Mercedes-AMG GT: generácie C190 a C192, motory a výbavy
Mercedes-AMG GT — športový kupé, ktorý od začiatku do konca vytvorila AMG. Prehliadame prvú generáciu C190 a druhú generáciu C192, motory, hlavné výbavy a to, na čo by ste mali pri kúpe použitého AMG GT dbať.
AMG GT krátko
AMG GT bol predstavený v roku 2014 ako nástupca SLS AMG. Prvá generácia má dlhý kapot, nízko umiestnený dvomiestny interiér a V8 motor, ktorý je presunutý za prednú nápravu — bližšie k stredu vozidla. Okrem kupé sa vyrába aj Roadster so sklopným strechou.
Dôležité: štvorodverový Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé (X290) je úplne iný automobil — veľký športový liftback s inými motormi a výrazne viac priestoru pre cestujúcich. V tomto článku hovoríme o dvodverovom GT.
C190 a C192 — čo je ich rozdiel
Prvá generácia C190 (2014–2021) — klasický zadne poháňaný športový automobil s 4,0-litrovým V8 biturbo motorom a 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou na zadnú nápravu. Výbav je veľa: GT, GT S, GT C, GT R, obmedzená verzia GT R Pro a extrémna Black Series. V roku 2019 obnovený model dostal digitálny priemyselný panel a nový volant s tlačidlami.
Druhá generácia C192 (od roku 2023) bola vyvinutá spoločne s novým SL. Je väčšia, môže mať dve malé zadné sedadlá a väčšina verzií má pohon všetkých kolies 4MATIC+. Miesto dvojitej spojnovej skríňky je tu 9-stupňová automatická prevodovka AMG Speedshift MCT a v interiéri veľký vertikálny displej. Nový GT je pohodlnejší na každodenné použitie, ale nie je taký ostrý ako prvá generácia.
Na trhu s použitými vozidlami prevláda prvá generácia. Ak je pre vás dôležitý každodenný komfort a pohon všetkých kolies, vyberte si C192. Ak hľadáte čistý jazdný zážitok a klasické pocity z pohonu zadných kolies, zvolte C190.
Motory a prevodovky
Všetky vozidlá C190 majú 4.0 l V8 biturbo motor: základný GT má okolo 462–476 kW, GT S okolo 510–522 kW, GT C okolo 557 kW, GT R okolo 585 kW a Black Series okolo 730 kW. Prevodovka je umiestnená vzadu, pri zadnej náprave, preto je hmotnosť medzi nápravami rovnomerne rozložená.
V generácii C192 majú GT 55 4MATIC+ (okolo 476 kW) a GT 63 4MATIC+ (okolo 585 kW) 4.0 l V8 biturbo motor. GT 43 má 2.0 l štvorvalcový motor s elektricky poháňaným turbokompresorom (okolo 421 kW) a pohon zadných kolies, zatiaľčo nabíjací hybrid GT 63 S E PERFORMANCE má okolo 816 kW.
Všetky verzie spotrebujú veľa paliva a vyžadujú drahšie údržbové materiály: široké pneumatiky, veľké brzdy a v niektorých vozidlách keramické brzdové kotúče. Pred nákupom zvážte ne len cenu vozidla, ale aj náklady na jeho údržbu.
Čo overiť pri kúpe použitého AMG GT
Skontrolujte historiu servisu v oficiálnom alebo v servise známej s AMG automobilmi: olej motora a prevodovky, výmenu brzdenia. Zistiť, či bol automobil používaný na trati – to rýchlejšie opotrebuje brzdy, pneumatiky a podvozok.
Pri skúšobnom jazde sledujte prevodovku: prevodovanie má byť rýchle a hladké, bez rázov pri zrýchľovaní a pomalom jazde. Skontrolujte spodnú časť predného nárazníka a podvozok – nižší automobil často zasekne za okraje chodníka, väčšie poškodenia môžu indikovať aj silnejší náraz.
Karosériu skontrolujte na farbené detaily a nerovnosti, históriu – podľa VIN kódu, pretože niektoré automobily sa do Litvy dovážajú z iných krajín, niekedy po dopravných nehodom. C192 skontrolujte naviac elektroniku, adaptívny podvozok a riadenie zadných kolies.
Verzie
AMG GT nemá obyčajné výbavy – automobily sa líšia verziami a balíčkami výbavy. Uvádzame najčastejšie v Európe stretnuté verzie.
GT
C190, 2014–2021Základná verzia prvej generácie.
- V8 biturbo, približne 462–476 kW
- Zadný pohon
- Často – jednoduchšia výbava ako u GT S
GT S
C190, 2014–2021Silnejšia verzia s viac športovou výbavou.
- Približne 510–522 kW
- Často – adaptívny podvozok
- Často – elektronický zadný diferenciál
GT C
C190Širší karosérie a technika, převzatá z GT R.
- Přibližně 557 k.
- Širší zadní část.
- Zadní pohon.
GT R
C190Verze přizpůsobená pro tratě.
- Přibližně 585 k.
- Regulovatelná podvozková konstrukce a aerodynamické prvky.
- Často – keramické brzdy a detaily z uhlíkového vlákna.
GT 55 ir GT 63 4MATIC+
C192, od roku 2023.Druhá generace s pohonem všech kol.
- Přibližně 476–585 k.
- 9-stupňová převodovka MCT.
- Často – dva zadní sedadla.
GT 43
C192Lehčí verze druhé generace s čtyřválcovým motorem.
- 2.0 l, približne 421 kW
- Zadný pohon
- Nižšia spotreba paliva ako u V8
Porovnanie verzií AMG GT
| GT S (C190) | GT R (C190) | GT 43 (C192) | GT 63 4MATIC+ (C192) | |
|---|---|---|---|---|
| Pre koho je to | Pre športové jazdy na ceste | Pre trate a zbierky | Pre pohodlné každodenné používanie | Pre rýchlu jazdu pri akomkoľvek počasi |
| Motor | 4.0 l V8 biturbo, približne 510–522 kW | 4.0 l V8 biturbo, približne 585 kW | 2.0 l, približne 421 kW | 4.0 l V8 biturbo, približne 585 kW |
| Prevodovka | Zadné kolesá | Zadné kolesá | Zadné kolesá | Všetky kolesá |
| Interiér | Dvojsedadlový | Dvojsedadlový, športové sedadlá | Často so zadnými sedadlami | Často so zadnými sedadlami |
| Rádca (často) | 19–20 pal. | 19–20 pal. | 20–21 pal. | 20–21 pal. |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€€ | €€ | €€€ |
GT S — najjednoduchší spôsob, ako získať pravý AMG GT s motorom V8. Druhýkrát je to dobrý výber, ak bude auto často používané, aj v zime, zatiaľ čo GT R je iba pre tých, ktorým je najdôležitejšia trať alebo zbierateľská hodnota.
Výhody
- Dohovorujúca dynamika a zvuk motora V8
- Kvalitný, športový interiér
- Výnimočný dizajn
- Druhá generácia je pohodlnejšia pre každodenné použitie a môže mať pohon všetkých kolies
Nevýhody
- Vysoké náklady na údržbu
- Nízka karosérie – nepríjemne vliezť, zasiahnuť o okraje
- Prvá generácia – malý kufr a iba dva miesta
Časté otázky
Čo odlišuje AMG GT od AMG GT 4-Door Coupé?
Ide o rôzne automobily. Dvojdverový AMG GT bol úplne vytvorený AMG ako športový kupé, zatiaľ čo štvordverový GT 4-Door Coupé je veľký liftback s štyrmi alebo piatimi miestami, inými motormi a inou technikou.
Ktorú generáciu AMG GT vybrať?
Prvá generácia C190 je lacnejšia a športovejšia – vyberte ju pre pohodlie jazdy. Druhá generácia C192 je pohodlnejšia, praktickejšia a často s pohonom všetkých kolies, preto je lepšie vhodná pre časté používanie.
Či je AMG GT vhodný pre každodenné jazdy?
Druhá generácia – celkom áno: je pohodlnejšia, s pohonom všetkých kolies a praktickejším interiérom. Prvá generácia je viac športová: tuhšie zavesenie, nízka karosérie a malý kufr, preto je menej vhodná pre lituánsku zimu a každodenné jazdy.
Koľko paliva spotrebuje AMG GT?
Verzie V8 spotrebujú veľa – pri zmiešanom jazde často viac ako 12 l/100 km, a pri športovom jazde ešte viac. Štvorvalcový GT 43 je ekonomičnejší, ale stále nie je úsporný automobil.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























