Mercedes-Benz EQS: wersje V297, akumulatory i ładowanie
Mercedes-Benz EQS to elektryczny sedan klasy luksusowej, często nazywany elektryczną Klasą S. Przyglądamy się, czym różnią się wczesne egzemplarze EQS od zmodernizowanych w 2024 roku, jakie są dostępne wersje i akumulatory, jaki jest ich rzeczywisty zasięg latem i zimą oraz co sprawdzić przed zakupem używanego EQS.
EQS w pigułce
EQS zadebiutował w 2021 roku i stał się pierwszym samochodem Mercedes-Benz opartym na platformie EVA2 dedykowanej samochodom elektrycznym. Wyróżnia się bardzo opływowym nadwoziem – współczynnik oporu powietrza wynosi zaledwie ok. 0,20 – oraz tyłem typu liftback: bagażnik otwiera się razem z tylną szybą.
EQS jest skierowany do osób, dla których najważniejsze są komfort, cisza i długie podróże. Zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC oraz dostępny w wielu egzemplarzach skrętna tylna oś pozwalają manewrować tym dużym sedanem łatwiej, niż można się spodziewać. Obok sedana produkowany jest także wyższy EQS SUV (X296), a jego najbardziej luksusowa odmiana sprzedawana jest pod marką Mercedes-Maybach.
Wczesny EQS a model po liftingu – czym się różnią
Wczesne egzemplarze EQS (2021–2024) mają zazwyczaj akumulator o pojemności użytecznej ok. 108 kWh; na niektórych rynkach oferowany był EQS 350 z mniejszym akumulatorem. Według danych producenta (WLTP) EQS 450+ zapewnia zasięg do ok. 770 km.
Zmodernizowany w 2024 roku EQS otrzymał większy akumulator o pojemności ok. 118 kWh, dzięki czemu EQS 450+ osiąga według WLTP zasięg ponad 800 km. Zmieniono również wygląd: imitację osłony chłodnicy z chromowanymi listwami oraz stojącą na maszcie gwiazdę na maski, a także zaktualizowano oprogramowanie i wyposażenie.
Na rynku wtórnym dominuje wczesny EQS, który ze względu na szybko spadającą wartość kosztuje często znacznie mniej niż nowy. Zaletą modelu po liftingu jest większy zasięg, jednak nawet wczesny EQS 450+ w pełni nadaje się do dalekich podróży.
Wersje, zasięg i ładowanie
EQS 450+ ma jeden silnik i napęd na tył (ok. 333 KM) – to najbardziej efektywna wersja. EQS 450 4MATIC, EQS 500 4MATIC i EQS 580 4MATIC (ok. 523 KM) mają dwa silniki i napęd na cztery koła, natomiast Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ oferuje ponad 650 KM.
W warunkach letnich wczesny EQS 450+ osiąga w praktyce zazwyczaj ok. 550–650 km zasięgu, a na autostradzie – mniej. Zimą zasięg spada zazwyczaj o 20–30%, jednak dzięki dużej baterii najczęściej nadal dysponujemy około 400 km lub więcej. Wersje z napędem na cztery koła oraz AMG zużywają więcej energii.
W Europie EQS ładowany jest przez gniazdo CCS2: prądem przemiennym (AC) o mocy do 11 kW, w niektórych egzemplarzach do 22 kW, a na stacjach szybkiego ładowania (DC) z mocą do ok. 200 kW. Ze względu na dużą pojemność akumulatora napełnienie rozładowanej baterii w domu z wallboxa 11 kW zajmuje około 10 godzin lub dłużej.
Co sprawdzić przed zakupem używanego EQS
Przede wszystkim stan akumulatora. Poproś serwis Mercedes-Benz o raport stanu zdrowia akumulatora (SoH), który pokazuje pozostałą pojemność w procentach. Akumulator objęty jest długoterminową gwarancją producenta – sprawdź w serwisie jej warunki oraz to, jak długo jeszcze obowiązuje.
Przetestuj zawieszenie pneumatyczne: samochód po zatrzymaniu nie powinien opadać z żadnej strony, a podczas pokonywania nierówności nie mogą dobiegać żadne stuki. Sprawdź działanie tylnej osi skrętnej, ekranów (szczególnie MBUX Hyperscreen, jeśli występuje), wysuwanych klamek drzwi, regulacji foteli oraz innych elementów sterowanych elektrycznie.
Niektóre funkcje, takie jak większy kąt skrętu tylnych kół, były na niektórych rynkach oferowane jako usługi płatne lub subskrypcje – upewnij się, jakie wyposażenie jest przypisane do danego egzemplarza. Zapytaj, czy wykonano wszystkie akcje serwisowe i kampanie przywoławcze producenta, a historię pojazdu zweryfikuj po numerze VIN.
Wersje
Poziomy wyposażenia EQS różnią się w zależności od rynku: najczęściej spotykane linie to Electric Art oraz AMG Line z różnymi pakietami wyposażenia. Poniżej przedstawiamy główne wersje.
EQS 450+
2021–2024Najbardziej efektywna i najczęściej spotykana wersja.
- Ok. 333 KM, napęd na tylną oś
- Akumulator ok. 108 kWh
- Do ok. 770 km wg WLTP
EQS 450 4MATIC ir 500 4MATIC
V297Napęd na cztery koła i większa moc.
- Dwa silniki
- Lepsza trakcja zimą
- Nieco mniejszy zasięg niż w EQS 450+
EQS 580 4MATIC
V297Najmocniejsza wersja niebędąca AMG.
- Ok. 523 KM
- Często z MBUX Hyperscreen
- Często bogate wyposażenie z zakresu komfortu
Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
V297Sportowa wersja AMG.
- Ponad 650 KM
- Specyficzne dla AMG zestrojenie zawieszenia i hamulców
- Najwyższe zużycie energii
Atnaujintas EQS 450+
od 2024 r.Zmodernizowany model z większym akumulatorem.
- Akumulator ok. 118 kWh
- Ponad 800 km wg WLTP
- Stojąca gwiazda na maski
Porównanie wersji EQS
| EQS 450+ | EQS 580 4MATIC | AMG EQS 53 | EQS 450+ (nuo 2024 m.) | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Do dalekich podróży | Dla zapewnienia komfortu i na zimę | Do sportowej jazdy | Dla maksymalnego zasięgu |
| Napęd | Tylne koła | Napęd na wszystkie koła | Napęd na wszystkie koła | Tylne koła |
| Moc | Około 333 KM | Ok. 523 KM | Ponad 650 KM | Około 333 KM |
| Akumulator | Około 108 kWh | Około 108 kWh | Około 108 kWh | Około 118 kWh |
| Felgi (najczęściej) | 20–21 cali | 21 cali | 21–22 cale | 20–21 cali |
| Ceny na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Dla większości kupujących najbardziej racjonalnym wyborem jest wczesny EQS 450+: oferuje duży zasięg, a na rynku wtórnym kosztuje znacznie mniej niż nowy. Model po liftingu warto wybrać, jeśli najważniejszy jest maksymalny zasięg, a AMG — wyłącznie dla dynamiki.
Zalety
- Bardzo cichy i komfortowy
- Największy zasięg wśród samochodów elektrycznych Mercedes
- Szybkie ładowanie do około 200 kW
- Bogate wyposażenie i nowoczesne technologie
Wady
- Szybko spadająca wartość
- Skomplikowana, droga w naprawie elektronika
- Wiele funkcji obsługiwanych z poziomu ekranów
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest realny zasięg EQS?
Wczesny EQS 450+ latem często przejeżdża około 550–650 km, zimą zaś zazwyczaj około 400 km lub więcej. Model poliftingowy z większym akumulatorem zapewnia większy zasięg, natomiast wersje z napędem na cztery koła i AMG — mniejszy.
Czym EQS różni się od Klasy S?
EQS to osobny samochód elektryczny oparty na własnej platformie i posiadający opływowe nadwozie typu liftback, podczas gdy Klasa S to tradycyjny sedan z silnikami spalinowymi lub hybrydowymi. Klasa S lepiej sprawdza się u osób, które często pokonują długie dystanse i nie chcą być zależne od stacji ładowania.
Czy warto kupić używanego EQS-a?
Używany EQS kosztuje często znacznie mniej niż nowy, dlatego może być rozsądnym wyborem. Najważniejsze to raport stanu akumulatora, kontrola zawieszenia oraz historia serwisowa w ASO.
Jak długo trwa ładowanie EQS-a?
Na stacji szybkiego ładowania uzupełnienie energii od 10 do 80% zajmuje zazwyczaj około pół godziny, pod warunkiem że akumulator został wstępnie podgrzany. W warunkach domowych z wallboxa o mocy 11 kW pełne naładowanie rozładowanego akumulatora wymaga około 10 godzin lub więcej.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























