Mercedes-Benz EQE: V295-mallit, akut ja laturi
Mercedes-Benz EQE on yritysluokan sähköautoa, jota myydään vuodesta 2022 lähtien ja joka on kooltaan lähellä E-luokkaa. Katsomme EQE-malleja, akkuja, todellista kesä- ja talviajoa, latausta sekä mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä EQE:tä.
EQE lyhyesti
EQE esiteltiin vuonna 2021 ja se on rakennettu elektromobiileille suunnitellulle EVA2-alustalle – samalle kuin suurempi EQS. Siksi sillä on kaareva muotoilu, lyhyt takaluukku ja tilava sisustus. Toisin kuin EQS, EQE:ssä on tavallinen takakontti, eikä se avaudu yhdessä takalasan kanssa.
Vuodesta 2023 lähtien valmistetaan myös EQE SUV (X294) – korkeampi maasturi samalla tekniikalla. Tässä artikkelissa keskitytään pääasiassa sedan-malliin, mutta akkujen, latauksen ja tarkistusten vinkit soveltuvat useimmiten molempiin korimalliin.
Mallit ja päivitykset
EQE valmistetaan yhdestä sukupolvesta, mutta mallivalikoima on laaja. Yleisimmin tavattava on EQE 350+ yhdellä moottorilla ja takavetoisena. Halvempi EQE 300 on pienemmällä teholla, EQE 350 4MATIC ja EQE 500 4MATIC – kahdella moottorilla ja nelivetoisena, ja urheilullisimmat ovat Mercedes-AMG EQE 43 ja EQE 53.
Autoa muokkaa huomattavasti lisävarusteet: ilmapäällinen AIRMATIC-jousitus (joissain malleissa standardi), takapyörän ohjaus, joka pienentää kääntösädeä, ja MBUX Hyperscreen – koko ohjauspöydän läpi kulkeva lasinen näytönblokki. Käytetyn markkinan varusteet vaikuttavat sekä mukavuuteen että hintaan.
Mercedes EQE:n ohjelmistopäivitykset ja varusteluista päivitettynä, joten uudemmat mallit tarjoavat usein enemmän toimintoja. Ostettaessa vertaa autoja ei vain valmistusvuotta, vaan myös tarkkaa varustelua — kaksi samaa EQE-versiota voi erota huomattavasti.
Akku, ajomatka ja lataus
Suurin osa EQE-malleista on noin 89–90 kWh:n tehollista akkua. Mercedesin (WLTP) mukaan EQE 350+ kykenee ajamaan noin 650 kilometriä. Todellisuudessa kesällä sekoajalla on usein odotettavissa noin 450–550 kilometriä, moottoritiellä vähemmän.
Talvella ajomatka lyhenee tavallisesti 20–30 prosenttia, ja lyhyillä matkoilla vielä enemmän, sillä paljon energiaa käytetään lämmitykseen. Kaikkien pyörien vetoiset ja AMG-versiot kuluttavat enemmän energiaa, erityisesti suurilla renkailla.
Euroopassa EQE latautuu CCS2-liitännän kautta. Vaihtovirralla latausnopeus on jopa 11 kW, joissain autoissa jopa 22 kW. Nopeissa latausasemissa EQE latautuu jopa 170 kW. Kylmä akku latautuu hitaammin, joten talvella kannattaa lämmittää sitä etukäteen — tätä voi tehdä valitsemalla nopean latausaseman navigointiin.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä EQE:tä
Tärkeintä on akun kunto. Pyydä Mercedes-Benzin huoltoa tekemään akun kuntoarvio (SoH), joka näyttää jäljellä olevan kapasiteetin prosentteina. Akulle on voimassa pitkäaikainen valmistajan takuu — tarkista huollosta takuun ehdot ja kuinka kauan se vielä kestää.
Jos auton on ilmapäästö, varmista että se ei kallistu pysäköidessä eikä jousitus ääniä epätasaisilla teillä. Kokeile takapyörien ohjausta, kaikkia näytöjä ja apujärjestelmiä, kysy onko kaikki valmistajan ohjelmistopäivitykset ja korjauskutsut tehty.
Osa EQE:n toimintoja oli joissakin markkinoilla saatavilla maksullisina palveluina tai tilauksina, joten tarkista mitä autoon kuuluu ja pysyykö se samana omistajan vaihduttua. Suuri massa kuluttaa renkaita nopeasti — tarkista ne ja rengaspyörät, ja tarkista historia VIN-koodin avulla.
Versiot
EQE:n varustelut vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan: tavallisimmat ovat Electric Art ja AMG Line, ja alussa myytiin rajoitettua Edition 1. Alla luetellaan pääversiot.
EQE 300
V295Halvin EQE-versio takavetoisena.
- Noin 245 hv
- Takaveto
- Samanlainen akku kuin EQE 350+
EQE 350+
Vuodesta 2022 alkaenYleisimmin tavattava versio, jossa on pitkä akun kesto.
- Noin 292 hv, takaveto
- Jopa noin 650 km WLTP:n mukaan
- Nopea lataus jopa noin 170 kW
EQE 350 4MATIC
V295Kaikkipyöräveto niille, jotka ajavat paljon talvella.
- Kaksi moottoria, noin 292 hv
- Vakaa käynti sileällä tiellä
- Hieman lyhyempi matka kuin EQE 350+
EQE 500 4MATIC
V295Tehokkain versio, ei AMG
- Noin 408 hv
- Usein — ilmapäästöjäykkä AIRMATIC-jousitus
- Nopea kiihtyvyys
Mercedes-AMG EQE 43 ir 53
V295Urheilulliset AMG-versiot
- Noin 476 hv (EQE 43) ja yli 600 hv (EQE 53)
- Urheilullisesti säädetty jousitus ja jarrujärjestelmä
- Suurin energiankulutus
EQE-versioiden vertailu
| EQE 300 | EQE 350+ | EQE 500 4MATIC | AMG EQE 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Päivittäiseen ajamiseen | Pitkille matkoille | Mukavuuteen ja talveen | Urheilulliseen ajamiseen |
| Vaihteisto | Takapyörät | Takapyörät | Kaikki pyörät | Kaikki pyörät |
| Teho | Noin 245 hv | Noin 292 hv | Noin 408 hv | Yli 600 hv |
| Rengaskoko (yleensä) | 19 tuuman | 19–20 tuuman | 20–21 tuuman | 21–22 tuuman |
| Kuljettu matka (suhteellisesti) | Suuri | Suurin | Keskimääräinen | Pienin |
| Käytettyjen markkinoiden hinta (suhteellisesti) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Monille ostajille paras valinta on EQE 350+: se kulkee eniten ja näkee käytettyjen markkinoiden yleisimmin. Kaikkien pyörien vetoiset versiot kannattaa valita talven ja mukavuuden vuoksi, mutta AMG vain jos dynamiikka on tärkeintä.
Plussat
- Suuri kuljetettu matka (EQE 350+)
- Erittäin hiljainen ja mukava sisustus
- Nopea lataus jopa noin 170 kW
- Modernit ajovahvistusjärjestelmät
Miinukset
- Tavaratila pienempi kuin E-luokan
- Monimutkainen elektroniikka ja kallis varusteet korjattavina
- Käytettyjen markkinoiden arvo laskee nopeasti
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon EQE todellisuudessa kulkee?
EQE 350+ kesällä, seka-ajossa, kulkee yleensä noin 450–550 km, moottoritiellä vähemmän. Talvella matka lyhenee noin 20–30 %. Kaikki pyörät vetävät ja AMG-versiot kulkevat vähemmän.
Miten EQE eroaa EQS:stä?
EQE on pienempi ja halvempi, sillä on tavallinen tavaratilan kansi. EQS on suurempi, sillä on suurempi akku ja avautuva takaikkuna yhdessä takalasan kanssa, joten se sopii paremmin niille, joille tila, loisto ja pitkät matkat ovat tärkeitä.
Onko EQE:n valinta ilmapohjaisella alustalla arvokas?
Jos mukavuus on tärkeintä, niin kyllä, sillä AIRMATIC-alusta tasoittaa epätasaisuuksia paremmin. Se on kuitenkin monimutkaisempi, joten ostettaessa käytettyä autoa on tärkeää tarkistaa, toimiko se kunnolla.
Latautuuko EQE hyvin talvella?
Kylmä akku latautuu hitaammin, joten talvella kannattaa valita nopean latauksen pysäköintipaikka navigaattorissa — auto lämmittää akun etukäteen ja lataus on nopeampaa.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























