Mercedes-Benz EQE: generace V295, baterie a nabíjení
Mercedes-Benz EQE — elektrický sedan střední třídy, který se prodává od roku 2022 a velikostí se blíží třídě E. Přehlédneme si generace EQE, baterie, skutečný dojezd v létě a v zimě, nabíjení a to, co je třeba zkontrolovat při nákupu použitého EQE.
EQE krátce
EQE byl představen v roce 2021 a postaven na platformě EVA2 určené pro elektromobily — stejné jako u většího EQS. Proto má tvar těla ve tvaru oblouku, krátký výstupek kufru a prostorný interiér. Na rozdíl od EQS má EQE běžný víko kufru, nikoli se neotevírá společně s zadním sklem.
Od roku 2023 se vyrábí také EQE SUV (X294) — vyšší SUV s tou samou technikou. V tomto článku se většinou zabýváme sedanem, avšak rady ohledně baterií, nabíjení a kontroly při nákupu obvykle platí pro oba typy karoserie.
Generace a aktualizace
EQE se vyrábí v jedné generaci, avšak výběr generací je široký. Nejčastěji se setkáte s EQE 350+ s jedním motorem a pohonem zadních kol. Levnější EQE 300 má menší výkon, EQE 350 4MATIC a EQE 500 4MATIC — dva motory a pohon všech kol, zatímco nejvíce sportovní jsou Mercedes-AMG EQE 43 a EQE 53.
Auto velmi mění dodatečné vybavení: pneumatická podpěra AIRMATIC (v některých verzích standardní), řízení zadních kol, které snižuje otáčivý poloměr, a MBUX Hyperscreen — skleněný blok displejů probíhající celým přepážkovým panelem. V trhu s použitými vozy má toto vybavení velký vliv jak na komfort, tak na cenu.
Výrobce EQE neustále aktualizuje software a mění výbavy, proto později vyráběné automobily často mají více funkcí. Před nákupem porovnejte nejen roky výroby, ale i konkrétní výbavu – dva stejné modely EQE se mohou značně lišit.
Baterie, dojezd a nabíjení
Většina EQE má baterii s užitečnou kapacitou kolem 89–90 kWh. Podle údajů výrobce (WLTP) EQE 350+ dojede na jedno nabití až kolem 650 km. V praxi v létě, při smíšeném jízdním stylu, lze očekávat dojezd kolem 450–550 km, na dálnici méně.
V zimě se dojezd obvykle zkracuje o 20–30 %, při krátkých jízdách ještě více, protože se spotřebuje více energie na vytápění. Pohon všech kol a verze AMG spotřebují více energie, zejména s velkými koly.
V Evropě se EQE nabíjí přes konektor CCS2. Střídavým proudem – až 11 kW, u některých vozů – až 22 kW. Na rychlonabíjecích stanicích se EQE nabíjí až kolem 170 kW. Studená baterie se nabíjí pomaleji, proto v zimě je dobré ji předem předohřát – to lze nastavit v navigaci při výběru rychlonabíjecí stanice.
Co zkontrolovat při nákupu použitého EQE
Nejdůležitější je stav baterie. Požádejte o kontrolu stavu baterie (SoH) u servisu Mercedes-Benz, která ukazuje zbývající kapacitu v procentech. Na baterii platí dlouhodobá záruka výrobce – v servisu zkontrolujte její podmínky a jak dlouho ještě platí.
Pokud má auto pneumatikovou podpěru, ujistěte se, že při stání nekloní a při jízdě nerází. Otestujte řízení zadních kol, všechny displeje a pomocné systémy, zeptejte se, zda byly provedeny všechny aktualizace softwaru od výrobce a opravy zvolání zpět.
Některé funkce EQE v některých trzích byly nabízeny jako placené služby nebo předplatné, proto zkontrolujte, co je součástí auta a zda to zůstane při změně majitele. Velká hmotnost rychle opotřebuje pneumatiky – prohlédněte si je a disky, historii zkontrolujte podle VIN kódu.
