Dla firm: pakiety, API i import →

Mercedes-Benz EQE

Samochody osobowe · Produkcja 2022–

Mercedes-Benz EQE: generacje, lata produkcji i ogłoszenia.

REKLAMA Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generacje

Lista generacji tego modelu jest uzupełniana.

Mercedes-Benz EQE — ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia →

Cena, €

Rok

Przebieg, km

Moc, kW

Sprzedawca

Wyposażenie

Więcej wyposażenia
Nadwozie
Elektronika
Wnętrze
Audio i wideo
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenia
Inne zalety
Na razie brak ogłoszeń.
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011
Mercedes-Benz EQE
Zdjęcie: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE: wersje V295, baterie i ładowanie

Mercedes-Benz EQE to elektryczny sedan klasy wyższej, oferowany od 2022 roku i zbliżony gabarytowo do Klasy E. Przyglądamy się wersjom EQE, baterii, realnemu zasięgowi latem i zimą, ładowaniu oraz temu, co warto sprawdzić przy zakupie używanego EQE.

EQE w pigułce

EQE zadebiutował w 2021 roku i został zbudowany na dedykowanej autach elektrycznych platformie EVA2 – tej samej co większy EQS. Dzięki temu ma sylwetkę łuku, krótkie zwisy i przestronne wnętrze. W przeciwieństwie do EQS, EQE posiada tradycyjną klapę bagażnika, a nie tył otwierany razem z tylną szybą.

Od 2023 roku produkowany jest także EQE SUV (X294) – wyższy SUV bazujący na tej samej technologii. W tym artykule skupiamy się głównie na sedanie, jednak wskazówki dotyczące baterii, ładowania i oględzin przedzakupowych w większości dotyczą obu nadwozi.

Wersje i modernizacje

EQE powstaje w ramach jednej generacji, ale wybór wersji jest szeroki. Najczęściej spotykany jest EQE 350+ z jednym silnikiem i napędem na tył. Tańszy EQE 300 ma mniejszą moc, EQE 350 4MATIC oraz EQE 500 4MATIC oferują dwa silniki i napęd na cztery koła, a najbardziej sportowe są odmiany Mercedes-AMG EQE 43 i EQE 53.

Samochód mocno zmienia się w zależności od wyposażenia dodatkowego: zawieszenia pneumatycznego AIRMATIC (w niektórych wersjach standardowego), skrętnej tylnej osi zmniejszającej promień skrętu oraz MBUX Hyperscreen, czyli szklanego panelu ekranów biegnącego przez całą szerokość deski rozdzielczej. Na rynku wtórnym elementy te mają ogromny wpływ zarówno na komfort, jak i na cenę.

Producent stale aktualizuje oprogramowanie EQE i zmienia pakiety wyposażenia, dlatego egzemplarze z późniejszych roczników często posiadają więcej funkcji. Przed zakupem porównaj nie tylko rocznik, ale też konkretne wyposażenie – dwa egzemplarze EQE z tej samej wersji mogą się mocno od siebie różnić.

Baterie, zasięg i ładowanie

Większość modeli EQE posiada akumulator o użytecznej pojemności około 89–90 kWh. Według danych producenta (WLTP) EQE 350+ osiąga zasięg do ok. 650 km. W warunkach letnich, podczas jazdy mieszanej, realnie często można liczyć na ok. 450–550 km, natomiast na autostradzie zasięg ten maleje.

Zimą zasięg zazwyczaj spada o około 20–30%, a podczas jazdy na krótkich dystansach jeszcze bardziej, ponieważ dużo energii zużywane jest na ogrzewanie. Wersje z napędem na cztery koła oraz odmiany AMG zużywają więcej energii, zwłaszcza w połączeniu z dużymi obręczami kół.

W Europie EQE ładowany jest przez złącze CCS2. Prądem przemiennym (AC) z mocą do 11 kW, a w niektórych egzemplarzach do 22 kW. Na stacjach szybkiego ładowania EQE ładuje się z mocą do ok. 170 kW. Zimna bateria ładuje się wolniej, dlatego zimą warto ją wcześniej rozgrzać – można to zrobić, wybierając stację szybkiego ładowania w fabrycznej nawigacji.

Co sprawdzić przy zakupie używanego EQE

Kwestią kluczową jest stan baterii. Poproś serwis Mercedes-Benz o raport SoH (State of Health), który pokazuje pozostałą pojemność w procentach. Akumulator objęty jest długoterminową gwarancją producenta – sprawdź w serwisie jej warunki oraz to, jak długo jeszcze obowiązuje.

Jeśli samochód posiada zawieszenie pneumatyczne, upewnij się, że po zaparkowaniu nie opada na którąkolwiek stronę, a podczas pokonywania nierówności zawieszenie nie wydaje głuchych stuków. Przetestuj skrętną oś tylną, wszystkie ekrany oraz systemy wspierające kierowcę, a także dopytaj, czy wykonano wszystkie aktualizacje oprogramowania i akcje serwisowe.

Część funkcji EQE na niektórych rynkach była oferowana jako usługi płatne w modelu subskrypcyjnym, dlatego zweryfikuj, co jest przypisane do danego egzemplarza i czy pozostanie ono aktywne po zmianie właściciela. Duża masa własna szybko zużywa opony – obejrzyj dokładnie ogumienie oraz felgi, a historię pojazdu zweryfikuj po numerze VIN.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Wersje

Poziomy wyposażeń EQE różnią się w zależności od rynku i roku produkcji: najczęściej spotykane linie to Electric Art oraz AMG Line, a na początku oferowana była limitowana wersja Edition 1. Poniżej przedstawiamy główne odmiany.

EQE 300

V295

Najbardziej przystępna cenowo wersja EQE z napędem na tylną oś.

  • Ok. 245 KM
  • Napęd na tylne koła
  • Podobny akumulator jak w EQE 350+

EQE 350+

Od 2022 r.

Najczęściej spotykana wersja zapewniająca duży zasięg.

  • Ok. 292 KM, napęd na tylne koła
  • Do ok. 650 km wg normy WLTP
  • Szybkie ładowanie z mocą do ok. 170 kW

EQE 350 4MATIC

V295

Napęd na cztery koła dla osób, które dużo jeżdżą zimą.

  • Dwa silniki, ok. 292 KM
  • Lepsza trakcja na śliskiej nawierzchni
  • Nieco mniejszy zasięg niż w EQE 350+

EQE 500 4MATIC

V295

Najmocniejsza wersja spoza rodziny AMG.

  • Ok. 408 KM
  • Często z zawieszeniem pneumatycznym AIRMATIC
  • Szybkie przyspieszenie

Mercedes-AMG EQE 43 ir 53

V295

Sportowe wersje od AMG.

  • Ok. 476 KM (EQE 43) oraz ponad 600 KM (EQE 53)
  • Sportowo zestrojone zawieszenie i hamulce
  • Najwyższe zużycie energii

Porównanie wersji EQE

EQE 300EQE 350+EQE 500 4MATICAMG EQE 53
Dla kogoDo codziennej jazdyNa długie trasyDla komfortu i na zimęDo sportowej jazdy
NapędTyłTyłWszystkie kołaWszystkie koła
MocOk. 245 KMOkoło 292 KMOk. 408 KMPonad 600 KM
Felgi (najczęściej)19 cali19–20 cali20–21 cali21–22 cale
Zasięg (względnie)DużyNajwiększyŚredniNajmniejszy
Ceny na rynku wtórnym (względnie)€€€€€€€€€

Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest EQE 350+: ma największy zasięg i najczęściej spotyka się go na rynku wtórnym. Wersje z napędem na cztery koła warto wybrać ze względu na zimę i komfort, a odmiany AMG — tylko wtedy, gdy najważniejsza jest dynamika.

Zalety

  • Duży zasięg (EQE 350+)
  • Bardzo ciche, komfortowe wnętrze
  • Szybkie ładowanie z mocą do ok. 170 kW
  • Nowoczesne systemy wsparcia kierowcy

Wady

  • Bagażnik mniejszy niż w Klasie E
  • Skomplikowana elektronika i drogie wyposażenie w naprawie
  • Wartość na rynku wtórnym spada szybko

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest realny zasięg EQE?

EQE 350+ latem w cyklu mieszanym bez trudu pokonuje około 450–550 km, na autostradzie — mniej. Zimą zasięg spada o około 20–30%. Wersje z napędem na cztery koła i AMG oferują mniejszy zasięg.

Czym EQE różni się od EQS?

EQE jest mniejszy, tańszy i ma tradycyzną klapę bagażnika. EQS jest większy, ma większy akumulator oraz unoszoną wraz z tylną szybą klapę, dzięki czemu lepiej sprawdza się u osób, dla których priorytetem są przestrzeń, luksus i długie podróże.

Czy warto wybrać EQE z zawieszeniem pneumatycznym?

Jeśli najważniejszy jest komfort — tak, ponieważ zawieszenie AIRMATIC lepiej tłumi nierówności. Jest ono jednak bardziej skomplikowane, dlatego przy zakupie auta używanego koniecznie trzeba sprawdzić jego stan.

Czy EQE dobrze ładuje się zimą?

Zimny akumulator ładował się będzie wolniej, dlatego zimą warto wskazać w nawigacji stację szybkiego ładowania — samochód wstępnie podgrzeje baterię, dzięki czemu ładowanie przebiegnie szybciej.

Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie

Komentarze

Brak jeszcze komentarzy o Mercedes-Benz EQE. Podziel się doświadczeniem.

Zaloguj się, aby skomentować

Inne modele Mercedes-Benz

Mercedes-Benz →
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks