Mercedes-Benz EQA: H243 generaties, batterijen en opladen
Mercedes-Benz EQA — een compacte elektrische SUV, gebaseerd op de GLA en verkocht sinds 2021. We bekijken de vroegste en geüpdatete EQA-generaties, batterijen, de werkelijke rijafstand in de zomer en winter, en wat je moet controleren bij het kopen van een gebruikte EQA.
EQA kortom
De EQA is de kleinste elektrische SUV van Mercedes-Benz. Het carrosserie, interieur en de meeste technologie zijn overgenomen van de GLA, dus de EQA ziet eruit en voelt aan als een gewone compacte Mercedes, maar met een elektrische aandrijving, een ander voordeel en een doorlopende lichtbalk over de hele breedte.
Het is een comfortabele auto voor de stad en buitenstedelijke ritten: stil, soepel rijdend, met een kwalitatief interieur en het MBUX multimediasysteem. Omdat de batterij onder de vloer is geplaatst, zijn de achterste zitplaatsen iets hoger dan in de GLA, en de kofferruimte iets kleiner. Een ruimere en hoekigere model op hetzelfde chassis, waarin ook zeven zitplaatsen kunnen zijn, is de EQB.
Vroege EQA en de geüpdatete model — wat zijn de verschillen
De eerste EQA's (2021–2023) hebben een batterij met een bruikbare capaciteit van ongeveer 66,5 kWh. De basis EQA 250 heeft één motor en voorwielaandrijving, terwijl de EQA 300 4MATIC en EQA 350 4MATIC twee motoren en vierwielaandrijving hebben. Later kwam de EQA 250+ met een grotere batterij van ongeveer 70,5 kWh en een aanzienlijk grotere rijafstand.
De 2023 EQA heeft een vernieuwde voorkant met een sterrenpatroon in de grill, nieuwe velgen, een nieuwere MBUX software en een nieuw stuur. De vernieuwde versie wordt meestal verkocht als EQA 250+ met een grotere batterij.
Op de markt van gebruikte auto's vind je voornamelijk de vroegere EQA 250. Als je vaak buiten de stad rijdt of naar andere steden, is het de moeite waard om naar een EQA 250+ of de vernieuwde versie te kijken — het verschil in dagelijks rijden is merkbaar.
Versies, batterijen en opladen
De EQA 250 en EQA 250+ leveren ongeveer 190 pk, de EQA 300 4MATIC ongeveer 228 pk, en de EQA 350 4MATIC ongeveer 292 pk. Alle EQA's versnellen soepel en redelijk snel, maar de vierwielaangedreven versies verbruiken iets meer energie.
Volgens de fabrikant (WLTP) rijdt de vroegere EQA 250 ongeveer 420 km, en de EQA 250+ ongeveer 500 km en meer. In de praktijk moet je in de zomer vaak rekenen op ongeveer 300–400 km, op de snelweg minder. In de winter neemt de afstand nog eens ongeveer 20–30% af, omdat er energie nodig is om de cabine en batterij op te warmen. Niet alle EQA's hebben een warmtepomp, dus het is de moeite waard om te controleren of de specifieke auto er een heeft.
In Europa wordt de EQA opgeladen via een CCS2-aansluiting. Met wisselstroom (thuis of op openbare laadpalen) meestal tot 11 kW, dus je kunt de batterij over nacht opladen. Op snellaadstations laadt de EQA tot ongeveer 100 kW: dit is langzamer dan grotere Mercedes-elektromobielen, maar van 10 tot 80% duurt het meestal ongeveer een half uur of iets langer.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte EQA
Het belangrijkste is de toestand van de batterij. Vraag een batterijtoestand (SoH) controle aan bij de Mercedes-Benz service, die de resterende capaciteit in procenten laat zien, of laat deze controle uitvoeren voordat je koopt. De batterijen van Mercedes-elektromobielen hebben meestal een garantie van 8 jaar of 160.000 km van de fabrikant, dus controleer hoeveel er nog van over is.
Laad de auto op en vergelijk de aangegeven rijbereik met gegevens van vergelijkbare auto's. Test het opladen met zowel wisselstroom als gelijkstroom — zo controleer je de laadapparatuur en de aansluiting. Vraag of alle software-updates en terugroepacties van de fabrikant zijn uitgevoerd.
Een elektromobilie is zwaarder dan een vergelijkbare benzineauto, dus de banden slijten sneller — controleer ze. Remschijven worden minder gebruikt door regeneratief remmen en kunnen soms roesten. Net als bij andere geïmporteerde auto's, controleer de geschiedenis via de VIN-code.
Uitvoeringen en versies
Naamgeving en uitrusting verschillen per markt en jaar; we geven de meest voorkomende EQA-lijnen en versies in Europa weer.
Edition 1
2021Limited edition, aangeboden bij de introductie van het model.
- AMG Line stijl exterieur
- Grotere AMG velgen
- Unieke interieurdetails
Progressive
H243Een elegantere lijn voor comfortliefhebbers.
- Vaak — 18–19 inch velgen
- Chroom interieurdetails
- Comfortabelere zittingen en een lichtere interieurafwerking
Electric Art
vroege H243Interieurlijn speciaal voor elektrische auto's.
- Uitzonderlijke interieurafwerking
- Lichte legeringswielen
- Vaak — LED-koplampen en grotere schermen
AMG Line
H243Vaak wordt er gekozen voor een sportievere uitstraling.
- AMG-stijl bumpers en wielen
- Sportieve stoelen en stuur
- Vaak — sportiever afgestelde ophanging
EQA 250+
latere en vernieuwde auto'sVersie met grotere batterij voor langere ritten.
- Ongeveer 70,5 kWh batterij
- De grootste rijafstand van de EQA
- Voorzijde van de vernieuwde model met sterrenpatroon
Vergelijking van EQA-versies
| EQA 250 | EQA 250+ | EQA 300 4MATIC | EQA 350 4MATIC | |
|---|---|---|---|---|
| Waar past het | Voor de stad en kortere ritten | Voor langere ritten | Voor de winter en gladde wegen | Voor sneller rijden |
| Versnellingsbak | Voorwielen | Voorwielen | Alle wielen | Alle wielen |
| Vermogen | Rond de 190 pk | Rond de 190 pk | Rond de 228 pk | Rond de 292 pk |
| Gereden afstand (relatief) | Gemiddeld | Maximaal | Gemiddeld | Een beetje kleiner |
| Wielen (meestal) | 18–19 inch | 18–19 inch | 18–20 inch | 19–20 inch |
| Prijs op de markt van gebruikte auto's (relatief) | € | €€ | €€ | €€€ |
Voor de meeste kopers is de EQA 250 voldoende, maar als je vaak verder rijdt dan alleen naar en van het werk, is het de moeite waard om naar de EQA 250+ te kijken. Versies met vierwielaandrijving kies je alleen als je ze echt nodig hebt — ze zijn duurder en iets minder zuinig.
Pluspunten
- Een kwalitatieve, stille cabine
- Soepel en comfortabel rijgedrag
- Compacte afmetingen — handig in de stad
- De gebruikelijke Mercedes besturing zonder ongebruikelijke oplossingen
Minpunten
- Een kleine kofferbak en hogere vloer achterin
- Snelder opladen dan grotere elektrische auto's
- Korte rijafstand van vroegere versies in de winter
Veelgestelde vragen
Hoe ver rijdt de EQA eigenlijk?
De vroegere EQA 250 rijdt in de zomer meestal 300–400 km, in de winter ongeveer 250–300 km. De EQA 250+ met een grotere batterij rijdt verder. De snelheid, de luchtemperatuur en of de auto een warmtepomp heeft, spelen een grote rol.
Wat is het verschil tussen de EQA en de EQB?
Beide modellen zijn gebouwd op dezelfde technologie, maar de EQB is langer, hoekiger en kan een derde rij zithanken hebben. De EQA is compacter en handiger in de stad, de EQB is ruimtelijker voor het gezin.
Hoe controleer je de staat van de batterij van een gebruikte EQA?
Het meest betrouwbare is om een batterijcontrole bij Mercedes-Benz te laten uitvoeren, die de resterende capaciteit in procenten toont. Laad de auto bovendien op tot 100% en vergelijk de aangegeven afstand met gegevens van vergelijkbare auto's.
Is de EQA gemakkelijk thuis op te laden?
Ja, maar van een gewone stopcontact laadt het heel langzaam op, dus het is de moeite waard om een laadpaal thuis te installeren. Met een 11 kW laadpaal kun je de batterij van de EQA over nacht opladen.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























