2023

Renault Megane: generace, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Generace 4 generace

Renault Megane — inzeráty

Všechny inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájezd, km

Výkon, kW

Prodejce

Výbava

Další výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnost
Zabezpečení
Další výhody
Zatím žádné inzeráty.
REKLAMA Site SEO AI Audit — free SEO audit
Renault Megane
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Renault

Renault Megane: III a IV generace, motory a výbavy

Renault Megane je francouzské kompaktní auto, v Česku oblíbené pro ekonomické naftové motory a dostupnou cenu na trhu s použitými vozy. Podíváme se, čím se liší III a IV generace, které motory jsou nejčastější, jak se liší výbavy a co zkontrolovat před nákupem.

Megane stručně

Megane (výrobce píše Mégane) se vyrábí od roku 1995 a konkurová s Volkswagen Golf, Ford Focus nebo Peugeot 308. III a IV generace nabízí karoserie hatchbacku a kombi – Megane Grandtour. III generace byla ještě vyráběna jako třídveřový kupé a kupé-kabriolet, zatímco IV generace také jako sedan.

Megane je ceněn pro pohodlnou, měkkou jízdu, nízkou spotřebu naftových motorů a to, že na trhu s použitými vozy je obvykle levnější než německé konkurenty stejného věku. Sportovní řidiči mají své verze R.S., které mají své věrné fanoušky.

III a IV generace – čím se liší

III generace (2008–2016) je jednodušší a levnější, proto je na trhu s použitými vozy nabídka největší. Během výroby byla několikrát aktualizována: pozdější vozy dostaly modernější motory, například 1.2 TCe, a mírně změněný vzhled. Je to praktické a nenákladné auto pro každý den, ale většina exemplářů už má vysoký nájezd.

Čtvrtá generace (od roku 2016) – delší, širší a mnohem modernější: výrazné LED denní světla ve tvaru písmene C, v vyšších výbavách – velký vertikální dotykový displej a více asistenčních systémů pro jízdu. V roce 2020 byly auta aktualizována novými LED světly, novější multimediální systémem a řadu doplnil dojezdový hybrid E-Tech.

Od roku 2022 se vyrábí Megane E-Tech Electric, což je úplně jiný automobil – elektrický model s pohonem všech kol, proto by se neměl zaměňovat s běžným Megane.

Motory a převodovky

Ve třetí generaci byl nejpopulárnější motor 1.5 dCi diesel (cca 85–110 kW), dále se vyskytovaly silnější 1.9 dCi a 1.6 dCi (cca 130 kW). Benzínové motory – 1.6 16V bez turbodmychadla (cca 110 kW), později 1.4 TCe a 1.2 TCe s turbodmychadlem.

Ve čtvrté generaci tvoří základ motory 1.2 TCe, od roku 2018 pak benzínové motory 1.3 TCe (cca 115–160 kW) a diesely 1.5 dCi / Blue dCi (cca 90–115 kW). Silnější diesely – 1.6 dCi, později 1.7 Blue dCi (cca 130–165 kW). Verze GT měla motor 1.6 TCe (cca 205 kW), Megane R.S. pak 1.8 TCe (cca 280–300 kW).

Převodovky – manuální nebo automatické EDC (dvojitá spojka). S motorem 1.5 dCi a menšími benzínovými motory se nejčastěji kombinuje suchá spojka EDC: je ekonomická, ale nemá ráda neustálé jízdy po nerovnostech a hrubé rozjezdy.

Co zkontrolovat při nákupu použitého Megane

1.5 dCi motor má dlouhý život, pokud se olej mění včas, ale při špatné údržbě se mu mohou vyskytnout problémy s vložkami švestkových ložisek. Zeptáte se na historii servisu a zjistěte, zda se v motoru neslyší pískání. U dieselových vozů, které hodně jezdí v městském provozu, zkontrolujte filtr pevných částic (DPF) a ventil EGR.

U raných motorů 1.2 TCe (přibližně 2012–2016) je slabým místem zvýšená spotřeba oleje, která může poškodit rozvodový řetěz a samotný motor. Zeptáte se, zda byl olej pravidelně kontrolován a zda byl motor opravován.

Převodovka EDC by měla přepínat plynule – trhnutí při rozjezdu nebo rány při přepínání ukazují na problémy s hydraulikou nebo řídicím blokem. U čtvrté generace zkontrolujte, zda rychle reaguje multimediální systém a dotykový displej. U všech vozů zkontrolujte stav podle záznamů technických prohlídek a servisů, a karoserii – kvůli natřeným dílům.

REKLAMA Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Vybavení

Názvy a vybavení se liší podle trhu a let; uvádíme nejčastěji v Evropě setkávána vybavení.

Expression

Třetí generace

Jednodušší vybavení třetí generace – nejlevnější volba.

  • Často – ocelová kola
  • Klimatizace
  • Jednodušší zvukový systém

Dynamique

Třetí generace

Nejpopulárnější vybavení třetí generace s více pohodlným vybavením.

  • Často – lehkosplavná kola
  • Často – automatická klimatizace a udržování rychlosti
  • Často – navigace Carminat TomTom

Zen

Čtvrtá generace

Základní výbava čtvrté generace, která většině kupujících stačí.

  • Často – lehkosplavná kola
  • Často — automatická klimatizace a parkovací senzory
  • Karta místo obvyklého klíče

Intens

Čtvrtá generace

Luxusnější verze s více technologiemi.

  • Často — velký vertikální multimediální displej
  • Často — digitální přístrojová deska
  • Často — výběr jízdních režimů a osvětlení interiéru

GT Line / R.S. Line

Čtvrtá generace

Sportovní verze s běžnými motory; po roce 2020 nazývaná R.S. Line.

  • Sportovní nárazníky a větší kola
  • Sportovní sedadla a výbava
  • Často — přední LED světla

GT ir R.S.

Čtvrtá generace

Nejvýkonnější verze pro pohodlné řízení.

  • GT — asi 205 k, R.S. — asi 280–300 k
  • Často — systém 4Control s poháněnými čtyřmi koly
  • Výraznější vůz a sportovní interiér

Porovnání výbav generace IV

ZenIntensGT Line / R.S. LineR.S.
Komu je vhodnýPro každodenní jízduPro komfort a technologieSportovní vzhledPohodlí při řízení
Pneumatika (nejčastěji)16 palců16–17 palců17–18 palců18–19 palců
InteriérStandardníVíce vybavení pro pohodlí, větší displejSportovní sedadlaSportovní sedadla, R.S. výbava
Motor (nejčastěji)1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.8 TCe, 280–300 kW
Cena na trhu s použitými vozy (přibližně)€€€€€€€€

Pro většinu kupujících je nejlepší volbou Zen nebo Intens s motorem 1.3 TCe nebo 1.5 dCi. GT Line nebo R.S. Line stojí za výběr kvůli vzhledu, ale R.S. jen pokud hledáte opravdu sportovní auto.

Výhody

  • Pohodlná, měkká jízda
  • Ekonomické naftové motory
  • Na trhu s použitými vozy bývá obvykle levnější než německé konkurenty
  • Velký výběr, snadno se najdou náhradní díly

Nevýhody

  • Ztrácí hodnotu rychleji než německé konkurenty
  • Suché spojky EDC pro pohodlné jízdy v koloně
  • Problémy s mazáním u raných motorů 1.2 TCe

Časté otázky

Která generace Megane je nejlepší při nákupu ojetého vozidla?

Pokud je rozpočet omezený – pozdější vozy třetí generace s motory 1.5 dCi nebo 1.6 dCi a jasnou servisní historií. Pokud chcete modernější interiér a více bezpečnostních systémů, vyberte čtvrtou generaci, nejlépe po roce 2018, kdy přišel motor 1.3 TCe.

Je motor 1.5 dCi spolehlivý?

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších a nejúspornějších Renaultových dieselů, avšak je citlivý na intervaly výměny oleje. Vyberte si vůz s jasnou servisní historií a vyhněte se těm, u kterých se olej mění zřídka.

V čem se Megane a Megane Grandtour liší?

Grandtour je kombi s výrazně větším kufrem, takže je vhodný pro rodiny a ty, kteří cestují hodně. Motory a výbavy jsou v podstatě stejné jako u hatchbacku.

Stojí za to vybrat si Megane s převodovkou EDC?

Stojí, pokud převodovka funguje hladce a jezdíte převážně mimo město. Během zkušební jízdy vyzkoušejte rozjezd z místa a pomalou jízdu v koloně – trhnutí ukazuje, že by mohla být potřeba opravy spojek.

Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky

Komentáře

Zatím žádné komentáře k Renault Megane. Podělte se o zkušenosti.

Přihlaste se a komentujte

Další modely Renault

Renault →
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks