Mercedes-Benz EQE: V295 generationer, batterier och laddning
Mercedes-Benz EQE — en elektrisk affärsbils som säljs sedan 2022 och är nära i storlek till E-klassen. Vi tittar på EQE-generationer, batterier, verklig körsträcka på sommaren och vintern, laddning och vad man bör kontrollera när man köper en begagnad EQE.
EQE kort
EQE presenterades 2021 och är byggd på EVA2-plattformen — samma som den större EQS. Därför har den en slank silhuett, kort baklucka och en rymlig interiör. Till skillnad från EQS har EQE en vanlig bagagelucka, inte en som öppnas tillsammans med bakrutan.
Från 2023 tillverkas även EQE SUV (X294) — en högre terrängbil med samma teknik. I denna artikel pratar vi mest om sedan, men råd om batterier, laddning och kontroll vid köp gäller oftast båda karosserna.
Generationer och uppdateringar
EQE tillverkas i en generation, men valet av versioner är brett. Vanligast är EQE 350+ med en motor och bakhjulsdrift. Billigare EQE 300 har mindre effekt, EQE 350 4MATIC och EQE 500 4MATIC — två motorer och fyrhjulsdrift, medan de mest sportiga är Mercedes-AMG EQE 43 och EQE 53.
Bilen förändras mycket med extrautrustning: pneumatiska fjäderben AIRMATIC (standard i vissa versioner), bakhjulsstyrning som minskar svängradien, och MBUX Hyperscreen — ett glasblock av skärmar som sträcker sig över hela instrumentpanelen. Denna utrustning har stor inverkan på både komfort och pris på begagnadsmarknaden.
Tillverkaren EQE uppdaterar kontinuerligt programvaran och ändrar utrustningspaket, därför har senare års bilar ofta fler funktioner. Innan du köper, jämför inte bara årtal utan också den specifika utrustningen — två bilar av samma modellår kan skilja sig avsevärt.
Batterier, körsträcka och laddning
De flesta EQE har en användbar kapacitet på cirka 89–90 kWh. Enligt tillverkaren (WLTP) kan EQE 350+ köra upp till cirka 650 km. I verkligheten, på sommaren och med blandad körning, kan du ofta förvänta dig omkring 450–550 km, på motorväg — mindre.
På vintern förkortas körsträckan vanligtvis med 20–30 %, och vid kortare sträckor ännu mer, eftersom mycket energi går åt till uppvärmning. Fyra hjuldrift och AMG-versioner förbrukar mer energi, särskilt med stora hjul.
I Europa laddas EQE via CCS2-kontakten. Med växelström — upp till 11 kW, i vissa bilar — upp till 22 kW. På snabbladdningsstationer laddas EQE upp till cirka 170 kW. En kall batteri laddas långsammare, därför är det värt att förvärmma den på förhand — detta kan göras i navigeringen genom att välja en snabbladdningsstation.
Vad man ska kontrollera när man köper en begagnad EQE
Det viktigaste är batteriets tillstånd. Begär en batteritillstånds (SoH) kontroll från Mercedes-Benz service, som visar den återstående kapaciteten i procent. Batteriet har en långvarig tillverkargaranti — kontrollera dess villkor och hur länge den gäller på servicen.
Om bilen har luftfjädring, se till att den inte lutar när den står stilla och att fjädringen inte knarrar när du kör över ojämnheter. Testa bakhjulsstyrningen, alla skärmar och hjälpsystem, fråga om alla tillverkarnas programuppdateringar och återkallsarbeten har utförts.
Vissa EQE-funktioner erbjöds som betalningsbara tjänster eller prenumerationer i vissa marknader, så kontrollera vad som ingår i bilen och om det förblir när ägaren byts. En stor massa sliter snabbt på däcken — kontrollera dem och fälgarna, och kontrollera historien via VIN-koden.
Utgåvor
EQE-utgåvorna skiljer sig åt beroende på marknad och år: oftast stöter man på linjerna Electric Art och AMG Line, medan Edition 1 var en begränsad utgåva i början. Nedan listar vi de huvudsakliga utgåvorna.
EQE 300
V295Den billigaste EQE-utgåvan med bakhjulsdrift.
- Ungefär 245 hk
- Bakhjulsdrift
- Liknande batteri som EQE 350+
EQE 350+
Från 2022Den vanligaste utgåvan med lång räckvidd.
- Ungefär 292 hk, bakhjulsdrift
- Upp till cirka 650 km enligt WLTP
- Snabbladdning upp till cirka 170 kW
EQE 350 4MATIC
V295Fyrhjulsdrift för de som kör mycket på vintern.
- Två motorer, cirka 292 hk
- Bättre grepp på hala vägar
- Lite kortare än EQE 350+
EQE 500 4MATIC
V295Den mest kraftfulla icke-AMG-versionen
- Cirka 408 hk
- Ofta — luftfjädring AIRMATIC
- Snabb acceleration
Mercedes-AMG EQE 43 ir 53
V295Sportiga AMG-versioner
- Cirka 476 hk (EQE 43) och mer än 600 hk (EQE 53)
- Sportigt inställda fjädring och bromsar
- Största energiförbrukning
Jämförelse av EQE-versioner
| EQE 300 | EQE 350+ | EQE 500 4MATIC | AMG EQE 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den | För daglig körning | För långa resor | Komfort och vinter | Sportig körning |
| Växellåda | Bakhjulsdrift | Bakhjulsdrift | Fyrhjulsdrift | Fyrhjulsdrift |
| Effekt | Ungefär 245 hk | Ungefär 292 hk | Cirka 408 hk | Mer än 600 hk |
| Däck (vanligtvis) | 19 tum | 19–20 tum | 20–21 tum | 21–22 tum |
| Körsträcka (relativt) | Stor | Störst | Medel | Minst |
| Pris på begagnademarknaden (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
För de flesta köpare är EQE 350+ det bästa valet – den har längst räckvidd och är vanligast på begagnademarknaden. Fyrahjulsdriftsversioner är värt att välja för vinterförhållanden och komfort, medan AMG-modellen bara är lämplig om du prioriterar prestanda.
Fördelar
- Lång räckvidd (EQE 350+)
- Mycket tyst och komfortabel inredning
- Snabbladdning upp till cirka 170 kW
- Moderna hjälpsystem för körning
Nackdelar
- Bagageutrymmet är mindre än i E-klassen
- Komplicerad elektronik och dyra tillbehör vid reparation
- Värdet på begagnademarknaden sjunker snabbt
Vanliga frågor
Hur långt kör EQE egentligen?
EQE 350+ på sommaren, med blandad körning, körs vanligtvis omkring 450–550 km, på motorvägen – mindre. På vintern minskar avståndet med cirka 20–30 %. Alla hjuldrift och AMG-versioner kör mindre.
Hur skiljer sig EQE från EQS?
EQE är mindre och billigare, har en vanlig bagagelucka. EQS är större, har en större batteri och tillsammans med bakrutan som öppnas, passar den bättre för dem som värdesätter utrymme, lyx och långa resor.
Är det värt att välja EQE med luftfjädring?
Om komfort är viktigast – ja, eftersom AIRMATIC-fjädringen bättre dämpar ojämnheter. Den är dock mer komplicerad, så när du köper en begagnad bil måste du kontrollera att den fungerar korrekt.
Laddar EQE bra på vintern?
En kall batteri laddas långsammare, så på vintern är det värt att välja en snabbladdningsstation i navigeringen – bilen kommer att förvärmas batteriet i förväg och laddningen blir snabbare.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























