Mercedes-Benz EQE: Generasjoner, batterier og lading
Mercedes-Benz EQE — en elektrisk forretssedan som har blitt solgt siden 2022 og er i størrelse lik E-klassen. Vi ser på EQE-generasjonene, batteriene, den reelle rekkevidden om sommeren og vinteren, lading og hva du bør sjekke når du kjøper en brukt EQE.
EQE kort fortalt
EQE ble lansert i 2021 og er bygget på EVA2-plattformen for elektriske biler — samme som den større EQS. Derfor har den en langstrakt silhuett, korte overheng og et romslig interiør. I motsetning til EQS har EQE en vanlig bagasjelokk, ikke en hekk som åpnes sammen med bakruten.
Fra 2023 produseres også EQE SUV (X294) — en høyere SUV med samme teknologi. I denne artikkelen snakker vi mest om sedanen, men råd om batterier, lading og sjekklister når du kjøper gjelder vanligvis for begge karosseriene.
Generasjoner og oppdateringer
EQE produseres i én generasjon, men det er et bredt utvalg av versjoner. Vanligvis møter vi EQE 350+ med én motor og bakhjulsdrift. Billigere EQE 300 har mindre effekt, EQE 350 4MATIC og EQE 500 4MATIC — to motorer og firehjulsdrift, mens de mest sportslige er Mercedes-AMG EQE 43 og EQE 53.
Bilen endres betydelig med ekstrautstyr: luftfjæring AIRMATIC (standard på noen versjoner), bakhjulstyring som reduserer svingradius, og MBUX Hyperscreen — et glassblokk med skjermer som går over hele instrumentpanelet. Denne ekstrautstyret har stor innvirkning på både komfort og pris på bruktmarkedet.
Produsenten EQE oppdaterer kontinuerlig programvaren og endrer utstyrspakker, så nyere biler ofte har flere funksjoner. Før du kjøper, sammenlign ikke bare årstall, men også det spesifikke utstyret — to biler av samme versjon EQE kan skille seg betydelig.
Batteri, kjørelengde og lading
De fleste EQE har en batterikapasitet på omtrent 89–90 kWh. Ifølge produsentens (WLTP) opplysninger kjører EQE 350+ opp mot rundt 650 km. I praksis, om sommeren og med blandet kjøring, kan du ofte forvente rundt 450–550 km, på motorveien — mindre.
Om vinteren reduseres kjørelengden vanligvis med omtrent 20–30 %, og ved korte turer — enda mer, siden mye energi brukes på oppvarming. Firehjulstrekk og AMG-versjoner bruker mer energi, spesielt med store hjul.
I Europa lades EQE via CCS2-kontakten. Med vekselstrøm — opp til 11 kW, i noen biler — opp til 22 kW. På hurtigladeplasser lades EQE opp mot rundt 170 kW. En kald batteri lades saktere, så om vinteren er det lurt å varme den opp på forhånd — dette kan gjøres ved å velge en hurtigladeplass i navigasjonen.
Hva du bør sjekke når du kjøper en brukt EQE
Det viktigste er batteriets tilstand. Be om en batteritilstands (SoH) kontroll fra Mercedes-Benz service, som viser gjenværende kapasitet i prosent. Batteriet har en langvarig produsentgaranti — sjekk vilkårene og hvor lenge den gjelder i servicen.
Hvis bilen har luftfjæring, sørg for at den ikke vipper når den står stille, og at fjæringen ikke slår når du kjører over ujevnt underlag. Test bakhjulstyringen, alle skjermene og hjelpesystemene, og spør om alle oppdateringer og tilbakekallingsarbeider fra produsenten er utført.
Noen EQE-funksjoner ble tilbudt som betalte tjenester eller abonnementer i visse markeder, så sjekk hva som er inkludert i bilen og om det vil forbli når eieren byttes. En stor masse sliter raskt på dekk – sjekk dem og felgene, og historikken kan du sjekke via VIN-koden.
Versjoner
EQE-utstyrslinjene varierer etter marked og år: De vanligste er Electric Art og AMG Line, mens Edition 1 var en begrenset utgave som ble solgt i starten. Under oppgir vi de viktigste versjonene.
EQE 300
V295Den billigste EQE-versjonen med bakhjulsdrift.
- Omtrent 245 hk
- Bakhjulsdrift
- Liknende batteri som EQE 350+
EQE 350+
Fra 2022Den vanligste versjonen med stor rekkevidde.
- Omtrent 292 hk, bakhjulsdrift
- Opptil rundt 650 km etter WLTP
- Rask lading opp til rundt 170 kW
EQE 350 4MATIC
V295Firehjulsdrift for de som kjører mye om vinteren.
- Du har en kraftig motor, rundt 292 hk
- Bra grep på glatt vei
- Noe kortere rekkevidde enn EQE 350+
EQE 500 4MATIC
V295Den mest kraftige versjonen, uten AMG
- Rundt 408 hk
- Ofte — pneumatisk fjæring AIRMATIC
- Rask akselerasjon
Mercedes-AMG EQE 43 ir 53
V295Sporty AMG-versjoner
- Rundt 476 hk (EQE 43) og mer enn 600 hk (EQE 53)
- Sportstunet fjæring og bremser
- Størst energiforbruk
Sammenligning av EQE-versjoner
| EQE 300 | EQE 350+ | EQE 500 4MATIC | AMG EQE 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | For daglig kjøring | For lange turer | Komfort og vinter | Sporty kjøring |
| Girkasse | Bakhjulstrekk | Bakhjulstrekk | Firehjulstrekk | Firehjulstrekk |
| Ytelse | Omtrent 245 hk | Omtrent 292 hk | Rundt 408 hk | Over 600 hk |
| Felgstørrelser (vanligvis) | 19-tommers | 19–20 tommers | 20–21 tommers | 21–22 tommers |
| Kjøretur (relativt) | Stor | Størst | Gjennomsnittlig | Minst |
| Pris i bruktbilmarkedet (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
For de fleste kjøpere er EQE 350+ det beste valget – den kjører lengst og er mest vanlig i bruktbilmarkedet. Firehjulstrekk er verdt å velge for vinter og komfort, mens AMG-modellen bare er for de som setter pris på dynamikk.
Fordeler
- Lang rekkevidde (EQE 350+)
- Svært stille og komfortabel interiør
- Rask lading opp til rundt 170 kW
- Moderne hjelpesystemer for kjøring
Ulemper
- Bagasjerommet er mindre enn i E-klassen
- Komplisert elektronikk og dyrt utstyr å reparere
- Verdien i bruktbilmarkedet synker raskt
Vanlige spørsmål
Hvor langt kjører EQE egentlig?
EQE 350+ om sommeren, med blandet kjøring, kjører den vanligvis rundt 450–550 km, på motorveien litt mindre. Om vinteren reduseres rekkevidden med omtrent 20–30 %. Modeller med firehjulstrekk og AMG-versjoner kjører mindre.
Hva skiller EQE fra EQS?
EQE er mindre og billigere, og har en vanlig bagasjeromsdør. EQS er større, har en større batteri og en bakrute som åpnes sammen med bakdøren, og passer derfor bedre for de som setter pris på plass, luksus og lange turer.
Er det verdt å velge EQE med luftfjæring?
Hvis komfort er viktigst, ja, for AIRMATIC-fjæringen demper ujevnheter bedre. Men den er mer komplisert, så det er viktig å sjekke at den fungerer som den skal når du kjøper en brukt bil.
Kjører EQE bra om vinteren?
En kald batteri lader saktere, så om vinteren er det lurt å velge en raskladestasjon i navigasjonen – bilen vil varme opp batteriet på forhånd, og ladingen blir raskere.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























