For virksomheder: pakker, API og import →

Mercedes-Benz EQE

Biler · Produktion 2022–

Mercedes-Benz EQE: generationer, produktionsår og annoncer.

ANNONCE Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Generationer

Listen over generationer for denne model udbygges.

Mercedes-Benz EQE til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Mercedes-Benz EQE
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE: V295 generationer, batterier og opladning

Mercedes-Benz EQE — en elektrisk forretssedan, der har været på markedet siden 2022 og er i størrelse sammenlignelig med E-klassen. Vi kigger på EQE-generationerne, batterier, den reelle rækkevidde om sommeren og vinteren, opladning og hvad man skal tjekke, når man køber en brugt EQE.

EQE kort fortalt

EQE blev introduceret i 2021 og er bygget på EVA2-platformen, der er specielt udviklet til elbiler — den samme platform som den større EQS. Derfor har den en elegant, slank silhuet, korte overhæng og et rummeligt interiør. Modsat EQS har EQE en traditionel bagklap, og ikke en bagende, der åbnes sammen med bagruden.

Fra 2023 produceres der også en EQE SUV (X294) — en højere SUV med samme teknologi. I denne artikel fokuserer vi mest på sedanen, men råd om batterier, opladning og tjekliste ved køb gælder ofte for begge karrosserier.

Generationer og opdateringer

EQE produceres i én generation, men der er et bredt udvalg af versioner. Den mest almindelige er EQE 350+ med én motor og baghjulstræk. Den billigere EQE 300 har mindre effekt, EQE 350 4MATIC og EQE 500 4MATIC har to motorer og firehjulstræk, mens de mest sportslige er Mercedes-AMG EQE 43 og EQE 53.

Bilen ændres markant med ekstraudstyr: pneumatisk fjederstilling AIRMATIC (standard på nogle versioner), baghjulstyring, der mindsker svingradius, og MBUX Hyperscreen — et glasblok af skærme, der strækker sig over hele instrumentbrættet. I brugtbilmarkedet har dette udstyr stor indflydelse på både komfort og pris.

Producenten EQE opdaterer kontinuerligt sin software og ændrer udstyrspakker, så senere modeller ofte har flere funktioner. Før du køber, sammenlign ikke kun årgang, men også det specifikke udstyr – to biler af samme model EQE kan være meget forskellige.

Batteri, køreafstand og opladning

De fleste EQE-modeller har en batterikapacitet på omkring 89–90 kWh. Ifølge producentens (WLTP) oplysninger kan EQE 350+ køre op til cirka 650 km. I praksis kan du om sommeren, når du kører blandet, ofte forvente omkring 450–550 km, på motorvejen – mindre.

Om vinteren forkortes køreafstanden typisk med 20–30 %, og ved korte ture – endnu mere, da meget energi bruges på opvarmning. Firehjulstræk og AMG-versioner bruger mere energi, især med store hjul.

I Europa oplades EQE via en CCS2-stik. Med vekselstrøm – op til 11 kW, i nogle biler – op til 22 kW. På hurtige opladningsstationer oplades EQE op til cirka 170 kW. En kold batteri oplades langsommere, så om vinteren er det en god idé at forvarme den – dette kan gøres i navigationen ved at vælge en hurtig opladningsstation.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt EQE

Det vigtigste er batteriets tilstand. Bed om en batteritilstands (SoH) kontrol fra Mercedes-Benz service, som viser den resterende kapacitet i procent. Batteriet er dækket af en langvarig producentgaranti – tjek betingelserne og hvor lang tid den gælder i service.

Hvis bilen har luftfjeder, skal du sikre dig, at den ikke vipper, når den står stille, og at fjederen ikke knirrer, når den kører over ujævne veje. Test baghjulenes styring, alle skærme og hjælpesystemer, og spørg, om alle fabrikantens softwareopdateringer og tilbagekaldelsesarbejder er udført.

