Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Mercedes-Benz EQS

Henkilöautot · Valmistus 2021–

Mercedes-Benz EQS: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Sukupolvet

Tämän mallin sukupolvien luetteloa täydennetään.

Mercedes-Benz EQS myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS Site AI Audit — free website audit
Mercedes-Benz EQS
Kuva: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQS: V297-mallit, akut ja lataus

Mercedes-Benz EQS on sähköinen luokan yläpääsedan, jota kutsutaan usein sähköiseksi S-luokan autoksi. Katsomme, miten varhaiset ja 2024 uudistettu EQS erottuvat toisistaan, mitkä mallit ja akut ovat saatavilla, kuinka paljon ne todellisuudessa kulkevat kesällä ja talvella sekä mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä EQS.

EQS lyhyesti

EQS esiteltiin vuonna 2021 ja se oli ensimmäinen Mercedes-Benz-auton EVA2-pohjalla. Se erottuu erittäin virtaviivaisella korilla — ilmanvastuksen kerroin vain noin 0,20 — ja liftback-tyyppisellä takapäällä: tavaratila avautuu yhdessä takalasan kanssa.

EQS on niille, joille mukavuus, hiljaisuus ja pitkät matkat ovat tärkeimmät. Pneumatiikka AIRMATIC ja useimmissa autoissa oleva takapyörän ohjaus tekevät suuresta sedanista helppohoitoisen, kuin voisi odottaa.

Varhaiset EQS ja uudistettu malli — miten ne erottuvat

Varhaiset EQS-mallit (2021–2024) ovat yleensä noin 108 kWh hyödyllistä kapasiteettia akussa; joissakin markkinoilla myyty EQS 350 oli pienempi. Valmistajan (WLTP) mukaan EQS 450+ kulkee noin 770 km.

2024 uudistettu EQS sai suurempia, noin 118 kWh akkuja, joten EQS 450+ kulkee WLTP:n mukaan yli 800 km. Ulkonäköä on myös päivitetty: kromattu juova ja tähdistö moottorin kansiin, sekä uusittu ohjelmistot ja varusteet.

Käytettyjen autojen markkinoilla on eniten varhaisia EQS-malleja, jotka putoavat nopeasti arvoaan ja usein maksaavat huomattavasti vähemmän kuin uusia. Päivitetyn mallin etu on pidempi kantama, mutta myös varhainen EQS 450+ pitkiin matkoihin kelpaa täydellisesti.

Malliversio, ajettu matka ja lataus

EQS 450+ on yksi moottori ja takaveto (noin 333 hv) — tämä on tehokkain versio. EQS 450 4MATIC, EQS 500 4MATIC ja EQS 580 4MATIC (noin 523 hv) ovat kaksi moottoria ja kaikki pyörät vetoavat, ja Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ on yli 650 hv.

Todellisuudessa kesällä varhainen EQS 450+ ajetaan usein noin 550–650 km, moottoritielle vähemmän. Talvella kantama yleensä lyhenee 20–30 %, mutta suuren akun ansiosta jää yleensä noin 400 km tai enemmän. Kaikki pyörät vetoavat ja AMG-versiot kuluttavat enemmän energiaa.

Euroopassa EQS latautuu CCS2-liitännän kautta: vaihtovirralla jopa 11 kW, joissain autoissa jopa 22 kW, ja nopeissa latausasemissa jopa noin 200 kW. Suuren akun takia kotona 11 kW latausasemasta tyhjän akun täyttäminen vie noin 10 tuntia tai enemmän.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä EQS

Ensinnäkin — akun kunto. Pyydä Mercedes-Benz-huoltoa tekemään akun kuntoarvio (SoH), joka näyttää jäljellä olevan kapasiteetin prosentteina. Akulle sovelletaan pitkäaikainen valmistajan takuu — tarkista huollossa sen ehdot ja kuinka kauan se vielä kestää.

Kokeile ilmapäästöjä: auton pysähtyessä ei saa kallistua, ja ajettaessa epätasaisilla teillä — hyppää. Tarkista takapyörien ohjaus, näytöt (erityisesti MBUX Hyperscreen, jos sellainen on), sähköisesti avautuvat ovienkahvat, istuimen säätö ja muut sähköisesti ohjattavat osat.

Joitakin toimintoja, kuten suurempi takapyörien kääntymiskulma, on joissakin markkinoilla tarjottu maksullisina palveluina tai tilauksina — tarkista, mitä autoon kuuluu. Kysy, onko kaikki valmistajan päivitykset ja korjaukset tehty, ja tarkista historia VIN-koodin avulla.

MAINOS Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Versiot

EQS-mallien varustelut vaihtelevat markkinasta riippuen: yleisimmin löytyvät Electric Art ja AMG Line -linjat erilaisilla varustepaketeilla. Alla luetellaan pääversiot.

EQS 450+

2021–2024

Tehokkain ja yleisimmin löytyvä versio.

  • Noin 333 hv, takaveto
  • Noin 108 kWh akku
  • Jopa noin 770 km WLTP-mittauksella

EQS 450 4MATIC ir 500 4MATIC

V297

Kaikkipyöräveto lisäteholla.

  • Kaksi moottoria
  • Paras talvikäyttö
  • Hieman lyhyempi matka kuin EQS 450+

EQS 580 4MATIC

V297

Tehokkain ei-AMG-versio.

  • Noin 523 hv
  • Usein — MBUX Hyperscreen
  • Usein — runsaasti mukavuuksia

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+

V297

Sporttinen AMG-versio.

  • Yli 650 hv
  • AMG:n alustukset ja jarruasetukset
  • Suurin energiankulutus

Atnaujintas EQS 450+

vuodesta 2024 alkaen

Päivitetty malli suuremmalla akulla.

  • Noin 118 kWh akku
  • Yli 800 km WLTP:n mukaan
  • Tähti moottorin kansilla

EQS-versioiden vertailu

EQS 450+EQS 580 4MATICAMG EQS 53EQS 450+ (nuo 2024 m.)
Kenelle sopiiPitkille matkoilleMukavuuteen ja talveenUrheilulliseen ajamiseenPitkille matkoille
VaihteistoTakapyörätKaikki pyörätKaikki pyörätTakapyörät
TehoNoin 333 hvNoin 523 hvYli 650 hvNoin 333 hv
AkkuNoin 108 kWhNoin 108 kWhNoin 108 kWhNoin 118 kWh
Rengaskoko (yleensä)20–21 tuumaa21 tuumaa21–22 tuumaa20–21 tuumaa
Hinta käytettyjen markkinoilla (suhteellisesti)€€€€€€€€€

Monille ostajille järkevin valinta on varhainen EQS 450+: se kulkee paljon ja käytettyjen markkinoilla se maksaa huomattavasti vähemmän kuin uusi. Päivitettyä mallia kannattaa valita, jos tärkeintä on suurin matka, ja AMG vain dynamiikan takia.

Plussat

  • Erittäin hiljainen ja mukava
  • Suurin kuljettu matka Mercedesin sähköautoista
  • Nopea lataus noin 200 kW
  • Rikas varustelu ja nykyaikaiset teknologiat

Miinukset

  • Arvon nopea lasku
  • Monimutkainen ja kallis korjata elektroniikka
  • Monet toiminnot ohjataan näytöillä

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon EQS todellisuudessa kulkee?

Varhainen EQS 450+ kulkee kesällä usein noin 550–650 km, talvella – useimmiten noin 400 km tai enemmän. Päivitetty malli suuremmalla akulla kulkee enemmän, mutta kaikki pyörät vetävät ja AMG versiot vähemmän.

Miten EQS eroaa S-luokasta?

EQS on erillinen sähköauto omalla alustallaan ja tilavalla liftback-korilla, kun taas S-luokka on perinteinen sedan, jossa on sisäpolttomoottoreita tai hybridiä. S-luokka sopii paremmin niille, jotka usein ajavat pitkiä matkoja ja eivät halua olla riippuvaisia latausasemista.

Onko käytetyn EQS:n ostaminen kannattavaa?

Käytetty EQS on usein huomattavasti halvempi kuin uusi, joten se voi olla hyvä vaihtoehto. Tärkeintä on akun kunto, alustan tarkistus ja huoltohistoria virallisessa palvelussa.

Kuinka kauan EQS:n lataaminen kestää?

Nopealla latausasemalla 10–80 % lataaminen vie yleensä noin puoli tuntia, jos akku on lämmennyt. Kotona 11 kW latausasemalla tyhjän akun täyteen lataaminen vie noin 10 tuntia tai enemmän.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Mercedes-Benz EQS-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself