Mercedes-AMG GT: C190 ja C192 sukuppeleet, moottorit ja versiot
Mercedes-AMG GT — urheilullinen kupee, jonka AMG on suunnitellut alusta loppuun. Katsomme ensimmäistä C190- ja toista C192-sukupolvea, moottoreita, pääversioita ja sitä, mitä kannattaa tarkistaa ostettaessa käytettyä AMG GT:tä.
AMG GT lyhyesti
AMG GT esiteltiin vuonna 2014 SLS AMG:n seuraajana. Ensimmäinen sukupolvi on pitkä moottorikansi, matalasti sijoitettu kahden hengen sisustus ja V8-moottori, joka on siirretty etuakselin taakse — lähemmäs auton keskustaa. Kupeen lisäksi valmistetaan Roadster-malli, jossa on pehmeä katto.
Tärkeää ei sekoittaa: neliovinen Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé (X290) on kokonaan toinen auto — suuri urheilullinen liftback, jossa on erilaiset moottorit ja huomattavasti enemmän tilaa matkustajille. Tässä artikkelissa puhumme kahden ovisen GT:stä.
C190 ja C192 — miten ne eroavat
Ensimmäinen sukupolvi C190 (2014–2021) — klassinen takavetoinen urheiluauto 4.0 l V8 biturbo-moottorilla ja 7-vaihteisella kaksoiskytkimen vaihteistolla taka-akselilla. Versioita on runsaasti: GT, GT S, GT C, GT R, rajoitettu GT R Pro ja äärimmäinen Black Series. Vuodesta 2019 lähtien päivitetty malli sai digitaalisen mittariston ja uuden ohjauspyörän, jossa on painikkeita.
Toinen sukupolvi C192 (vuodesta 2023) on luotu yhdessä uuden SL:n kanssa. Se on suurempi ja voi sisältää kaksi pientä takaistuinta, ja useimmissa versioissa on kaikki pyörät vetävä 4MATIC+ -veto. Perinteisen kahdeksanportaisen manuaalivaihteiston sijasta käytetään 9-vaihteista AMG Speedshift MCT -automaattivaihteistoa, ja sisustuksessa on suuri pystysuora näyttö. Uusi GT on mukavampi arjessa, mutta ei yhtä terävä kuin ensimmäinen sukupolvi.
Käytettyjen autojen markkinoilla on pääasiassa ensimmäisen sukupolven autoja. Jos arjen mukavuus ja kaikki pyörät vetävä veto ovat tärkeitä, valitse C192. Jos etsit puhdasta ajamisen iloa ja klassista takavetoa, valitse C190.
Moottorit ja vaihteistot
C190-sukupolvessa kaikki autot käyttävät 4.0 l V8 biturbo-moottoria: perus GT -mallissa noin 462–476 hv, GT S -mallissa noin 510–522 hv, GT C -mallissa noin 557 hv, GT R -mallissa noin 585 hv, ja Black Series -mallissa noin 730 hv. Vaihteisto on asennettu taka-akselin viereen, joten paino jakautuu tasaisesti akselien välille.
C192-sukupolvessa GT 55 4MATIC+ (noin 476 hv) ja GT 63 4MATIC+ (noin 585 hv) käyttävät 4.0 l V8 biturbo-moottoria. GT 43 -mallissa on 2.0 l nelisylinterinen moottori sähkötoimisella turbokompressorilla (noin 421 hv) ja takaveto, ja ladattava hybridi GT 63 S E PERFORMANCE -mallissa noin 816 hv.
Kaikki versiot kuluttavat paljon polttoainetta ja vaativat kalliimpia huoltoaineita: leveitä renkaita, suuria jarruja, ja joissakin autoissa keramiikkajarrulevyjä. Ennen ostamista arvioi sekä auton hintaa että ylläpitokustannuksia.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä AMG GT
Tarkista huoltohistoria virallisessa tai AMG-autojen asiantuntijapalvelussa: moottorin ja vaihteiston öljyn, jarrujen nesteen vaihdot. Kysy, onko autoa käytetty radalla – tämä kuluttaa jarruja, renkaita ja jousitusta nopeammin.
Testiajon aikana tarkkaile vaihteistoa: vaihtelut tulee olla nopeita ja sujuvia, ilman nykäyksiä sekä nopealla että hitaalla ajolla. Tarkista etusäleikön alaosa ja urat – matala auto usein jää kiinni reunakiveihin, ja vakavammat vauriot voivat viitata vakavaan törmäykseen.
Tarkista korin maalatut osat ja epätasaiset liitokset, ja historia VIN-koodin perusteella, sillä osa autoista tuodaan Liettuaan muista maista, joskus onnettomuuksien jälkeen. C192-mallia tarkista lisäksi elektroniikka, sopeutuva jousitus ja takarenkaiden ohjaus.
