För företag: paket, API och import →

Mercedes-Benz EQA

Bilar · Tillverkning 2021–

Mercedes-Benz EQA: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Generationer

Listan över generationer för modellen kompletteras.

Mercedes-Benz EQA till salu

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Inga annonser ännu.
ANNONS Site SEO AI Audit — free SEO audit
Mercedes-Benz EQA
Foto: Alexander-93, CC BY-SA 4.0
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQA: H243 generationer, batterier och laddning

Mercedes-Benz EQA — en kompakt elektrisk SUV byggd på GLA och såld sedan 2021. Vi tittar på de tidiga och uppdaterade EQA-generationerna, batterier, verkligt körsträcka på sommaren och vintern samt vad man bör kolla när man köper en begagnad EQA.

EQA kort

EQA är den minsta elektriska SUV:n från Mercedes-Benz. Karossen, interiören och den mesta tekniken är hämtade från GLA, så EQA ser ut och känns som en vanlig kompakt Mercedes, men med eldrift, annan front och en ljusslinga som löper över hela bakpartiet.

Detta är en bekväm bil för stad och landsväg: tyst, smidig att köra, med en kvalitativ interiör och MBUX-multimediasystem. Eftersom batteriet är monterat under golvet är golvet i bakre raden högre än i GLA, och bagageutrymmet något mindre. En mer rymlig och kantig modell på samma grund är EQB, som kan ha upp till sju sittplatser.

De tidiga EQA och den uppdaterade modellen — vad skiljer dem åt

De första EQA (2021–2023) har en batterikapacitet på cirka 66,5 kWh. Basmodellen EQA 250 har en motor och framhjulsdrift, medan EQA 300 4MATIC och EQA 350 4MATIC har två motorer och fyrhjulsdrift. Senare kom EQA 250+ med en större, cirka 70,5 kWh batteri och märkbart längre räckvidd.

Den uppdaterade EQA från 2023 har fått en annan framsida med stjärnmönster i grillen, nya hjul, nyare MBUX-programvara och ett nytt rat. Den uppdaterade modellen säljs oftast som EQA 250+ med en större batteri.

På den begagnade marknaden hittar man mestadels tidiga EQA 250. Om du ofta kör i stadstrafik eller till andra städer är det värt att leta efter EQA 250+ eller den uppdaterade modellen — skillnaden i daglig körsträcka märks tydligt.

Versioner, batterier och laddning

EQA 250 och EQA 250+ har en effekt på cirka 190 hk, EQA 300 4MATIC har cirka 228 hk och EQA 350 4MATIC har cirka 292 hk. Alla EQA-modeller accelererar jämnt och tillräckligt snabbt, men de fyrhjulsdrivna versionerna förbrukar lite mer energi.

Enligt tillverkaren (WLTP) klarar den tidiga EQA 250 cirka 420 km, medan EQA 250+ klarar ungefär 500 km och mer. På sommaren räknar man ofta med 300–400 km, mindre på motorväg. På vintern minskar räckvidden ytterligare cirka 20–30 %, eftersom energi används för att värma inredningen och batteriet. Inte alla EQA har värmepump, så det är värt att kontrollera om den specifika bilen har det.

I Europa laddas EQA via CCS2-kontakten. Med växelström (hemma eller på allmänna laddstolpar) laddas den oftast med upp till 11 kW, så batteriet kan fyllas på över natten. På snabbladdningsstolpar laddas EQA med upp till cirka 100 kW: det är långsammare än större Mercedes-elbilar, men från 10 till 80 % tar det vanligtvis ungefär en halvtimme eller lite längre.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad EQA

Viktigast är batteriets tillstånd. Begär en batteritillstånds (SoH) kontroll utförd av Mercedes-Benz service, som visar kvarvarande kapacitet i procent, eller utför den själv innan du köper. Mercedes elbilsbatterier har vanligtvis en tillverkarens garanti på 8 år eller 160 000 km, så kontrollera hur mycket som återstår.

Ladda upp bilen och jämför den visade körsträckan med liknande bilar. Testa laddningen med både växelström och likström – så kontrollerar du laddutrustningen och anslutningen. Fråga om alla tillverkarens programuppdateringar och återkallandearbeten har utförts.

En elbil är tyngre än en liknande bensinbil, så däcken slits snabbare – kontrollera dem. Bromsskivor används mindre på grund av återvinning och kan ibland rosta. Kontrollera historiken för importerade bilar med VIN-koden.

ANNONS Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Utförande och version

Namn och utrustning skiljer sig beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste EQA-linjerna och versionerna som finns i Europa.

Edition 1

År 2021

Begränsad utgåva, erbjuden vid modellens lansering.

  • AMG Line-stil exteriört
  • Större AMG-fälgar
  • Unika inredningsdetaljer

Progressive

H243

En mer elegant linje för komfortälskare.

  • Ofta 18–19 tums fälgar
  • Krominredningsdetaljer
  • Mer bekväma sittplatser och ljusare inredning

Electric Art

tidiga H243

Inredningslinje avsedd för elbilar.

  • Exklusiv interiör
  • Lätta legeringsfälgar
  • Ofta — LED-strålkastare och större skärmar

AMG Line

H243

Ofta väljs en sportigare karosslinje.

  • Buffertar och fälgar i AMG-stil
  • Sportiga säten och rat
  • Ofta — sportigare inställd fjäderupphängning

EQA 250+

senare och uppdaterade bilar

Version med större batteri för längre resor.

  • Ungefär 70,5 kWh batteri
  • Den längsta körsträckan för EQA
  • Framdelen på den uppdaterade modellen med stjärnmönster

Jämförelse av EQA-versioner

EQA 250EQA 250+EQA 300 4MATICEQA 350 4MATIC
Vem passarTill staden och kortare resorTill längre resorTill vintern och halkaFör snabbare körning
VäxellådaFrämre hjulFrämre hjulAlla hjulAlla hjul
EffektCirka 190 hkCirka 190 hkCirka 228 hkCirka 292 hk
Körda sträckor (relativt)MedelHögstaMedelLite mindre
Hjul (vanligtvis)18–19 tum18–19 tum18–20 tum19–20 tum
Pris i begagnadsmarknaden (relativt)€€€€€€€€

De flesta köpare är nöjda med EQA 250, men om du ofta åker längre än till jobbet och tillbaka, är det värt att leta efter EQA 250+. Fyra hjuldrift är bara värt att välja om du verkligen behöver det — de är dyrare och lite mindre ekonomiska.

Fördelar

  • Kvalitativt och tyst inredning
  • Smidig och komfortabel körning
  • Kompakta mått — praktiskt i staden
  • Vanlig Mercedes-styrning utan ovanliga lösningar

Nackdelar

  • Liten bagageutrymme och högre golv bak
  • Snabbare snabbladdning än större elbilar
  • Kortare räckvidd för tidiga modeller på vintern

Vanliga frågor

Hur långt kör EQA verkligen?

Den tidiga EQA 250 kör vanligtvis omkring 300–400 km på sommaren, och 250–300 km på vintern. EQA 250+ med större batteri kör längre. Hastigheten, lufttemperaturen och om bilen har en värmepump spelar stor roll.

Vad skiljer EQA och EQB åt?

Båda modellerna är byggda på samma teknik, men EQB är längre, mer kantig och kan ha en tredje rad sätesplatser. EQA är mer kompakt och praktisk i staden, medan EQB är rymligare för familjen.

Hur kontrollerar man batteriets tillstånd på en begagnad EQA?

Det säkraste är att låta Mercedes-Benz service utföra en batteritillståndskontroll, som visar kvarvarande kapacitet i procent. Ladda dessutom bilen upp till 100 % och jämför den visade räckvidden med liknande bilar.

Är EQA lätt att ladda hemma?

Ja, men från en vanlig vägguttag laddas det mycket långsamt, så det är värt att installera en laddstation hemma. Med en 11 kW-laddstation kan EQA-batteriet fyllas på över natten.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Mercedes-Benz EQA ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
ANNONS AI Blog Autopilot — your blog writes itself