Mercedes-Benz EQA: wersje H243, akumulatory i ładowanie
Mercedes-Benz EQA to kompaktowy elektryczny SUV, spokrewniony z modelem GLA, produkowany od 2021 roku. Przyglądamy się wczesnym i zmodernizowanym wersjom EQA, akumulatorom, rzeczywistemu zasięgowi latem i zimą oraz temu, co sprawdzić przed zakupem używanego egzemplarza.
EQA w skrócie
EQA to najmniejszy elektryczny SUV ze stacji Mercedes-Benz. Nadwozie, wnętrze i większość rozwiązań technicznych pochodzą z GLA, dlatego EQA wygląda i prowadzi się jak zwykły kompaktowy Mercedes, tyle że z napędem elektrycznym, innym pasem przednim i świetlną listwą biegnącą przez całą szerokość tyłu.
To wygodne auto do miasta i w trasę: ciche, płynnie jeżdżące, z wysokiej jakości wnętrzem i systemem multimedialnym MBUX. Ponieważ akumulator zamontowano pod podłogą, z tyłu podłoga jest nieco wyższa niż w GLA, a bagażnik – odrobinę mniejszy. Bardziej przestronnym i kanciastym modelem na tej samej platformie, oferującym nawet siedem miejsc, jest EQB.
Wczesny EQA a model po liftingu – czym się różnią
Pierwsze egzemplarze EQA (z lat 2021–2023) posiadają akumulator o pojemności użytecznej ok. 66,5 kWh. Bazowy EQA 250 ma jeden silnik i napęd na przód, natomiast EQA 300 4MATIC i EQA 350 4MATIC – dwa silniki i napęd na cztery koła. Później pojawił się EQA 250+ z większym akumulatorem o pojemności ok. 70,5 kWh i wyraźnie większym zasięgiem.
Zmodernizowany w 2023 roku EQA zyskał nowy przód z motywem gwiazdek na imitacji grilla, nowe felgi, nowsze oprogramowanie MBUX oraz nową kierownicę. Samochód po liftingu najczęściej występuje jako EQA 250+ z większym akumulatorem.
Na rynku wtórnym najwięcej jest wczesnych egzemplarzy EQA 250. Jeśli częstojeździsz w trasie lub między miastami, warto poszukać wersji EQA 250+ lub auta po liftingu – różnica w zasięgu jest na co dzień odczuwalna.
Wersje, akumulatory i ładowanie
Moc EQA 250 i EQA 250+ wynosi około 190 KM, EQA 300 4MATIC – około 228 KM, a EQA 350 4MATIC – około 292 KM. Wszystkie odmiany przyspieszają płynnie i wystarczająco dynamicznie, jednak wersje z napędem na cztery koła zużywają nieco więcej energii.
Według danych producenta (WLTP) wczesny EQA 250 przejeżdża na jednym ładowaniu około 420 km, a EQA 250+ – około 500 km lub więcej. W warunkach letnich realnie trzeba liczyć się z zasięgiem rzędu 300–400 km, a na autostradzie – jeszcze mniejszym. Zimą zasięgi spadają o kolejne 20–30%, ponieważ energia zużywana jest na ogrzewanie kabiny oraz akumulatora. Pompy ciepła nie miały wszystkie egzemplarze EQA, dlatego warto upewnić się, czy interesujący nas samochód ją posiada.
W Europie EQA ładowany jest przez gniazdo CCS2. Prądem zmiennym (w domu lub na stacjach publicznych) – zazwyczaj z mocą do 11 kW, co pozwala na napełnienie akumulatora przez noc. Na stacjach szybkiego ładowania EQA przyjmuje prąd o mocy do ok. 100 kW: to wolniej niż większe elektryczne Mercedesy, ale uzupełnienie energii od 10 do 80% zajmuje zazwyczaj około pół godziny lub nieco dłużej.
Co sprawdzić przed zakupem używanego EQA
Kluczowa kwestia to stan akumulatora. Poproś o raport dotyczący kondycji baterii (SoH – State of Health) sporządzony w serwisie Mercedes-Benz, który pokazuje pozostałą pojemność w procentach, lub wykonaj taki pomiar przed zakupem. Akumulatory w elektrycznych Mercedesach są zazwyczaj objęte 8-letnią gwarancją producenta z limitem 160 000 km, dlatego sprawdź, ile z niej zostało.
Naładuj auto i porównaj wskazywany zasięg z danymi egzemplarzy testowych. Przetestuj ładowanie zarówno prądem zmiennym, jak i stałym – w ten sposób sprawdzisz układ ładowania oraz gniazdo. Zapytaj, czy wykonano wszystkie aktualizacje oprogramowania i akcje serwisowe przewidziane przez producenta.
Samochód elektryczny jest cięższy od spalinowego odpowiednika, przez co opony zużywają się szybciej – warto dokładnie je obejrzeć. Tarcze hamulcowe z powodu rekuperacji pracują rzadziej i bywają skorodowane. Podobnie jak w przypadku innych aut sprowadzanych, historię należy zweryfikować po numerze VIN.
Wersje wyposażenia i pakiety
Nazwy i elementy wyposażenia różnią się w zależności od rynku oraz rocznika; poniżej przedstawiamy linie i wersje EQA najczęściej spotykane w Europie.
Edition 1
2021 r.Wersja limitowana oferowana w momencie rynkowego debiutu.
- Stylistyka nadwozia AMG Line
- Większe felgi AMG
- Ekskluzywne elementy wykończenia
Progressive
H243Linia o bardziej eleganckim charakterze, stworzona z myślą o miłośnikach komfortu.
- Najczęściej 18- lub 19-calowe obręcze kół
- Chromowane akcenty wykończeniowe
- Wygodniejsze fotele i jaśniejsza tapicerka
Electric Art
wczesne H243Linia wykończenia dedykowana autom elektrycznym.
- Wyjątkowe detale wnętrza
- Obręcze ze stopów lekkich
- Często reflektory LED i większe ekrany
AMG Line
H243Chętnie wybierana linia o sportowym zacięciu.
- Zderzaki i felgi w stylistyce AMG
- Sportowe fotele i kierownica
- Często sztywniejsze, usportowione zawieszenie
EQA 250+
egzemplarze późniejsze i poliftingoweWersja z większym akumulatorem stworzona z myślą o dłuższych podróżach.
- Akumulator o pojemności ok. 70,5 kWh
- Największy zasięg w gamie EQA
- Zmodernizowany pas przedni z motywem gwiazdek
Porównanie wersji EQA
| EQA 250 | EQA 250+ | EQA 300 4MATIC | EQA 350 4MATIC | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo? | Do miasta i na krótsze dystanse | Na dłuższe wyjazdy | Na zimę i śliskie drogi | Dla zwolenników dynamicznej jazdy |
| Napęd | Przedni napęd | Przedni napęd | Napęd na wszystkie koła | Napęd na wszystkie koła |
| Moc | Około 190 KM | Około 190 KM | Około 228 KM | Około 292 KM |
| Zasięg (względnie) | Średni | Największy | Średni | Nieco mniejszy |
| Felgi (najczęściej) | 18–19 cali | 18–19 cali | 18–20 cali | 19–20 cali |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€ | €€€ |
Większości kupujących wystarcza EQA 250, ale jeśli często jeździsz dalej niż tylko do pracy i z powrotem, warto rozejrzeć się za EQA 250+. Wersje z napędem na wszystkie koła wybieraj tylko wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz – są droższe i nieco mniej oszczędne.
Zalety
- Wysokiej jakości, ciche wnętrze
- Płynna, komfortowa jazda
- Kompaktowe wymiary – poręczny w mieście
- Standardowa obsługa Mercedesa bez dziwacznych rozwiązań
Wady
- Niewielki bagażnik i wyżej poprowadzona podłoga z tyłu
- Wolniejsze ładowanie szybkie niż w większych samochodach elektrycznych
- Niewielki zasięg zimą we wczesnych wersjach
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest realny zasięg EQA?
Wczesny EQA 250 latem przejeżdża zazwyczaj około 300–400 km, a zimą – mniej więcej 250–300 km. EQA 250+ z większym akumulatorem oferuje większy zasięg. Duże znaczenie ma prędkość, temperatura otoczenia oraz obecność pompy ciepła.
Czym różni się EQA od EQB?
Oba modele bazują na tej samej technologii, ale EQB jest dłuższy, bardziej kanciasty i może pomieścić trzeci rząd siedzeń. EQA jest bardziej kompaktowy i poręczny w mieście, a EQB – przestronniejszy dla rodziny.
Jak sprawdzić stan akumulatora w używanym EQA?
Najpewniej jest zlecić w ASO Mercedes-Benz test stanu akumulatora (SoH), który pokazywać będzie pozostałą pojemność w procentach. Dodatkowo naładuj samochód do 100% i porównaj wskazywany zasięg z danymi innych egzemplarzy.
Czy EQA wygodnie ładować w domu?
Tak, ale ze zwykłego gniazdka ładowanie trwa bardzo długo, dlatego w domu warto zainstalować wallboxa. Za pomocą stacji 11 kW akumulator EQA można naładować przez noc.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