Verze
EQE se liší podle trhu a roku: nejčastěji se setkáte s řadami Electric Art a AMG Line, na začátku se prodávala limitovaná verze Edition 1. Níže uvádíme hlavní verze.
EQE 300
V295Nejlevnější verze EQE s pohonem zadních kol.
- Přibližně 245 AG
- Pohon zadních kol
- Podobná baterie jako u EQE 350+
EQE 350+
od roku 2022Nejčastěji se setkáváte s verzí s velkým dojezdem.
- Přibližně 292 AG, pohon zadních kol
- Do zhruba 650 km podle WLTP
- Rychlé nabíjení až do zhruba 170 kW
EQE 350 4MATIC
V295Pohon všech kol pro ty, kteří jezdí v zimě hodně.
- Dva motory, asi 292 kW
- Lepší chování na kluzkém povrchu
- O něco kratší dojezd než EQE 350+
EQE 500 4MATIC
V295Nejvýkonnější verze bez AMG
- Asi 408 kW
- Často — pneumatická podpěra AIRMATIC
- Rychlý rozjezd
Mercedes-AMG EQE 43 ir 53
V295Sportovní verze AMG
- Asi 476 kW (EQE 43) a více než 600 kW (EQE 53)
- Sportovní nastavení podpěry a brzd
- Nejvyšší spotřeba energie
Porovnání verzí EQE
| EQE 300 | EQE 350+ | EQE 500 4MATIC | AMG EQE 53 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodný | Pro každodenní jízdu | Pro dlouhé cesty | Pro komfort a zimu | Pro sportovní jízdu |
| Převodovka | Zadní kola | Zadní kola | Všechny kola | Všechny kola |
| Výkon | Přibližně 245 AG | Přibližně 292 k | Asi 408 kW | Víc než 600 k |
| Pneumatika (nejčastěji) | 19 palců | 19–20 palců | 20–21 palců | 21–22 palců |
| Ujetá vzdálenost (přibližně) | Velká | Největší | Průměrný | Nejmenší |
| Cena na trhu s použitými vozy (relativně) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou EQE 350+: má největší dojezd a na trhu s použitými vozy se nejčastěji vyskytuje. Verze s pohonem všech kol je vhodná pro zimu a komfort, zatímco AMG je jen pro ty, kteří chtějí dynamiku.
Výhody
- Velký dojezd (EQE 350+)
- Velmi tichý a komfortní interiér
- Rychlé nabíjení až do zhruba 170 kW
- Moderní systémy pro asistence při řízení
Nevýhody
- Kufr je menší než u třídy E
- Složitá elektronika a drahá výbava při opravách
- Hodnota na trhu s použitými vozy rychle klesá
Časté otázky
Jaký je skutečný dojezd EQE?
EQE 350+ v létě, při smíšeném jízdním stylu, často ujede 450–550 km, na dálnici méně. V zimě se dojezd zkracuje asi o 20–30 %. Modely s pohonem všech kol a verze AMG ujedou méně.
Jak se EQE liší od EQS?
EQE je menší a levnější, má standardní víko kufru. EQS je větší, má větší baterii a spolu s odklápěcím zadním sklem otevřený zadní prostor, proto je vhodnější pro ty, kteří cení prostor, luxus a dlouhé cesty.
Stojí za to vybrat si EQE s pneumatickou podpěrou?
Pokud je nejdůležitější komfort, ano, protože podpěra AIRMATIC lépe tlumí nerovnosti. Je však složitější, proto je při nákupu použitého vozu nutné zkontrolovat, zda funguje správně.
Je EQE vhodný pro zimní ježdění?
Chladná baterie se nabíjí pomaleji, proto v zimě stojí za to v navigaci vybrat rychlonabíjecí stanici – auto předem zahřeje baterii a nabíjení bude rychlejší.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























