Renault Megane: III og IV generasjoner, motorer og utstyr
Renault Megane er en fransk kompaktbil som er populær i Norge på grunn av sine økonomiske dieselmotorer og tilgjengelige priser på bruktmarkedet. Vi ser på hva som skiller III og IV generasjonene, hvilke motorer som er vanligst, hvordan utstyrsutvalget skiller seg og hva du bør sjekke før du kjøper.
Megane på kort tid
Megane (produsentens stavemåte — Mégane) har blitt produsert siden 1995 og konkurrerer med Volkswagen Golf, Ford Focus og Peugeot 308. III og IV generasjonene tilbyr hatchback- og stasjonsvognmodeller — Megane Grandtour. III generasjonen ble også produsert som en tre-dørs coupé og cabriolet, mens IV generasjonen også er tilgjengelig som sedan.
Megane er verdsatt for sin komfortable og myke kjøreegenskaper, lave driftskostnader for dieselmotorer og at den vanligvis er billigere enn sine tyske konkurrenter på bruktmarkedet. Sporty kjørelse elskere har R.S. versjoner, som har sine trofaste tilhengere.
III og IV generasjon — hva skiller dem
III generasjon (2008–2016) er enklere og billigere, derfor er tilbudet på bruktmarkedet størst. Under produksjonsperioden ble den oppdatert flere ganger: senere modeller fikk moderne motorer, som 1.2 TCe, og en litt endret utseende. Dette er en praktisk og rimelig dagligbil, men de fleste eksemplarene har nå høye kilometerstall.
Fjerde generasjon (fra 2016) — lengre, bredere og mye mer moderne: utpregede C-formede LED-daglys, i høyere utstyrsnivåer — stor vertikal berøringsskjerm og flere hjelpesystemer for kjøring. Bilene ble oppdatert i 2020 med oppdaterte LED-lykter, nyere multimediasystem, og sortimentet ble utvidet med ladehybriden E-Tech.
Fra 2022 produseres Megane E-Tech Electric, som er en helt annen bil — en elektrisk SUV-modell, så den bør ikke forveksles med den vanlige Megane.
Motorer og girkasser
I tredje generasjon var den mest populære 1.5 dCi-dieselen (ca. 85–110 hk), samt sterkere 1.9 dCi og 1.6 dCi (ca. 130 hk). Bensinmotorer var 1.6 16V uten turbo (ca. 110 hk), senere 1.4 TCe og 1.2 TCe med turbo.
I fjerde generasjon består grunnmodellen av 1.2 TCe, og fra 2018 — 1.3 TCe bensinmotorer (ca. 115–160 hk) og 1.5 dCi / Blue dCi-diesler (ca. 90–115 hk). Sterkere diesler er 1.6 dCi, senere 1.7 Blue dCi (ca. 130–165 hk). GT-versjonen hadde 1.6 TCe (ca. 205 hk), og Megane R.S. hadde 1.8 TCe (ca. 280–300 hk).
Girkasser er manuelle eller automatiske EDC (dobbelkobling). Med 1.5 dCi og mindre bensinmotorer er det vanligvis tørrkoblet EDC: den er økonomisk, men liker ikke konstant kjøring i laveste gir og grov kjøring.
Hva man bør sjekke når man kjøper en brukt Megane
1.5 dCi-motoren er langlivet, hvis oljen byttes i tide, men med dårlig vedlikehold kan det oppstå problemer med svake deler. Spør etter servicehistorikken og om det høres noen belder fra motoren. Dyzelmotorer som har kjørt mye i byen, sjekk kjedefilteret (DPF) og EGR-ventilen.
De tidlige 1.2 TCe-motorene (ca. 2012–2016) har en svakhet med økte oljeforbruk, som kan skade fordelingskjeden og motoren selv. Spør om oljenivået har blitt sjekket regelmessig og om motoren har blitt reparert.
EDC-gearskiftet skal skifte jevnt — trøbbel ved skifting eller støt under skifting kan indikere problemer med koblingsen eller styreenheten. I fjerde generasjon, sjekk om multimediasystemet og berøringskjermen reagerer raskt. For alle bilene, sjekk rida etter teknisk inspeksjon og servicejournaler, og karosseriet etter malte detaljer.
Utstyrsnivåer
Navn og utstyr varierer etter marked og år; vi oppgir de vanligste utstyrsnivåene i Europa.
Expression
Fjerde generasjonDen enkleste III generasjonsutstyrsnivå er det billigste valget.
- Ofte — stålfelger
- Kondis
- Enklere lydsystem
Dynamique
Fjerde generasjonDen mest populære III generasjonsutstyrsnivå med mer komfortutstyr.
- Ofte — lettmetallfelger
- Ofte — automatisk klimakontroll og fartsholder
- Ofte — navigasjon Carminat TomTom
Zen
Fjerde generasjonDen grunnleggende fjerde generasjonsutgaven, som er tilstrekkelig for de fleste kjøpere.
- Ofte — lettmetallfelger
- Oftest — automatisk klimakontroll og parkeringssensorer
- Kort i stedet for vanlig nøkkel
Intens
Fjerde generasjonMer utstyrt versjon med flere teknologier.
- Oftest — stor vertikal multimedieskjerm
- Oftest — digital instrumentpanel
- Oftest — valg av kjøremodus og interiørbelysning
GT Line / R.S. Line
Fjerde generasjonSporty utseende med vanlige motorer; kalt R.S. Line etter oppdateringen i 2020.
- Sporty støtfanger og større hjul
- Sporteseter og interiør
- Oftest — LED-forslys
GT ir R.S.
Fjerde generasjonDe mest kraftige versjonene for kjørekomfort.
- GT — omtrent 205 hk, R.S. — omtrent 280–300 hk
- Oftest — firehjulstrekkssystem 4Control
- En mer prestisjefylt bil og sporty interiør
Sammenligning av fjerde generasjons utstyr
| Zen | Intens | GT Line / R.S. Line | R.S. | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | For daglig kjøring | Komfort og teknologi | Sporty utseende | Kjørekomfort |
| Felger (vanligvis) | 16-tommers | 16–17-tommers | 17–18-tommers | 18–19-tommers |
| Interiør | Standard | Mer komfortutstyr, større skjerm | Sportsete | Sportsete, R.S. interiør |
| Motor (vanligvis) | 1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi | 1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.8 TCe, 280–300 hk |
| Pris relativt på bruktbilmarkedet | € | €€ | €€ | €€€ |
For de fleste kjøpere er det beste valget Zen eller Intens med 1.3 TCe eller 1.5 dCi motor. GT Line eller R.S. Line er verdt å vurdere på grunn av utseendet, mens R.S. bare er noe for de som virkelig vil ha en sporty bil.
Fordeler
- Komfortabel og myk kjøreopplevelse
- Økonomiske dieselmotorer
- Vanligvis billigere enn tyske konkurrenter på bruktbilmarkedet
- Stor utvalg, lett å finne reservedeler
Ulemper
- Mister denne bilen raskere i verdi enn tyske konkurrenter
- Tørre koblingsbokser EDC gir en jevn kjøreopplevelse på kamskaft
- De tidlige 1.2 TCe-motorene har høye oljespørselskostnader
Vanlige spørsmål
Hvilken Megane-generasjon er best å kjøpe brukt?
Hvis budsjettet er begrenset, velg senere III-generasjonsbiler med 1.5 dCi eller 1.6 dCi diesel og en klar servicehistorie. Hvis du vil ha en mer moderne interiør og flere sikkerhetssystemer, velg IV-generasjonen, best etter 2018, da 1.3 TCe-motoren ble introdusert.
Er 1.5 dCi-motoren pålitelig?
Dette er en av de mest utbredte og økonomiske Renault-dieslene, men den er følsom for oljeskiftintervaller. Velg en bil med en klar servicehistorie og unngå de som har sjeldne oljeskift.
Hva er forskjellen mellom Megane og Megane Grandtour?
Grandtour er en stasjonsvogn med en betydelig større bagasjerom, og passer derfor godt for familier og de som reiser mye. Motorene og utstyrsnivåene er i prinsippet de samme som på heccen.
Er det verdt å velge Megane med EDC-gearkasse?
Det er verdt det, hvis girkassen fungerer jevnt og du kjører mye i bytrafikk. Under prøvekjøringen, test starten fra stående og langsom kjøring på kamskaft – rykker det, kan det være nødvendig med koblingsboksreparasjon.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























