4
Hyundai Tucson
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
Hyundai Tucson NX4, valmistettu 2020–. Ilmoitukset ja tiedot.
4
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
4
Hyundai Tucson, 2023-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 44 132 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-02, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 100 kW; rida: 57 520 km. 29 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galim…
4
Hyundai Tucson, 2022-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 40 620 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2022-12, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 68 395 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2023-08, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 31 323 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2025-04, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 118 kW; rida: 17 921 km. 42 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galima…
4
Hyundai Tucson, 2024-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 34 574 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 24 551 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
Hyundai Tucson on yksi Euroopan ja Liettuan suosituimmista kompakteista katumaastureista, jota arvostetaan runsaan varustelun, tilavan matkustamon ja pitkän takuun ansiosta. Esittelemme kaksi uusinta sukupolvea – TL (2015–2020) ja NX4 (vuodesta 2020 alkaen): miten ne eroavat toisistaan, mitkä moottorit ja varustelut ovat yleisimpiä ja mitä kannattaa tarkistaa käytettyä ostettaessa.
Ensimmäinen Tucson saapui markkinoille vuonna 2004, ja vuosina 2009–2015 sen paikkana Euroopassa oli ix35. Tucson-nimi teki paluun vuonna 2015 TL-sukupolven myötä. Eurooppaan tarkoitetut autot valmistetaan pääosin Hyundain tehtaalla Tšekin Nošovicessa, ja tekniikaltaan auto on läheistä sukua Kia Sportagelle.
Tucson kilpailee samassa luokassa Volkswagen Tiguanin, Toyota RAV4:n, Nissan Qashqain ja Kia Sportagen kanssa. Monissa Euroopan maissa Hyundai myöntää uusille autoille 5 vuoden takuun ilman kilometrirajaa, ja takuu siirtyy seuraavalle omistajalle, mikäli autoa on huollettu valmistajan vaatimusten mukaisesti. Siksi käytettyä Tucsonia ostaessa kannattaa tarkistaa, onko takuu vielä voimassa.
TL-sukupolvi (2015–2020) on siisti, tilava ja käytännöllinen katumaasturi perinteisellä, napeilla ohjattavalla sisustalla. Vuonna 2018 malli koki kasvojenkohotuksen: ajovalot ja etusäleikkö uusittiin, sisätiloihin tuli erillinen mediakeskuksen näyttö, 1.7 CRDi korvattiin 1.6 CRDi -moottorilla ja tehokkain 2.0 CRDi sai 48 V:n kevythybridijärjestelmän.
NX4-sukupolvi (vuodesta 2020 alkaen) erottuu joukosta rohkealla muotoilullaan – päiväajovalot on piilotettu etusäleikköön. Sisällä on digitaalinen mittaristo ja kosketusohjaimet, ja mallistoon tulivat myös hybridi sekä ladattava hybridi. Vuodelle 2024 mallia päivitettiin: keulaa ja sisustaa uudistettiin uudella mittaristolla.
Pienemmälle budjetille sopii erinomaisesti vuoden 2018 kasvojenkohotuksen jälkeinen TL, kun taas modernia sisustaa, hybridivoimalinjaa ja jäljellä olevaa tehdastakuuta kaipaavalle oikea valinta on NX4.
TL-sukupolvessa yleisimmät bensiinimoottorit ovat 1.6 GDi (132 hv) ja 1.6 T-GDi (177 hv) sekä dieselit 1.7 CRDi (115–141 hv) ja vuodesta 2018 alkaen 1.6 CRDi (115–136 hv). Tehokkain dieselmoottori on 2.0 CRDi (136–185 hv).
NX4-sukupolvessa on tarjolla 1.6 T-GDi (150 tai 180 hv, usein 48 V:n kevythybridillä), HEV-hybridi (noin 230 hv), PHEV-lataushybridi (noin 265 hv, aina nelivedolla) sekä 1.6 CRDi -diesel (115–136 hv).
Vaihteistona on 6-vaihteinen manuaali, 7-vaihteinen kaksoiskytkinautomaatti (7DCT) tai perinteinen automaatti (TL:ssä 2.0 CRDi:n yhteydessä, NX4-hybrideissä). Neliveto (NX4-sukupolvessa nimeltään HTRAC) on saatavilla tehokkaampien moottorien yhteydessä, mutta suuri osa autoista on etuvetoisia.
Tarkista paljon kaupunkiajoa nähneiden dieselautojen hiukkassuodatin (DPF) ja EGR-venttiili. 7DCT-vaihteiston tulisi kytkeytyä pehmeästi ilman nykimistä tai tärinää; manuaalivaihteisen kohdalla tulee tarkistaa kytkin ja kaksoismassavolyymipyörä.
Suorasuihkutteisille bensiinimoottoreille (GDi, T-GDi) säännölliset öljynvaihdot ovat elintärkeitä – kysele huoltohistoriaa ja selvitä, kuluttaako moottori poikkeuksellisen paljon öljyä. Varmista nelivetoversioita koeajettaessa, että 4x4-kytkin toimii äänettömästi ja ilman nykäyksiä.
Tarkista NX4-malleissa mediakeskuksen ja avustavien järjestelmien toiminta, hybrideissä mahdolliset vikailmoitukset ja PHEV-malleissa latauslaitteisto. Tarkista takuun voimassaolo, huoltohistoria ja mahdolliset takaisinkutsukampanjat valtuutetulta Hyundai-jälleenmyyjältä VIN-koodin avulla.
Hyundain varustelutasojen nimet vaihtelevat maittain ja vuosittain; tässä esitellään Saksassa käytetyt nimet, joihin törmää usein myös Liettuaan tuotujen autojen joukossa.
TL:n keskitason varustelu ja yleisin valinta.
TL:n korkein varustelutaso mukavuutta arvostavalle.
NX4:n perusvarustelu.
NX4:n suosituin varustelutaso – hyvä hinta-laatusuhde.
NX4:n huippuvarustelu runsailla mukavuusvarusteilla.
Urheilullisen näköinen versio ilman sporttista moottoria.
| Select | Trend | Prime | N Line | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Rrationaaliselle ostajalle | Päivittäiseen perhekäyttöön | Mukavuuden ystävälle | Urheilullista ulkonäköä hakevalle |
| Vanteet (enimmäkseen) | 17 tuumaa | 17–18 tuum. | 18–19 tuum. | 19 tuum. |
| Sisätilat | Vakio | Enemmän mukavuusvarusteita | Usein nahkaverhoilu, ilmastoidut istuimet | Urheiluistuimet, N Line -paketti |
| Hinta käytettyjen markkinoilla (suhteellinen) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Useimmille ostajille paras valinta on Trend varusteltuna 1.6 T-GDi- tai hybridimoottorilla. Primeen kannattaa päätyä mukavuuden, N Linen ulkonäön ja lataushybridin (PHEV) puolesta vain, jos sen säännöllinen lataaminen on mahdollista.
Useimmille paras valinta on vuoden 2018 kasvojenkohotuksen jälkeinen TL: kehittyneempi ja edullisempi kuin NX4. Jos moderni ohjaamo, hybridivoimalinja ja jäljellä oleva tehdastakuu ovat tärkeitä, valitse NX4.
Nämä mallit jakavat saman tekniikan ja niissä on samankaltaiset moottorit ja vaihteistot. Erot löytyvät muotoilusta, sisätiloista, varustetasoista ja takuuehdoista: Hyundain takuu on 5 vuotta ilman kilometrirajoitusta, Kian 7 vuotta tai 150 000 km.
Enimmäkseen kaupungissa ajaville sopivin on 1.6 T-GDi tai hybridi (HEV), ja paljon maantieajoa ajaville 1.6 CRDi -diesel. Lataushybridi (PHEV) kannattaa vain, jos autoa voi ladata päivittäin.
Useimmiten kyllä – 5 vuoden takuu siirtyy uudelle omistajalle, jos auto on ensirekisteröity Euroopassa ja sitä on huollettu valmistajan ohjeiden mukaisesti. Tarkista tarkat ehdot ja takuun kesto valtuutetulta Hyundai-jälleenmyyjältä VIN-numeron avulla.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti
Hyundai Tucson-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.
Kirjaudu kommentoidaksesiKäytämme sivuston toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä. Suostumuksellasi käytämme myös analytiikka- ja mainonnan mittausevästeitä — ymmärtääksemme, miten sivustoa käytetään, ja mitataksemme mainonnan tuloksia. Lisätietoja