Mercedes-AMG GT: C190 en C192 generaties, motoren en uitvoeringen
Mercedes-AMG GT — een sportieve coupé, die van begin tot eind door AMG is ontworpen. We kijken naar de eerste C190 en tweede C192 generaties, motoren, belangrijkste uitvoeringen en wat je moet controleren bij het kopen van een gebruikte AMG GT.
AMG GT kort en bondig
De AMG GT werd in 2014 geïntroduceerd als opvolger van de SLS AMG. De eerste generatie heeft een lange motorkap, een laag ingerichte tweepersoonscabine en een V8-motor, die achter de vooras is geplaatst — dichter bij het midden van de auto. Naast de coupé wordt ook een Roadster met een zachte kap geproduceerd.
Belangrijk om niet te verwarren: de vierdeurs Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé (X290) is een geheel andere auto — een grote sportieve liftback met andere motoren en veel meer ruimte voor passagiers. In dit artikel praten we over de tweedelige GT.
C190 en C192 — wat zijn de verschillen
De eerste generatie C190 (2014–2021) — een klassieke achterwielaangedreven sportwagen met een 4.0 l V8 biturbo motor en een 7-traps dubbele koppeling achterop. Er zijn veel uitvoeringen: GT, GT S, GT C, GT R, de beperkte GT R Pro en de extreme Black Series. Het in 2019 vernieuwde model kreeg een digitaal instrumentenpaneel en een nieuw stuur met knoppen.
De tweede generatie C192 (vanaf 2023) is ontwikkeld samen met de nieuwe SL. Hij is groter, kan twee kleine achterbanken hebben en de meeste versies hebben vierwielaandrijving 4MATIC+. In plaats van een dubbele koppeling wordt een 9-traps AMG Speedshift MCT-automaat gebruikt, en in de cabine staat een groot verticaal scherm. De nieuwe GT is comfortabeler in het dagelijks gebruik, maar niet zo scherp als de eerste generatie.
Op de markt voor gebruikte auto's vind je voornamelijk de eerste generatie. Als dagelijks comfort en vierwielaandrijving belangrijk zijn, kies dan voor de C192. Zoek je puur rijplezier en het klassieke gevoel van achterwielaandrijving, dan is de C190 de beste keuze.
Motoren en versnellingsbakken
In de C190-serie hebben alle auto's een 4.0 l V8 biturbo-motor: de basis GT heeft ongeveer 462–476 pk, de GT S ongeveer 510–522 pk, de GT C ongeveer 557 pk, de GT R ongeveer 585 pk, en de Black Series ongeveer 730 pk. De versnellingsbak is achterin gemonteerd, bij de achteras, waardoor het gewicht gelijkmatig over de assen verdeeld is.
In de C192-serie hebben de GT 55 4MATIC+ (ongeveer 476 pk) en de GT 63 4MATIC+ (ongeveer 585 pk) een 4.0 l V8 biturbo-motor. De GT 43 heeft een 2.0 l viercilindermotor met een elektrisch aangedreven turbocompressor (ongeveer 421 pk) en achterwielaandrijving, terwijl de oplaadbare hybride GT 63 S E PERFORMANCE ongeveer 816 pk levert.
Alle versies verbruiken veel brandstof en vereisen duurdere onderhoudsmaterialen: brede banden, grote remmen, en in sommige auto's keramische remschijven. Voordat je koopt, overweeg niet alleen de prijs van de auto, maar ook de onderhoudskosten.
Wat je moet controleren bij het kopen van een gebruikte AMG GT
Controleer de onderhoudsgeschiedenis bij de officiële dealer of een AMG-autospecialist: olievervanging van de motor en versnellingsbak, en vervanging van remvloeistof. Vraag of de auto op een circuit is gebruikt — dit slijt de remmen, banden en ophanging sneller.
Tijdens de proefrit, let op de versnellingsbak: schakelingen moeten snel en soepel zijn, zonder stoters bij het versnellen en langzaam rijden. Controleer de onderkant van de voorbumper en de drempels — lage auto's raken vaak de stoepranden, en grotere schade kan wijzen op een ernstiger botsing.
Controleer de carrosserie op geverfde onderdelen en ongelijke spleten, en de geschiedenis via de VIN-code, want sommige auto's worden uit andere landen geïmporteerd, soms na een ongeluk. Controleer de C192 extra op de elektronica, adaptieve ophanging en achterwielsturing.
