Mercedes-Benz EQE: generácie V295, batérie a nabíjenie
Mercedes-Benz EQE — elektrický sedan pre podnikateľov, predávaný od roku 2022 a veľkosťou podobný E-klase. Prehľadneme si generácie EQE, batérie, reálny dojazd v lete a v zime, nabíjenie a to, čo treba overiť pri kúpe použitého EQE.
EQE krátko
EQE bol predstavený v roku 2021 a postavený na platforme EVA2 určenej pre elektrické vozidlá — rovnakej ako väčší EQS. Preto má tvar loka, krátky predný previs a priestranný interiér. Na rozdiel od EQS má EQE obyčajný poklop kufra, a nie otvorený zadný okno spolu s koncom kufra.
Od roku 2023 sa vyrába aj EQE SUV (X294) — vyšší terénny vozidlo so zhodnou technikou. V tomto článku hovoríme hlavne o sedane, ale rady ohľadom batérií, nabíjenia a overovania pri kúpe sa väčšinou týkajú oboch karosérií.
Generácie a aktualizácie
EQE sa vyrába v jednej generácii, no výber generácií je široký. Najčastejšie sa stretneme s EQE 350+ s jedným motorom a pohonom zadných kolies. Lacnejší EQE 300 má menší výkon, EQE 350 4MATIC a EQE 500 4MATIC majú dva motory a pohon všetkých kolies, a najšportovejší sú Mercedes-AMG EQE 43 a EQE 53.
Vozidlo veľmi menia dodatočné vybavenie: pneumatická podvesenie AIRMATIC (v niektorých verziách štandardné), riadenie zadných kolies, ktoré zmenšuje otáčací polomer, a MBUX Hyperscreen — sklený blok displejov prechádzajúci celým prietokovým panelom. V ponuke použitých vozidiel má toto vybavenie veľký vplyv na komfort aj cenu.
Výrobca EQE neustále aktualizuje softvér a mení výbavy, preto novšie automobily často majú viac funkcií. Pred nákupom porovnajte ne len roky, ale aj konkrétnu výbavu – dve rovnaké verzie EQE sa môžu značne líšiť.
Baterie, dojazd a nabíjanie
Väčšina EQE má asi 89–90 kWh užitočného objemu baterie. Podľa údajov výrobcu (WLTP) EQE 350+ dojazdí približne 650 km. V skutočnosti v lete, pri zmiešanom jazde, sa často dá počítať s 450–550 km, na diaľnici menej.
V zime sa dojazd zvyčajne skráti o 20–30 %, pri jazde na krátke vzdialenosti ešte viac, lebo sa spotrebuje viac energie na ohrev. Všetkokoľové pohony a verzie AMG spotrebujú viac energie, zvlášť s veľkými kolesami.
V Európe sa EQE nabíja cez CCS2 konektor. S premenným prúdom – až 11 kW, v niektorých automobiloch – až 22 kW. Na rýchlonabíjacích staniciach sa EQE nabíja až približne 170 kW. Chladná batéria sa nabíja pomalšie, preto v zime je dobré ju predtým ohriať – to sa dá urobiť v navigácii pri výbere rýchlonabíjacej stanice.
Čo overiť pri kúpe použitého EQE
Najdôležitejšie je stav baterie. Požiadajte o kontrolu stavu baterie (SoH) v servise Mercedes-Benz, ktorá ukazuje zvyšok kapacity v percentách. Na batériu platí dlhodobá záruka výrobcu – v servise overte jej podmienky a koľko času ešte platí.
Ak je automobil má pneumatikové odpruženie, uistite sa, že pri stájaní nepreklienka a pri jazde po nerovnostiach odpruženie nepraskrie. Otestujte riadenie zadných kolies, všetky displeje a pomocné systémy, opýtajte sa, či boli vykonané všetky aktualizácie softvéru od výrobcu a opravy na základe odvolania.
Niektoré funkcie EQE v určitých trhoch boli ponúkané ako platené služby alebo predplatné, preto sa uistite, čo je priradené k automobilu a či to zostane pri zmene majiteľa. Veľká hmotnosť rýchlo opotrie pneumatiky – skontrolujte ich a disky, a históriu skontrolujte podľa VIN kódu.
