4
Hyundai Tucson
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
Hyundai Tucson NX4, tillverkad 2020–. Annonser och information.
4
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
4
Hyundai Tucson, 2023-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 44 132 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-02, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 100 kW; rida: 57 520 km. 29 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galim…
4
Hyundai Tucson, 2022-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 40 620 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2022-12, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 68 395 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2023-08, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 31 323 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2025-04, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 118 kW; rida: 17 921 km. 42 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galima…
4
Hyundai Tucson, 2024-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 34 574 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 24 551 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
Hyundai Tucson är en av de populäraste kompakta crossovrarna i Europa och Litauen, uppskattad för sin rikliga utrustning, rymliga kupé och långa nybilsgaranti. Vi går igenom de två senaste generationerna – TL (2015–2020) och NX4 (från 2020): vad som skiljer dem åt, vilka motorer och utrustningsnivåer som är vanligast samt vad du bör kontrollera när du köper en begagnad.
Den första Tucson dök upp 2004, och mellan 2009 och 2015 ersattes den i Europa av ix35. Tucson-namnet återkom 2015 i och med TL-generationen. Bilar avsedda för den europeiska marknaden tillverkas till stor del i Hyundais fabrik i Nošovice i Tjeckien, och tekniken är nära besläktad med syskonmodellen Kia Sportage.
Tucson konkurrerar med Volkswagen Tiguan, Toyota RAV4, Nissan Qashqai och Kia Sportage. I många europeiska länder erbjuder Hyundai en 5-års nybilsgaranti utan körsträcksbegränsning som följer med till nästa ägare, förutsatt att bilen har servats enligt tillverkarens krav. Därför är det värt att kontrollera om garantin fortfarande gäller när du köper en nyare Tucson.
TL-generationen (2015–2020) är en prydlig, rymlig och praktisk crossover med en traditionell kupé som styrs med knappar. År 2018 genomgick den en uppdatering: strålkastare och grill ändrades, kupén fick en fristående multimediaskärm, 1.7 CRDi ersattes av 1.6 CRDi, och den kraftfullaste 2.0 CRDi fick ett 48 V mildhybridsystem.
NX4-generationen (från 2020) sticker ut med sin djärva design – varselljusen är dolda i grillen. I kupén finns en digital instrumentpanel och touchreglage, och utbudet utökades med en hybrid och en laddhybrid. År 2024 uppdaterades modellen: fronten och interiören omarbetades med en ny instrumentpanel.
För en tightare budget passar en TL efter 2018 års faceliften utmärkt, medan den som vill ha en modern kupé, hybridlänk och kvarvarande nybilsgaranti bör titta på NX4.
I TL-generationen är de vanligaste bensinmotorerna 1.6 GDi (132 hk) och 1.6 T-GDi (177 hk) samt dieselmotorerna 1.7 CRDi (115–141 hk), och från 2018 även 1.6 CRDi (115–136 hk). Den kraftfullaste dieselmotorn är 2.0 CRDi (136–185 hk).
I NX4-generationen hittar vi 1.6 T-GDi (150 eller 180 hk, ofta med 48 V mildhybridsystem), helhybriden HEV (cirka 230 hk), laddhybriden PHEV (cirka 265 hk, alltid med fyrhjulsdrift) och 1.6 CRDi-dieseln (115–136 hk).
Växellådorna består av en 6-växlad manuell, en 7-växlad dubbelkopplingslåda (7DCT) eller en klassisk automatlåda (TL med 2.0 CRDi, NX4-hybrider). Fyrhjulsdrift (i NX4-generationen kallad HTRAC) erbjuds med de kraftfullare motorerna, men de flesta bilarna är framhjulsdrivna.
På dieslar som har körts mycket i stadstrafik bör du kontrollera partikelfiltret (DPF) och EGR-ventilen. 7DCT-lådan ska växla mjukt utan ryck och vibrationer; på den manuella växellådan bör du kontrollera koppling och dubbelmassesvänghjul.
För direktinsprutade bensinmotorer (GDi, T-GDi) är det viktigt med regelbundna oljebyten – fråga efter servicehistorik och ta reda på om motorn drar mycket olja. På fyrhjulsdrivna versioner bör du försäkra dig om att 4x4-kopplingen fungerar utan missljud och hugg.
På NX4-bilar bör du kontrollera att multimedia och förarstödsystem fungerar som de ska, på hybrider att det inte finns några felmeddelanden och på PHEV laddutrustningen. Kontrollera kvarvarande garanti, servicehistorik och återkallelsekampanjer hos en auktoriserad Hyundai-återförsäljare med hjälp av VIN-koden.
Hyundais utrustningsnivåer varierar beroende på land och årsmodell; vi anger de namn som används i Tyskland och som ofta återfinns bland bilar som importerats till Litauen.
Mellannivån för TL och det vanligaste valen.
Toppmodellen för TL för den som gillar komfort.
Basutrustningsnivå för NX4.
Den populäraste NX4-utrustningsnivån – en bra balans mellan pris och utrustning.
Den högsta NX4-utrustningsnivån med mest komfortutrustning.
En sportigt utseende version utan sportmotor.
| Select | Trend | Prime | N Line | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den för? | För den rationella köparen | För vardagligt familjebruk | För komfortälskaren | För den sportiga looken |
| Fälgar (oftast) | 17 tum | 17–18 tum | 18–19 tum | 19 tum |
| Interiör | Standard | Mer komfortutrustning | Ofta läder, ventilerade säten | Sportstolar, N Line-paket |
| Pris på begagnatmarknaden (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
För de flesta köpare är det bästa valet Trend med 1.6 T-GDi eller hybridmotorn. Prime är värd att välja för komforten, N Line för utseendet, och laddhybriden endast om du har möjlighet att ladda den regelbundet.
För de flesta köpare är det bästa valet en TL efter uppdateringen 2018: finputsad och billigare än NX4. Om en modern interiör, hybridlina och kvarvarande nybilsgaranti är viktigt – välj NX4.
Dessa modeller delar plattform och har liknande motorer och växellådor. Skillnaderna ligger i design, interiör, utrustningsnivåer och garantivillkor: Hyundai har 5 år utan milbegränsning, Kia har 7 år eller 150 000 km.
För den som kör mycket i stadstrafik passar 1.6 T-GDi eller hybriden (HEV) bäst, medan 1.6 CRDi-dieseln passar den som kör mycket landsväg. En laddhybrid (PHEV) är bara lönsam om du kan ladda den dagligen.
Oftast ja – 5-årsgarantin följer med till nästa ägare förutsatt att bilen såldes ny i Europa och har servats enligt tillverkarens krav. Kontrollera exakta villkor och återstående tid hos en auktoriserad Hyundai-återförsäljare med hjälp av VIN-numret.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt
Inga kommentarer om Hyundai Tucson ännu. Dela din erfarenhet.
Logga in för att kommenteraVi använder nödvändiga cookies för att webbplatsen ska fungera. Med ditt samtycke använder vi även cookies för analys och annonsmätning — för att förstå hur webbplatsen används och mäta våra annonsresultat. Läs mer