För företag: paket, API och import →

Volvo XC40

Bilar · Tillverkning 2017–

Volvo XC40: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Site AI Audit: What to fix on your website

Generationer

Listan över generationer för modellen kompletteras.

Volvo XC40 till salu 5 annonser

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Drivmedel

Växellåda

Karosstyp

Skick

Land

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Volvo XC404

Volvo XC40

202041 047 kmDieselAutomat110 kWSUV / terrängbil

Volvo XC40, 2020-06, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 41 047 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 258
22 900 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202045 576 kmDieselAutomat140 kWSUV / terrängbil

Volvo XC40, 2020-06, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 140 kW; rida: 45 576 km. 3 000 km arba 3 mėn. pardavėjo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 261
23 300 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202358 775 kmElAutomat69 kWSUV / terrängbil

Volvo XC40, 2023-04, visureigis / krosoveris. Kuras: elektra, 69 kwh; pavarų dėžė: automatinė; galia: 69 kW; rida: 58 775 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 438 km. 6 000 km arba…

🇱🇹 Šiauliai · ID 274
27 400 €
Volvo XC404

Volvo XC40

20257 979 kmBensinAutomat145 kWSUV / terrängbil

Volvo XC40, 2025-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 145 kW; rida: 7 979 km. 1 metų gamintojo garantija. Automobilį galima apžiū…

🇱🇹 Šiauliai · ID 290
29 900 €
Volvo XC404

Volvo XC40

202528 300 kmBensinAutomat130 kWSUV / terrängbil

Volvo XC40, 2025-06, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 130 kW; rida: 28 300 km. 1 metų gamintojo garantija. Automobilį galima apži…

🇱🇹 Šiauliai · ID 291
30 800 €
ANNONS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Volvo XC40
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Volvo

Volvo XC40: generationer, motorer, elbil Recharge och utrustningsnivåer

Volvo XC40 är en kompakt SUV som Volvo introducerade 2017 och därmed gick in på den mindre SUV-marknaden. Vi tittar på vad som skiljer de tidiga och uppdaterade bilarna åt, vilka motorer som är mest populära, vad man bör veta om elbilen XC40 Recharge och vad man ska kontrollera när man köper begagnat.

XC40 kortfattat

XC40 presenterades 2017 och tillverkas fortfarande idag – det är en bil som byggts på den kompakta bilplattformen CMA. Den delar Volvo med Geely-koncernen; det är den första Volvo-modellen på denna plattform. 2018 blev XC40 utsedd till "Årets bil i Europa".

Bilen uppskattas för sin unika design, bekväma sittplatser, välplanerat interiör med många förvaringsutrymmen och hög säkerhetsnivå. Den är mindre än XC60, vilket gör den lättmanövrerad i staden, men det finns mindre plats i bakre raden och bagageutrymmet än i de större Volvo SUV:arna.

Tidiga och uppdaterade XC40 – vad skiljer dem åt

De tidiga bilarna (från 2018) erbjöd bensin- och dieselmotorer samt utrustningsnivåerna Momentum, Inscription och R-Design. Multimediasystemet var Volvo Sensus med vertikal touchskärm.

Ungefär 2020–2021 försvann dieselmotorerna och ersattes av mildhybrider (B3, B4), laddhybrider och den helt elektriska XC40 Recharge. Samtidigt kom ett nytt multimediasystem med integrerade Google-tjänster.

2022 års XC40 uppdaterades: fick nya, tunnare framlyktor och en annan framskydd, och utrustningsnivåerna döptes om till Core, Plus och Ultimate. Senare döptes den elektriska versionen om till EX40, så nyare elbilar kan hittas under båda namnen i annonserna.

Motorer och växellådor

Bensinmotorer: T3 (1,5 l trecylindrig, cirka 160 hk), T4 (cirka 190 hk) och T5 (cirka 250 hk, oftast med fyrhjulsdrift). Dieselmotorer D3 (cirka 150 hk) och D4 (cirka 190 hk) hittas oftast i äldre bilar. Senare kom lättare hybridmotorer B3 och B4.

Laddhybriderna T4 Recharge och T5 Recharge kombinerar en 1,5-liters bensinmotor med en elmotor; på el kan man köra några tiotal kilometer, beroende på år och batteri, och vintertid betydligt färre. De flesta motorer kombineras med en 8-växlad automatlåda, hybrider och senare lättare hybrider med en 7-växlad dubbelkopplingslåda; de svagaste versionerna fanns även med manuell låda.

Den elektriska XC40 Recharge erbjöds först med två motorer (P8, cirka 408 hk, fyrhjulsdrift), senare kom även en version med en motor. Från 2023 drivs enmotoriga bilar med bakhjulsdrift. Batterierna har cirka 70 kWh och cirka 80 kWh kapacitet; den verkliga räckvidden är oftast 300–450 km, vintertid cirka 20–30 % mindre. Hemma och på allmänna laddstolpar laddas det vanligtvis med växelström upp till 11 kW, på snabbladdningsstolpar (CCS2) upp till cirka 150–200 kW, beroende på version.

Vad ska man kontrollera när man köper en begagnad XC40

Kontrollera servicehistoriken och körhistoriken enligt tekniska besiktningar och Volvo serviceanteckningar. För dieselfordon som körts mycket i stadstrafik, kontrollera partikelfiltret (DPF) och AdBlue-systemet, och automatlådan ska växla smidigt utan ryckningar.

I fallet med en laddhybrid, se till att batteriet laddas och att elsträckan motsvarar åldern. För en eldriven XC40, be om en batteristatusrapport (SoH), testa laddningen och fråga om programvaruuppdateringar har utförts.

Testa multimediasystemet, kamerorna och de hjälpsystem som finns för körning — den tidiga Sensus-systemet kan vara långsammare. Kontrollera de stora hjulen och däcken, och karossen för målade detaljer och ojämna fogar.

ANNONS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Utföranden

Namn och utrustning skiljer sig åt beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste XC40-utförandena som finns i Europa.

Momentum

Innan 2022 års uppdatering

Den grundläggande utrustningen för de tidiga XC40-modellerna med bra basutrustning.

  • Lätta aluminiumhjul
  • Automatisk klimatkontroll
  • Ofta — LED-strålkastare och parkeringssensorer

Inscription

Innan 2022 års uppdatering

En mer elegant version för komfortälskare.

  • Mer kromdetaljer utvändigt
  • Ofta — läderklädsla och träinslag
  • Större hjul

R-Design

Innan 2022 års uppdatering

Sportig utseendeutrustning.

  • Svarta exteriördetaljer och kontrasterande tak.
  • Sportiga säten och rat.
  • Ofta — en mer exklusiv bil.

Core

Från 2022.

Huvudutrustningen på den uppdaterade XC40.

  • LED-strålkastare.
  • Multimedia med integrerade Google-tjänster.
  • Ofta — bakkamera.

Plus

Från 2022.

Den mest populära valet — mer komfort och hjälpsystem.

  • Fler hjälpsystem för körning.
  • Ofta — eljusterbara säten.
  • Ofta — kontaktlös bagagelucka.

Ultimate

Från 2022.

Den högsta utrustningsnivån med mest tillbehör.

  • Ofta — panoramatak.
  • Ofta — ljudsystem av högre klass
  • Ofta — 360°-kameror

Jämförelse av XC40-utrustningsnivåer

MomentumInscriptionR-DesignPlus / Ultimate
Vem passar denFör daglig körningKomfort och utseendeSportigt utseendeNyare utrustning
Fälgar (oftast)17–18 tum18–19 tum19–20 tum19–20 tum
InteriörStandardLuxuösare inredningSportiga sätenMer komfortutrustning
MultimediaSensusSensusSensusMed Google-tjänster
Pris i begagnatmarknaden (relativt)€€€€€€€€

För de flesta köpare är det bästa valet Momentum eller Inscription med bensin- eller mildhybridmotor. Om nyare multimedia och hjälpsystem är viktigt, är det värt att leta efter uppdaterade XC40 Plus-utrustningar.

Fördelar

  • Hög säkerhetsnivå
  • Unikt design och bekväma säten
  • Praktisk inredning med många förvaringsutrymmen
  • Bred valmöjlighet — från bensinmotorer till elversioner

Nackdelar

  • Mindre plats i bakre raden och bagageutrymmet än i större Volvo-modeller
  • Multimediasystemet är något långsammare
  • Begagnade bilar är ofta dyrare än sina konkurrenter i samma ålder

Vanliga frågor

Vilken XC40-motor ska man välja när man köper begagnat?

För många köpare passar T4 eller B4-bensinmotorn — de är tillräckligt kraftfulla och klarar av stadskörning. D3 eller D4-dieseln är bra för de som kör mycket utanför staden, medan laddhybriden bara är lämplig om du har möjlighet att ladda regelbundet hemma eller på jobbet.

Hur långt kommer den elektriska XC40 på vintern?

Det beror på version, hastighet och temperatur. I kallt väder räcker det ofta med 20–30 % mindre än på sommaren, och vid kortare sträckor med frekvent uppvärmning av kabinen blir det ännu mindre.

Hur skiljer sig XC40 från C40 och EX40?

C40 är den elektriska versionen av XC40 med en mer sluttande, kupéliknande bak. EX40 är den nya benämningen på den elektriska XC40; tekniken är i princip densamma, så det är värt att kontrollera årtalet och versionen enligt dokumenten.

Är XC40 lämplig för familjer?

För en mindre familj — ja: kabinen är praktisk, och säkerhetsutrustningen är bra. Om du ofta transporterar två barnstolar och mycket bagage, är det värt att överväga den större XC60.

Uppdaterad 2026-10-10 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Volvo XC40 ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Volvo

Volvo →
ANNONS Internet Solutions — IT services for business since 2011