Mercedes-Benz EQS: generácie V297, batérie a nabíjenie
Mercedes-Benz EQS — elektrický luxusný sedan, často označovaný ako elektrická S-trieda. Prehľadneme, čím sa líšia rané a 2024 aktualizované EQS, ktoré verzie a batérie sú k dispozícii, koľko v reálnom živote ujazdia v lete a v zime a čo overiť pri kúpe použitého EQS.
EQS krátko
EQS bol predstavený v roku 2021 a stal sa prvým automobilom Mercedes-Benz na platforme EVA2 určenej pre elektrické vozidlá. Vyznamenáva sa veľmi aerodynamickým karosériou — koeficient odporu vzduchu len okolo 0,20 — a zadnými dverami liftback typu: batožinový priestor sa otvára spolu s zadným sklom.
EQS je určený pre tých, ktorým je najdôležitejší komfort, tichosť a dlhé cesty. Pneumatická podvesenie AIRMATIC a zadné riadenie, ktoré je v mnohých automobiloch, umožňuje veľký sedan ľahšie ovládať, ako by ste si mysleli. Okrem sedanu sa vyrába aj vyšší EQS SUV (X296), pričom najluxusnejšia verzia sa predáva pod značkou Mercedes-Maybach.
Rané EQS a aktualizovaný model — čím sa líšia
Rané EQS (2021–2024) majú zvyčajne batériu s užitočným objemom okolo 108 kWh; v niektorých trhoch bol predávaný EQS 350 s menšou. Podľa údajov výrobcu (WLTP) ujazdia EQS 450+ až okolo 770 km.
2024 aktualizovaný EQS dostal väčšiu batériu, okolo 118 kWh, preto EQS 450+ podľa WLTP ujazdia viac ako 800 km. Zmenila sa aj vzhľad: chromované prúžky na mriežke a hviezda na kapote, aktualizované softvérové a hardvérové vybavenie.
Na trhu s použitými vozidlam je najviac starších EQS, ktoré kvôli rýchlo klesajúcej cene často stojia o veľa menej ako nové. Výhodou aktualizovaného modelu je väčší dojazd, no aj starší EQS 450+ je vhodný pre dlhé cesty.
Verzie, ujazdená vzdialenosť a nabíjanie
EQS 450+ má jeden motor a pohon zadných kolies (cca 333 kW) – ide o najefektívnejšiu verziu. EQS 450 4MATIC, EQS 500 4MATIC a EQS 580 4MATIC (cca 523 kW) majú dva motory a pohon všetkých kolies, zatiaľ čo Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ má viac ako 650 kW.
V skutočnosti v lete starší EQS 450+ často ujazdí cca 550 – 650 km, na diaľnici menej. V zime sa dojazd zvyčajne skráti o 20 – 30 %, no kvôli veľkej batérii zvyčajne zostane cca 400 km alebo viac. Verzie s pohonom všetkých kolies a verzie AMG spotrebujú viac energie.
V Európe sa EQS nabíja cez CCS2 konektor: striedavým prúdom až do 11 kW, v niektorých vozidlách až do 22 kW, a na rýchlonabíjacích staniciach až do cca 200 kW. Kvôli veľkej batérii je nabitie z 11 kW stanice v domácnosti zcela vyprázdnenej batérie zvyčajne potrebuje približne 10 hodín alebo viac.
Čo overiť pri kúpe použitého EQS
Najprv – stav batérie. Požiadajte o overenie stavu batérie (SoH) v servise Mercedes-Benz, ktorá ukazuje zvyšok kapacity v percentách. Na batériu sa vyskytuje dlhodobá záruka od výrobcu – v servise overte jej podmienky a koľko času ešte platí.
Otestujte pneumatikové odpruženie: automobil stojací nesmie klopotať, pri jazde cez nerovnosti nesmie skripať. Overte riadenie zadných kolies, displeje (zvlášť MBUX Hyperscreen, ak je), elektricky ovládané otváracie rukoväte, nastavovanie sedačiek a ďalšie elektricky ovládané prvky.
Niektoré funkcie, napríklad väčší uhol otáčania zadných kolies, v niektorých trhoch boli ponúkané ako platené služby alebo predplatné – overte, čo je zahrnuté v automobile. Pýtajte sa, či boli vykonané všetky aktualizácie výrobcu a opravené chyby, a históriu overte podľa VIN kódu.
Verzie
Kompletnosti EQS sa líšia podľa trhu: najčastejšie sa stretávame s linkami Electric Art a AMG Line s rôznymi výbavovými balíčkami. Nižšie uvádzame hlavné verzie.
EQS 450+
2021–2024Najefektívnejšia a najčastejšie sa vyskytujúca verzia.
- Okolo 333 kW, pohon zadných kolies
- Okolo 108 kWh batéria
- Do približne 770 km podľa WLTP
EQS 450 4MATIC ir 500 4MATIC
V297Pohon všetkých kolies so zvýšeným výkonom.
- Dva motory
- Lepšie zachytávanie v zime
- Trochu menší dojazd ako EQS 450+
EQS 580 4MATIC
V297Najsilnejšia verzia bez AMG.
- O 523 kW
- Často — MBUX Hyperscreen
- Často — bohaté vybavenie
Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
V297Športová verzia AMG.
- Viac ako 650 kW
- Nastavenia podvesenia a brzdy AMG
- Najväčšia spotreba energie
Atnaujintas EQS 450+
od roku 2024Obnovený model s väčšou batériou.
- O batérii s kapacitou asi 118 kWh
- Viac ako 800 km podľa WLTP
- Hviezda na kryte motora
Porovnanie verzií EQS
| EQS 450+ | EQS 580 4MATIC | AMG EQS 53 | EQS 450+ (nuo 2024 m.) | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je to vhodné | Pre dlhé cesty | Komfortu a zimy | Športovému jazdeniu | Najväčšej vzdialenosti |
| Prevodovka | Zadné kolesá | Všetky kolesá | Všetky kolesá | Zadné kolesá |
| Výkon | Okolo 333 k | O 523 kW | Viac ako 650 kW | Okolo 333 k |
| Batéria | Okolo 108 kWh | Okolo 108 kWh | Okolo 108 kWh | Okolo 118 kWh |
| Pneumatiky (často) | 20–21 palcov | 21 palcov | 21–22 palcov | 20–21 palcov |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (pomerne) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pre väčšinu kúpcov je racionálnejší výber raný EQS 450+: ujazdil veľmi dlho a na trhu s použitými vozidlami stojí o veľa menej ako nové. Aktualizovaný model je vhodný, ak je najdôležitejší najväčšia dojazdová vzdialenosť, ale AMG len pre dynamiku.
Výhody
- Veľmi tichý a komfortný
- Najväčšia dojazdová vzdialenosť medzi elektrickými vozidlami Mercedes
- Rýchle nabíjanie až približne 200 kW
- Hustá výbava a moderné technológie
Nevýhody
- Rýchlo klesajúca hodnota
- Zložitá a drahá elektronika na opravu
- Veľa funkcií ovládaných cez obrazovky
Časté otázky
Koľko EQS realne ujazdí?
Raný EQS 450+ v lete často ujazdí približne 550–650 km, v zime – zväčša približne 400 km alebo viac. Aktualizovaný model s väčšou batériou ujazdí viac, ale všetkokoľajkové a AMG verzie – menej.
Čo EQS odlišuje od S triedy?
EQS je výnimočný elektrický automobil so svojou platformou a prostorným liftbackovým karosériou, zatiaľ S-trieda je tradičný sedan s vnútorným spáľovaním alebo hybridnými motormi. S-trieda je vhodnejšia pre tých, ktorí často cestujú ďaleko a nechcú závisieť od nabíjacích staníc.
Stálo by za to kúpiť použitý EQS?
Použitý EQS často stojí o veľa menej ako nový, preto môže byť dobrá voľba. Najdôležitejšie je zistenie stavu batérie, kontrola podvozku a servisná história v oficiálnom servise.
Koľko času sa nabíja EQS?
Na rýchloj nabíjacej stanici z 10 na 80 % trvá nabíjanie zvyčajne približne pol hodiny, ak je batéria predohriata. Domov z 11 kW stanice sa úplne nabije prázdna batéria približne za 10 hodín alebo viac.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























