Pre firmy: tarify, API a import →

Renault Megane

Osobné autá · Výroba 1995–2023

Renault Megane: generácie, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Generácie 4 generácie

Renault Megane — inzeráty

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Zatiaľ žiadne inzeráty.
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks
Renault Megane
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Renault

Renault Megane: III a IV generácie, motory a výbavy

Renault Megane je francúzsky kompaktný automobil, v Slovensku obľúbený pre ekonomické dyzelové motory a dostupnú cenu na trhu s použitými vozidlami. Prehľadneme, čím sa líšia III a IV generácia, ktoré motory sú najčastejšie, ako sa líšia výbavy a čo overiť pred nákupom.

Megane krátko

Megane (výrobcovo Mégane) sa vyrába od roku 1995 a súperuje s Volkswagen Golf, Ford Focus alebo Peugeot 308. III a IV generácia ponúkajú karosériu hatchback a kombi – Megane Grandtour. III generácia sa ešte vyrábala ako trojdverový kupé a kupé kabriolet, zatiaľ čo IV generácia aj ako sedan.

Megane je oceňovaný pre pohodlnú, mäkkú jazdu, malé náklady na dyzelové motory a to, že na trhu s použitými vozidlami je obvykle lacnejší ako rovnako staré nemecké konkurenty. Sportovne zameraným vodičom sú určené verzie R.S., ktoré majú svoje verné fanúšikov.

III a IV generácia – čím sa líšia

III generácia (2008–2016) je jednoduchšia a lacnejšia, preto je na trhu s použitými vozidlami ponuka najväčšia. Počas výroby bola niekoľkokrát obnovená: neskoršie automobily dostali moderné motory, napríklad 1.2 TCe, a trochu zmenený dizajn. Je to praktický a lacný každodenný automobil, ale väčšina exemplárov už má vysoký nájazd.

Štvrtá generácia (od roku 2016) – dlhšia, širšia a podstatne modernšia: výrazné C-tvaré LED dňové svetlá, v vyšších výbavách – veľký vertikálny dotykový displej a viac asistenčných systémov pre jazdu. V roku 2020 obnovené automobily dostali obnovené LED svetlá, novšiu multimediálnu systém a ponuku doplnil dobitý hybrid E-Tech.

Od roku 2022 sa vyrába Megane E-Tech Electric, ktorý je úplne iný automobil – elektrický model s pohonom všetkých kolies, preto by sa ho nemal zamieňať s obyčajným Megane.

Motory a prevodovky

V tretej generácii najobľúbenejší bol 1.5 dCi diesel (okolo 85–110 kW), tiež sa vyskytovali silnejšie 1.9 dCi a 1.6 dCi (okolo 130 kW). Benzínové motory – 1.6 16V bez turbína (okolo 110 kW), neskôr 1.4 TCe a 1.2 TCe s turbínou.

V štvrtej generácii základ tvoria benzínové motory 1.2 TCe, od roku 2018 – 1.3 TCe (okolo 115–160 kW) a dieselové motory 1.5 dCi / Blue dCi (okolo 90–115 kW). Silnejšie dieselové motory – 1.6 dCi, neskôr 1.7 Blue dCi (okolo 130–165 kW). Verzia GT mala 1.6 TCe (okolo 205 kW), Megane R.S. – 1.8 TCe (okolo 280–300 kW).

Prevodovky sú mechanické alebo automatické EDC (dvojitá spojka). S 1.5 dCi a menšími benzínovými motormi sa najčastejšie kombinuje suchá spojka EDC: je ekonomická, ale neobľúbila sa pre jazdu v meste a hrubé zrýchlenie.

Čo overiť pri kúpe použitého Megane

1.5 dCi motor má dlhý život, ak sa olej vymieňa včas, ale pri zlej údržbe sa môžu objaviť problémy s vložkami švaštičiek. Vyptajte sa o históriu servisu a zistite, či sa v motore nepočuje beld. U dyzelových vozidiel, ktoré sa často pohybujú v meste, skontrolujte filtr pevných častíc (DPF) a EGR ventil.

U raných motorov 1.2 TCe (približne 2012–2016) je slabým miestom zvýšená spotreba oleja, ktorá môže poškodiť rozvodový reťazec a samotný motor. Vyptajte sa, či sa hladina oleja pravidelne kontrolovala a či bol motor opravovaný.

Preetlaková prevodovka EDC má preklápať hladko – trhanie pri pohybe alebo ráz pri preklápaní ukazujú problémy s hydraulikou alebo riadiacim blokom. U štvrtej generácie skontrolujte, či rýchlo reaguje multimediálny systém a dotykový displej. U všetkých vozidiel skontrolujte riadenie podľa záznamov technickej prehliadky a servisu, a karosériu – pre farbené detaily.

REKLAMA Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Vybavenie

Názvy a vybavenie sa líšia podľa trhu a rokov; uvádzame najčastejšie v Európe stretnuté vybavenie.

Expression

Tretia generácia

Jednoduchšie vybavenie tretieho generácie – najlacnejšia voľba.

  • Často – oceľové disky
  • Klima
  • Jednoduchší zvukový systém

Dynamique

Tretia generácia

Najobľúbenejšie vybavenie tretieho generácie s viac komfortným vybavením.

  • Lehké slitiny
  • Často – automatická klimatizácia a udržanie rýchlosti
  • Často – navigácia Carminat TomTom

Zen

Štvrtá generácia

Základná verzia štvrtého pokolenia, ktorá postačuje väčšine kupujúcich.

  • Lehké slitiny
  • Často — automatické klimatizácie a parkovacie senzory
  • Karta namesto kláčika

Intens

Štvrtá generácia

Luxusnejšia verzia s viac technológií.

  • Často — veľký vertikálny multimediálny displej
  • Často — digitálny priemyselný panel
  • Často — výber režimov jazdy a osvetlenie interiéru

GT Line / R.S. Line

Štvrtá generácia

Športová verzia s obyčajnými motormi; po roku 2020 známa ako R.S. Line.

  • Športové nárazníky a väčšie kolesá
  • Športové sedadlá a výbava
  • Často — predné LED svetlá

GT ir R.S.

Štvrtá generácia

Najsilnejšie verzie pre pohodlie jazdy.

  • GT — približne 205 kW, R.S. — približne 280–300 kW
  • Často — systém 4Control s štyrmi poháňanými kolami
  • Výraznejší automobil a športový interiér

Porovnanie výbavy štvrtej generácie

ZenIntensGT Line / R.S. LineR.S.
Pre koho je vhodnýPre každodenné jazdyPre komfort a technológieŠportový vzhľadPohodlie pri jazde
Pneumatiky (často)16 pal. kolies16–17 pal. kolies17–18 pal. kolies18–19 pal. kolies
InteriérZákladnýViac pohodlia a väčší displejŠportové sedadláŠportové sedadlá, R.S. výbava
Motor (často)1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi1.8 TCe, 280–300 kW
Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne)€€€€€€€€

Pre väčšinu kupujúcich je najlepším výberom Zen alebo Intens s motorom 1.3 TCe alebo 1.5 dCi. GT Line alebo R.S. Line je vhodné vybrať pre vzhľad, ale R.S. len ak hľadáte skutočne športové auto.

Výhody

  • Pohodlná, mäkká jazda
  • Ekonomické naftové motory
  • Na trhu s použitými vozidlami býva lacnejšie ako nemeckí konkurenti
  • Veľký výber, ľahko sa nachádzajú náhradné diely

Nevýhody

  • Strata hodnoty rýchlejšie ako nemeckí konkurenti
  • Suché spriahnutia EDC pre pohodlné jazdenie v meste
  • Staršie motory 1.2 TCe majú vyššie spotreby oleja

Časté otázky

Ktorý model Megane je najlepšie kúpiť?

Ak máte obmedzený rozpočet – neskoršie modely III. generácie s motorom 1.5 dCi alebo 1.6 dCi a jasnou históriou údržby. Ak chcete modernejší interiér a viac bezpečnostných systémov, vyberte IV. generáciu, najlepšie po roku 2018, keď prišiel motor 1.3 TCe.

Je motor 1.5 dCi spoľahlivý?

Toto je jeden z najrozšírenejších a najekonomičnejších Renaultovských dieselov, no je citlivý na intervaly výmeny oleja. Vyberte auto s jasnou históriou údržby a vyhnite sa tým, u ktorých sa olej mení zriedka.

Aké sú rozdiely medzi Megane a Megane Grandtour?

Grandtour je kombi s výrazne väčším kufrom, takže je vhodný pre rodiny a ľudí, ktorí často cestujú. Motory a výbavy sú v podstate rovnaké ako u hatchbacku.

Je to vhodné vybrať Megane s prevodovkou EDC?

Je to vhodné, ak prevodovka funguje hladko a jazdíte viac mimo mesta. Pri skúšobnom jazde otestujte rozjazd z miesta a pomalé jazdenie v meste – trhanie naznačuje, že môže byť potrebná opravy spriahnutia.

Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Renault Megane. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Renault

Renault →
REKLAMA Site AI Audit — free website audit