Versiot
AMG GT:llä ei ole tavallisia varusteluja – autot eroavat versioista ja varustepaketeista. Luetellaan Euroopassa yleisimmin tavattavat versiot.
GT
C190, 2014–2021Ensimmäisen sukupolven perusversio.
- V8 biturbo, noin 462–476 hv
- Takaveto
- Usein – yksinkertaisempi varustus kuin GT S
GT S
C190, 2014–2021Tehokkaampi versio, jossa on enemmän urheilullista varustusta.
- Noin 510–522 hv
- Usein – sopeutuva jousitus
- Usein – elektroninen taka-akseliväylä
GT C
C190Paksu runko ja teknologia, peritty GT R:ltä.
- Noin 557 hv
- Paksumpi taka
- Takaveto vetovoima
GT R
C190Rataa varten sovitettu versio.
- Noin 585 hv
- Säätöjä ja aerodynamiikkaa
- Usein keramiikkijarrut ja hiilikuituosat
GT 55 ir GT 63 4MATIC+
C192, vuodesta 2023Toinen sukupolvi nelivetoisena.
- Noin 476–585 hv
- 9-vaihteinen MCT-vaihteisto
- Usein kaksi takaistuinta
GT 43
C192Kevyempi toisen sukupolven versio nelisylinterisellä moottorilla.
- 2.0 l, noin 421 hv
- Takaveto
- Pienempiä polttoaineenkulutuksia kuin V8
AMG GT -versioiden vertailu
| GT S (C190) | GT R (C190) | GT 43 (C192) | GT 63 4MATIC+ (C192) | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Urheilulliseen ajamiseen teillä | Radoille ja kokoelmiin | Mukavampaan päivittäiseen käyttöön | Nopeaan ajamiseen minkä tahansa sään olosuhteissa |
| Moottori | 4.0 l V8 biturbo, noin 510–522 hv | 4.0 l V8 biturbo, noin 585 hv | 2.0 l, noin 421 hv | 4.0 l V8 biturbo, noin 585 hv |
| Vaihteisto | Takapyörät | Takapyörät | Takapyörät | Kaikki pyörät |
| Sisustus | Kaksi sukupolvia | Dvivietis, urheilulliset istuimet | Usein takapenkillä varustettu | Usein takapenkillä varustettu |
| Käyttäjät (useimmiten) | 19–20 polkua | 19–20 polkua | 20–21 polkua | 20–21 polkua |
| Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti) | € | €€€ | €€ | €€€ |
GT S — paras tapa hankkia todellinen AMG GT V8-moottorilla. Toisen sukupolven kannattaa valita, jos autoa käytetään usein myös talvella, mutta GT R on vain niille, joille rata tai keräilyarvo on tärkeintä.
Plussat
- Vaikuttava V8-dynamiikka ja ääni
- Laadukas, urheilullinen sisustus
- Erilainen suunnittelu
- Toinen sukupolvi mukavampi arjessa ja voi olla varustettu nelivetoisella vaihteistolla
Miinukset
- Korkeet ylläpitokustannukset
- Matala kori — epämukava nousta, tukkii porttien takana
- Ensimmäinen sukupolvi — pieni tavaratila ja vain kaksi paikkaa
Usein kysytyt kysymykset
Mikä erottaa AMG GT:n AMG GT 4-Door Coupésta?
Nämä ovat erilaisia autoja. Kaksiovinen AMG GT on AMG:n kokonaan suunnittelema urheilu-kupé, kun taas neliovinen GT 4-Door Coupé on suuri hatchback, jossa on neljä tai viisi paikkaa, erilaiset moottorit ja erilainen tekniikka.
Minkä AMG GT sukupolven valita?
Ensimmäinen sukupolvi C190 on halvempi ja urheilullisempi — valitse se ajamisen mukavuuden vuoksi. Toinen sukupolvi C192 on mukavampi, käytännöllisempi ja useimmiten nelivetoinen, joten se sopii paremmin päivittäiseen käyttöön.
Sopiiiko AMG GT päivittäiseen ajamiseen?
Toinen sukupolvi — melko hyvin: se on mukavampi, nelivetoinen ja käytännöllisempi sisätila. Ensimmäinen sukupolvi on urheilullisempi: jäykempi alusta, matala kori ja pieni tavaratila, joten se sopii vähemmän Liettuan talveen ja päivittäiseen ajamiseen.
Kuinka paljon polttoainetta AMG GT kuluttaa?
V8-mallit kuluttavat paljon — seka-ajossa usein yli 12 l/100 km, ja urheilullisella ajolla huomattavasti enemmän. Nelisylinterinen GT 43 on taloudellisempi, mutta ei silti säästeliäs auto.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