Verzie
Verzie EQE sa líšia podľa trhu a rokov: najčastejšie sa stretávame s linkami Electric Art a AMG Line, na začiatku sa predávala limitovaná edícia Edition 1. Nižšie uvádzame hlavné verzie.
EQE 300
V295Najlacnejšia verzia EQE s pohonom zadných kolies.
- Okolo 245 AG
- Pohon zadných kolies
- Podobná batéria ako EQE 350+
EQE 350+
od roku 2022Najčastejšie sa stretávame s verziou s veľkým dojazdom.
- Okolo 292 AG, pohon zadných kolies
- Do približne 650 km podľa WLTP
- Rýchle nabíjanie do približne 170 kW
EQE 350 4MATIC
V295Pohon všetkých kolies pre tých, ktorí často jazdia v zime.
- Dva motory, približne 292 kW
- Lepšie chodenie na mokrom ceste
- Trochu menší dosah ako EQE 350+
EQE 500 4MATIC
V295Najsilnejšia verzia bez AMG
- Približne 408 kW
- Často — pneumatická podves AIRMATIC
- Rýchly rozbeh
Mercedes-AMG EQE 43 ir 53
V295Športové verzie AMG
- Približne 476 kW (EQE 43) a viac ako 600 kW (EQE 53)
- Športovo ladená podves a brzdy
- Najväčšia spotreba energie
Porovnanie verzií EQE
| EQE 300 | EQE 350+ | EQE 500 4MATIC | AMG EQE 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pre každodenné jazdy | Pre dlhé cesty | Komfortu a zimy | Športovému jazdeniu |
| Prevodovka | Zadné kolesá | Zadné kolesá | Všetky kolesá | Všetky kolesá |
| Výkon | Okolo 245 AG | Okolo 292 k | Približne 408 kW | Viac ako 600 k |
| Pneumatiky (často) | 19 palcov | 19–20 palcov | 20–21 palcov | 21–22 palcov |
| Ujazdená vzdialenosť (relatívne) | Veľká | Najväčší | Stredný | Najmenší |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pre väčšinu kupujúcich je najlepším výberom EQE 350+: najviac ujazdí a na trhu s použitými vozidlami sa najčastejšie vyskytuje. Verzie s pohonom všetkých kolies je vhodné vybrať pre zimu a komfort, ale AMG len ak je najdôležitejšia dynamika.
Výhody
- Veľký ujazdený kilometráž (EQE 350+)
- Veľmi tichý a komfortný interiér
- Rýchle nabíjanie do približne 170 kW
- Moderné systémy asistenčného riadenia
Nevýhody
- Batožinový priestor je menší ako u E-triedy
- Zložité elektronické systémy a drahá výbava pri opravách
- Hodnota na trhu s použitými vozidlami rýchlo klesá
Časté otázky
Koľko EQE realne ujazdí?
EQE 350+ v lete, pri jazde smiešanej, často ujazdí približne 450–550 km, na diaľnici menej. V zime sa vzdialenosť skráti približne o 20–30 %. Všetkými pohonmi a verziami AMG ujazdí menej.
Čo odlišuje EQE od EQS?
EQE je menší a lacnejší, má štandardný poklop batožinového priestoru. EQS je väčší, má väčšiu batériu a spolu s zadným sklom otvoriteľný zadok, preto je viac vhodný pre tých, ktorým je najdôležitejší priestor, luxus a dlhé cesty.
Je vhodné vybrať si EQE s pneumatikovým podvesením?
Ak je najdôležitejší komfort – áno, pretože podvesenie AIRMATIC lepšie tlumí nerovnosti. Avšak je zložitejšie, preto pri kúpe použitého vozidla je nutné overiť, či funguje správne.
Či sa EQE dobre nabíja v zime?
Chladná batéria sa nabíja pomalšie, preto v zime je vhodné v navigácii vybrať stanicu rýchleho nabíjania – vozidlo predčasne ohreje batériu a nabíjanie bude rýchlejšie.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























