Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Volvo XC40

Henkilöautot · Valmistus 2017–

Volvo XC40: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Sukupolvet

Tämän mallin sukupolvien luetteloa täydennetään.

Volvo XC40 myytävänä 5 ilmoitusta

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Polttoaine

Vaihteisto

Korityyppi

Kunto

Maa

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Volvo XC404

Volvo XC40

202041 047 kmDieselAutomaatti110 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC40, 2020-06, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 41 047 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 258
22 900 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202045 576 kmDieselAutomaatti140 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC40, 2020-06, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 140 kW; rida: 45 576 km. 3 000 km arba 3 mėn. pardavėjo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 261
23 300 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202358 775 kmSähköAutomaatti69 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC40, 2023-04, visureigis / krosoveris. Kuras: elektra, 69 kwh; pavarų dėžė: automatinė; galia: 69 kW; rida: 58 775 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 438 km. 6 000 km arba…

🇱🇹 Šiauliai · ID 274
27 400 €
Volvo XC404

Volvo XC40

20257 979 kmBensiiniAutomaatti145 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC40, 2025-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 145 kW; rida: 7 979 km. 1 metų gamintojo garantija. Automobilį galima apžiū…

🇱🇹 Šiauliai · ID 290
29 900 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202528 300 kmBensiiniAutomaatti130 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC40, 2025-06, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 130 kW; rida: 28 300 km. 1 metų gamintojo garantija. Automobilį galima apži…

🇱🇹 Šiauliai · ID 291
30 800 €
MAINOS Site AI Audit — free website audit
Volvo XC40
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Volvo

Volvo XC40: sukuppelet, moottorit, sähköinen Recharge ja varustelut

Volvo XC40 on kompakti maasturi, jonka Volvo esitteli vuonna 2017 pienempien maastureiden luokkaan. Katsomme, miten varhaiset ja uudistetut autot poikkeavat toisistaan, mitkä moottorit ovat suosituimpia, mitä on hyvä tietää sähköisestä XC40 Rechargesta ja mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä.

XC40 lyhyesti

XC40 esiteltiin vuonna 2017 ja sitä valmistetaan edelleen – se on yksi kompakti-autojen CMA-alustalle rakennetuista malleista. Volvo jaetaan Geely-konsernin kanssa; se on ensimmäinen Volvo-malli tällä alustalla. Vuonna 2018 XC40 valittiin "Vuoden autoksi".

Autoa arvostetaan ainutlaatuisesta suunnittelusta, mukavista istuimista, hyvin suunnitellusta sisustuksesta, jossa on paljon varastointitilaa ja korkeasta turvallisuustasosta. Se on pienempi kuin XC60, joten se sopii hyvin kaupunkiin, mutta takaistuintilasta ja tavaratilasta on vähemmän kuin suuremmissa Volvo-maastureissa.

Varhaiset ja uudistetut XC40 – miten ne poikkeavat toisistaan

Varhaisissa autoissa (vuodesta 2018) oli saatavana bensiini- ja dieselmoottorit sekä varustelut Momentum, Inscription ja R-Design. Monimediasysteemi oli Volvo Sensus, jossa oli pystysuora kosketusnäyttö.

Noin vuosina 2020–2021 dieselmoottorit hävisivät, ja niiden tilalle tulivat kevyet hybridit (B3, B4), ladattavat hybridit ja täysin sähköinen XC40 Recharge. Samalla tuli uusi monimediasysteemi, jossa on integroidut Google-palvelut.

2022 m. XC40 päivitys: uusi, ohuemmat etuvalot ja uusi etuiskuuminen, ja trimien nimet muutettiin Core, Plus ja Ultimate. Sähköinen versio nimettiin EX40:ksi, joten uusimmat sähköautot löytyvät mainoksista molemmilla nimillä.

Moottorit ja vaihteistot

Bensiinimoottorit: T3 (1,5 l kolmisylinterinen, noin 160 hv), T4 (noin 190 hv) ja T5 (noin 250 hv, useimmiten neliveto). Dieselmoottorit D3 (noin 150 hv) ja D4 (noin 190 hv) löytyvät useimmiten vanhemmista autoista. Myöhemmin tulivat kevyet hybridit B3 ja B4.

Latautuvat hybridit T4 Recharge ja T5 Recharge yhdistävät 1,5 l bensiinimoottorin sähkömoottorin kanssa; sähköllä voi ajaa kymmeniä kilometrejä vuoden ja akun mukaan, talvella huomattavasti vähemmän. Useimmat moottorit yhdistetään 8-vaihteiseen automaattivaihteistoon, hybridit ja myöhemmät kevyet hybridit 7-vaihteiseen kaksoiskytkinvaihteistoon; heikoimmat versiot olivat myös manuaalivaihteistolla.

Sähköinen XC40 Recharge tarjottiin aluksi kahdella moottorilla (P8, noin 408 hv, neliveto), myöhemmin tuli myös yksimoottorinen versio. Vuodesta 2023 lähtien yksimoottoriset autot ovat takavetoisia. Akut ovat noin 70 kWh ja noin 80 kWh kapasiteetilla; todellinen kantama on useimmiten 300–450 km, talvella noin 20–30 % vähemmän. Kotona ja julkisilla latausasemilla lataus tapahtuu yleensä jopa 11 kW:lla, nopeilla latausasemilla (CCS2) jopa noin 150–200 kW, riippuen mallista.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä XC40

Tarkista huoltohistoria ja ajokilometrit teknisten tarkastusten ja Volvo-huoltokirjojen perusteella. Dieselautoissa, jotka ovat ajaneet paljon kaupunkia, tarkista kovaosafiltri (DPF) ja AdBlue-järjestelmä, ja automaattivaihteisto tulee vaihtaa sujuvasti, ilman nykäyksiä.

Lataushybridiin liittyen varmista, että akku latautuu ja että sähköllä ajettu matka vastaa ikää. Sähköistä XC40 pyydä akun tilan (SoH) raporttia, testaa lataus ja kysy, onko tehty ohjelmistopäivityksiä.

Testaa multimediasysteemi, kamerat ja ajovahvistimet — varhaiset Sensus-järjestelmät voivat olla hitaampia. Tarkista suuret rengaspyörät ja renkaat, ja korin osalta tarkista maalatut osat ja epätasaiset raot.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Varustelut

Nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan; luetellaan Euroopassa yleisesti tavattavat XC40-varustelut.

Momentum

Vuoteen 2022 uudistukseen asti

Varhaisimpien XC40-mallien perusvarustelu hyvällä perusvarustuksella.

  • Kevyitä metallipyöriä
  • Automaattinen ilmastointi
  • Usein — LED-valot ja parkkipaikan anturit

Inscription

Vuoteen 2022 uudistukseen asti

Elegantimpi versio mukavuuden ystäville.

  • Lisää kromiosia ulkopuolella
  • Usein — nahkaverhoillut istuimet ja puuverhoilu
  • Suuremmat rengaspyörät

R-Design

Vuoteen 2022 uudistukseen asti

Urheilullinen ulkonäköpaketti.

  • Mustat ulkopinnat ja kontrastivärinen katto
  • Urheilulliset istuimet ja ohjauspyörä
  • Usein — hienompi auto

Core

Vuodesta 2022 lähtien

Pääasiallinen päivitys XC40 -paketti.

  • LED-ajovalot
  • Multimedia Google-palveluilla
  • Usein — takakamera

Plus

Vuodesta 2022 lähtien

Suosituin valinta — enemmän mukavuutta ja apujärjestelmiä.

  • Useita apuajojärjestelmiä
  • Usein — sähköisesti säätöiset istuimet
  • Usein — kosketukseton tavaratilan avaus

Ultimate

Vuodesta 2022 lähtien

Kallein paketti suurimmalla varustelumäärällä.

  • Usein — panoramakatto
  • Usein — korkealuokkaisempi äänijärjestelmä
  • Usein — 360°-kamerat

XC40-mallien vertailu

MomentumInscriptionR-DesignPlus / Ultimate
Kenen autoksi sopiiArkipäiväkäyttöönMukavuuteen ja ulkonäköönUrheilulliseen ulkonäköönUudempaan varusteluun
Renkaat (useimmiten)17–18 tuuman renkaat18–19 tuuman renkaat19–20 tuuman renkaat19–20 tuuman renkaat
SisustusPerusvarustusLuxusvarustusUrheilulliset istuimetLisää mukavuusvarustusta
MultimediaSensusSensusSensusGoogle-palveluilla
Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti)€€€€€€€€

Monelle ostajalle paras valinta on Momentum tai Inscription bensiinimoottorilla tai kevyellä hybridillä. Jos uudempi multimedia ja apujärjestelmät ovat tärkeitä, kannattaa etsiä päivitettyä XC40 Plus -varustetta.

Plussat

  • Korkea turvallisuusaste
  • Erilainen muotoilu ja mukavat istuimet
  • Käytännöllinen sisustus runsaalla tavarataljalla
  • Laaja valikoima bensiinimoottoreista sähköversioihin

Miinukset

  • Takapenkillä ja tavaratilassa on vähemmän tilaa kuin suuremmissa Volvo-malleissa
  • Multimedia on vanhempi ja hitaampi
  • Käytettyjen markkinoilla se on usein kalliimpi kuin vastaavan ikäiset kilpailijat

Usein kysytyt kysymykset

Minkä XC40-moottorin valitaan ostettaessa käytettyä?

Monelle ostajalle sopii T4- tai B4-bensiinimoottori — ne ovat riittävän tehokkaita ja eivät pelkää kaupunkiajoa. D3- tai D4-dieselmoottori kannattaa pitkille matkoille, ja latautuva hybridi vain, jos voit ladata sitä säännöllisesti kotona tai työssä.

Kuinka paljon sähköinen XC40 todella kulkee talvella?

Se riippuu mallista, nopeudesta ja lämpötilasta. Kylmällä säällä on usein laskettava noin 20–30 prosenttia vähemmän kuin kesällä, ja lyhyillä matkoilla ja usein käytettävällä sisätilojen lämmityksellä vielä vähemmän.

Miten XC40 eroaa C40:sta ja EX40:stä?

C40 on sähköinen XC40-malli, jossa on terävämpi, kupemainen takaosa. EX40 on uudempi nimi sähköiselle XC40:lle; tekniikka on pääosin sama, joten ostettaessa kannattaa tarkistaa vuodet ja malli dokumenttien perusteella.

Sopiiiko XC40 perheelle?

Pienemmälle perheelle — kyllä: sisustus on käytännöllinen ja turvavarusteet hyvät. Jos kuljetat usein kahden lapsen istuimia ja paljon tavaraa, kannattaa harkita suurempaa XC60:ta.

Päivitetty 2026-10-10 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Volvo XC40-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Volvo

Volvo →
MAINOS PostRSS — automatic posting to social networks