Versies
De AMG GT heeft geen standaarduitvoeringen — de auto's verschillen per versie en uitrustingspakketten. We geven de meest voorkomende versies in Europa weer.
GT
C190, 2014–2021De basisuitvoering van de eerste generatie.
- V8 biturbo, ongeveer 462–476 pk
- Achterwielaandrijving
- Vaak — eenvoudiger uitrusting dan de GT S
GT S
C190, 2014–2021Een krachtigere versie met meer sportieve uitrusting.
- Ongeveer 510–522 pk
- Vaak — adaptieve ophanging
- Vaak — elektronische achterdifferentiel
GT C
C190Breedere carrosserie en techniek, overgenomen van de GT R.
- Rond de 557 PK
- Breedere achterkant
- Achterwielaandrijving
GT R
C190Trackday-versie.
- Rond de 585 PK
- Regelbare ophanging en aerodynamische elementen
- Vaak — keramische remmen en koolstofvezel details
GT 55 ir GT 63 4MATIC+
C192, vanaf 2023Tweede generatie met vierwielaandrijving.
- Rond de 476–585 PK
- 9-traps MCT-versnellingsbak
- Vaak — twee achterste stoelen
GT 43
C192Lichtere tweede generatie met een viercilinder motor.
- 2.0 l, ongeveer 421 pk
- Achterwielaandrijving
- Lagere brandstofverbruik dan de V8
Vergelijking van AMG GT-versies
| GT S (C190) | GT R (C190) | GT 43 (C192) | GT 63 4MATIC+ (C192) | |
|---|---|---|---|---|
| Voor wie is het geschikt | Voor sportief rijden op de weg | Circuits en collecties | Voor comfortabel dagelijks gebruik | Voor snel rijden bij elk weer |
| Motor | 4.0 l V8 biturbo, ongeveer 510–522 pk | 4.0 l V8 biturbo, ongeveer 585 pk | 2.0 l, ongeveer 421 pk | 4.0 l V8 biturbo, ongeveer 585 pk |
| Versnellingsbak | Achterwielen | Achterwielen | Achterwielen | Alle wielen |
| Interieur | Twee generaties | Twee generaties, sportieve stoelen | Vaak met achterbanken | Vaak met achterbanken |
| Wielmaat (vaak) | 19–20 inch | 19–20 inch | 20–21 inch | 20–21 inch |
| Prijs op de markt van gebruikte auto's (relatief) | € | €€€ | €€ | €€€ |
GT S — de meest toegankelijke manier om een echte AMG GT met een V8-motor te krijgen. Voor de tweede keer de keuze waard als de auto vaak en in de winter gebruikt wordt, terwijl de GT R alleen voor diegenen is die het meest waarde hechten aan het circuit of de verzamelwaarde.
Pluspunten
- Indrukwekkende V8-dynamiek en geluid
- Kwalitatieve, sportieve interieur
- Uitstekend ontwerp
- De tweede generatie is comfortabeler voor dagelijks gebruik en kan vierwielaandrijving hebben
Minpunten
- Hoge onderhoudskosten
- Lage carrosserie — moeilijk om in te stappen, hinderlijk door de bumpers
- Eerste generatie — kleine kofferbak en slechts twee zitplaatsen
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen de AMG GT en de AMG GT 4-Door Coupé?
Het zijn verschillende auto's. De tweedelige AMG GT is volledig ontworpen door AMG als een sportieve coupé, terwijl de vierdeurs GT 4-Door Coupé een grote liftback is met vier of vijf zitplaatsen, andere motoren en andere technologie.
Welke generatie AMG GT kiezen?
De eerste generatie C190 is goedkoper en sportiever — kies deze voor het rijplezier. De tweede generatie C192 is comfortabeler, praktischer en vaak met vierwielaandrijving, dus beter geschikt voor dagelijks gebruik.
Is de AMG GT geschikt voor dagelijks gebruik?
De tweede generatie — redelijk geschikt: comfortabeler, met vierwielaandrijving en een praktischer interieur. De eerste generatie is sportiever: stijvere ophanging, lage carrosserie en een kleine kofferbak, dus minder geschikt voor de Litouwse winter en dagelijks gebruik.
Hoeveel brandstof verbruikt de AMG GT?
De V8-versies verbruiken veel — bij gemengd rijden vaak meer dan 12 l/100 km, en bij sportief rijden nog veel meer. De viercilinder GT 43 is zuiniger, maar toch geen zuinige auto.
Bijgewerkt 2026-10-09 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























