Mercedes-AMG GT: generace C190 a C192, motory a výbavy
Mercedes-AMG GT — sportovní kupé, které od začátku do konce vytvořila AMG. Přehlédneme první generaci C190 a druhou C192, motory, hlavní výbavy a to, co je třeba zkontrolovat při nákupu použitého AMG GT.
AMG GT stručně
AMG GT byl představen v roce 2014 jako nástupce SLS AMG. První generace má dlouhý kapot, nízkou dvousedlou kabinu a V8 motor, který je posunut za přední nápravu — blíže k středu vozu. Kromě kupé se také vyrábí Roadster s měkkým střechou.
Je důležité nepletit: čtyřdveřový Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé (X290) je zcela jiný vůz — velký sportovní liftback s jinými motory a mnohem více místa pro cestující. V tomto článku mluvíme o dvoudveřovém GT.
C190 a C192 — v čem se liší
První generace C190 (2014–2021) — klasický sportovní vůz s pohonem zadních kol, 4,0l V8 biturbo motorem a sedmistupňovou dvojspojkovou převodovkou na zadní nápravě. Výbav je bohatá: GT, GT S, GT C, GT R, omezená GT R Pro a extrémní Black Series. V roce 2019 obdržel model digitalní přístrojovou desku a nový volant s tlačítky.
Druhá generace C192 (od roku 2023) byla vyvinuta společně s novým SL. Je větší, může mít dvě malé zadní sedadla a většina verzí má pohon všech kol 4MATIC+. Namísto dvojitého spřažení je použita 9stupňová automatická převodovka AMG Speedshift MCT a v interiéru velký vertikální displej. Nový GT je pohodlnější pro každodenní jízdu, ale není tak ostrý jako první generace.
Na trhu s použitými vozy je nejvíce prvních generací. Pokud je pro vás důležitý každodenní komfort a pohon všech kol, vyberte si C192. Pokud hledáte čistý jízní zážitek a klasické pocity z pohonu zadních kol, zvolte C190.
Motory a převodovky
V generaci C190 mají všechny vozy 4.0 l V8 biturbo motor: základní GT má kolem 462–476 k, GT S kolem 510–522 k, GT C kolem 557 k, GT R kolem 585 k a Black Series kolem 730 k. Převodovka je umístěna vzadu, u zadní nápravy, takže hmotnost je rovnoměrně rozložena mezi nápravy.
V generaci C192 mají GT 55 4MATIC+ (kolem 476 k) a GT 63 4MATIC+ (kolem 585 k) 4.0 l V8 biturbo motor. GT 43 má 2.0 l čtyřválec s elektřinou poháněným turbodmychadlem (kolem 421 k) a pohon zadních kol, zatímco nabíjený hybrid GT 63 S E PERFORMANCE má kolem 816 k.
Všechny verze spotřebují hodně paliva a vyžadují dražší provozní materiály: široké pneumatiky, velké brzdy a u některých vozů keramické brzdové kotouče. Před nákupem zvažte nejen cenu vozu, ale i náklady na jeho provoz.
Co zkontrolovat při nákupu použitého AMG GT
Zkontrolujte historii servisu v oficiálním nebo u servisu specializovaném na automobily AMG: výměnu oleje v motoru a převodovce, výměnu brzdové kapaliny. Zeptáte se, zda byl automobil používán na okruhu – to rychleji opotřebuje brzdy, pneumatiky a podvozek.
Během zkušební jízdy sledujte převodovku: přepínání musí být rychlé a hladké, bez rázů při rozjíždění i při pomalé jízdě. Zkontrolujte spodní část předního nárazníku a prahy – nízký automobil často zasekne za okraje chodníku, a větší poškození může naznačovat i silnější náraz.
Karosérii zkontrolujte kvůli natřeným detailům a nerovnostem, historii podle VIN kódu, protože část automobilů je do Litvy dovezena z jiných zemí, někdy po dopravních nehodách. U C192 zkontrolujte navíc elektroniku, adaptivní podvozek a řízení zadních kol.
Verze
AMG GT nemá obvyklé výbavy – automobily se liší verzemi a balíčky výbavy. Uvádíme verze nejčastěji v Evropě setkávány.
GT
C190, 2014–2021Základní verze první generace.
- V8 biturbo, asi 462–476 kW
- Pohon zadních kol
- Často – jednodušší výbava než GT S
GT S
C190, 2014–2021Silnější verze s více sportovní výbavou.
- Asi 510–522 kW
- Často – adaptivní podvozek
- Často – elektronický zadní diferenciál
GT C
C190Širší karoserie a technika převzatá z GT R.
- Přibližně 557 k.
- Širší zadní část.
- Pohon zadních kol.
GT R
C190Verze upravená pro trať.
- Přibližně 585 k.
- Regulovatelná podvozková konstrukce a aerodynamické prvky.
- Často – keramické brzdy a detaily z uhlíkového vlákna.
GT 55 ir GT 63 4MATIC+
C192, od roku 2023.Druhá generace s pohonem všech kol.
- Přibližně 476–585 k.
- 9stupňová převodovka MCT.
- Často – dva zadní sedadla.
GT 43
C192Lehčí verze druhé generace s čtyřválcovým motorem.
- 2.0 l, asi 421 kW
- Pohon zadních kol
- Menší spotřeba paliva než u V8
Porovnání verzí AMG GT
| GT S (C190) | GT R (C190) | GT 43 (C192) | GT 63 4MATIC+ (C192) | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pro sportovní jízdu na silnicích | Pro trati a sběratele | Pro pohodlnější každodenní používání | Pro rychlou jízdu za jakéhokoliv počasí |
| Motor | 4.0 l V8 biturbo, asi 510–522 kW | 4.0 l V8 biturbo, asi 585 kW | 2.0 l, asi 421 kW | 4.0 l V8 biturbo, asi 585 kW |
| Převodovka | Poháněné zadní kola | Poháněné zadní kola | Poháněné zadní kola | Poháněné všechny kola |
| Interiér | Dvojmístný | Dvojmístný, sportovní sedadla | Často se zadními sedadly | Často se zadními sedadly |
| Převážně s ratlany | 19–20 palců | 19–20 palců | 20–21 palců | 20–21 palců |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€€ | €€ | €€€ |
GT S — nejpřístupnější způsob, jak získat skutečný AMG GT s motorem V8. Pokud chcete auto, které bude často používáno, včetně zimy, je to druhá nejlepší volba. GT R je určen pouze pro ty, kteří chtějí závodní výkon nebo sběratelskou hodnotu.
Výhody
- Úžasná dynamika a zvuk motoru V8
- Kvalitní, sportovní interiér
- Výjimečný design
- Druhá generace je pohodlnější pro každodenní použití a může mít pohon všech kol
Nevýhody
- Vysoké náklady na údržbu
- Nízká karoserie – nepohodlné nastoupit, zasekne se za okraji
- První generace – malý kufr a jen dva místa
Časté otázky
Jaký je rozdíl mezi AMG GT a AMG GT 4-Door Coupé?
Jedná se o různé automobily. Dvoudveřový AMG GT byl vytvořen AMG jako sportovní kupé, zatímco čtyřdveřový GT 4-Door Coupé je velký liftback s čtyřmi nebo pěti místy, jinými motory a jinou technikou.
Kterou generaci AMG GT vybrat?
První generace C190 je levnější a sportovnější – vyberte ji pro pohodlné řízení. Druhá generace C192 je pohodlnější, praktičtější a často s pohonem všech kol, takže lépe vyhovuje častému používání.
Je AMG GT vhodný pro každodenní jízdu?
Druhá generace – docela ano: je pohodlnější, s pohonem všech kol a praktičtějším interiérem. První generace je sportovnější: tužší podvozek, nízká karoserie a malý kufr, takže pro české zimy a každodenní jízdu je méně vhodná.
Kolik paliva spotřebuje AMG GT?
Verze V8 spotřebuje hodně – při smíšené jízdě často více než 12 l/100 km, při sportovní jízdě ještě více. Čtyřválcový GT 43 je ekonomičtější, ale stále to není úsporný automobil.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