Nogle EQE-funktioner blev i visse markeder tilbudt som betalte tjenester eller abonnementer, så tjek, hvad der er inkluderet i bilen og om det forbliver, når ejeren skifter. En stor masse sliter hurtigt på dæk – tjek dem og felgene, og kontroller bilens historie via VIN-koden.

ANNONCE Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Udgaver

EQE-udgaverne adskiller sig efter marked og år: De mest almindelige er Electric Art og AMG Line-serierne, mens Edition 1 blev solgt i begrænset oplag i starten. Herunder angiver vi de vigtigste udgaver.

EQE 300

V295

Den billigste EQE-udgave med baghjulstræk.

  • Ca. 245 hk
  • Baghjulstræk
  • Lignende batteri som EQE 350+

EQE 350+

Fra 2022

Den mest almindelige udgave med stor køreydelse.

  • Ca. 292 hk, baghjulstræk
  • Op til ca. 650 km ifølge WLTP
  • Hurtig opladning op til ca. 170 kW

EQE 350 4MATIC

V295

Firehjulstræk til dem, der kører meget om vinteren.

  • To motorer, omkring 292 hk
  • Bedre greb på glatte veje
  • En smule kortere afstand end EQE 350+

EQE 500 4MATIC

V295

Den mest kraftfulde version uden AMG

  • Omkring 408 hk
  • Ofte — luftfjeder AIRMATIC
  • Hurtig acceleration

Mercedes-AMG EQE 43 ir 53

V295

Sportlige AMG-versioner

  • Omkring 476 hk (EQE 43) og mere end 600 hk (EQE 53)
  • Sportstyrede fjeder og bremser
  • Største energiforbrug

Sammenligning af EQE-versioner

EQE 300EQE 350+EQE 500 4MATICAMG EQE 53
Hvem passer den tilTil daglig kørselTil lange tureKomfort og vinterSporty kørsel
GearkasseBaghjulstrækBaghjulstrækFirehjulstrækFirehjulstræk
EffektCa. 245 hkCa. 292 hkOmkring 408 hkOver 600 hk
Dæk (ofte)19 tommer19–20 tommer20–21 tommer21–22 tommer
Kørte kilometer (relativt)HøjStørstGennemsnitligMindst
Pris i brugtmarkedet (relativt)€€€€€€€€€

For de fleste købere er EQE 350+ det bedste valg – den kører længst og ses mest på brugtmarkedet. Firehjulstræk er værd at vælge for vinter- og komfortkørsel, mens AMG kun er relevant, hvis dynamik er det vigtigste.

Fordele

  • Lang kørelængde (EQE 350+)
  • Meget stille og komfortabel indretning
  • Hurtig opladning op til ca. 170 kW
  • Moderne hjælpesystemer til kørsel

Ulemper

  • Bagagerummet er mindre end E-klassen
  • Kompliceret elektronik og dyre tilbehør til reparation
  • Værdi på brugtmarkedet falder hurtigt

Ofte stillede spørgsmål

Hvor langt kører EQE egentlig?

EQE 350+ om sommeren, når du kører blandet, kører du typisk 450–550 km, på motorvejen er det mindre. Om vinteren forkortes rækkevidden med ca. 20–30 %. Allehjulstræk og AMG-versioner kører mindre.

Hvad adskiller EQE fra EQS?

EQE er mindre og billigere, har en standard bagagerumslåg. EQS er større, har en større batteri og en bagende med åben bagrude, hvilket gør den mere egnet til dem, der vægter plads, luksus og lange ture.

Er det værd at vælge EQE med luftfjeder?

Hvis komfort er det vigtigste, så ja, for AIRMATIC-fjederen dæmper ujævnheder bedre. Men den er mere kompliceret, så når du køber en brugt bil, er det vigtigt at tjekke, om den fungerer korrekt.

Kører EQE godt om vinteren?

En kold batteri oplades langsommere, så om vinteren er det værd at vælge en hurtig opladningsstation i navigationen – bilen vil opvarme batteriet på forhånd, og opladningen bliver hurtigere.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Mercedes-Benz EQE endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself