Acura CL: dve generácie, motory, Type-S a čo overiť pri nákupe
Acura CL — 1997–2003 luxusná značka „Acura“ od „Honda“, štvordverový kupé. V článku sa pozrieme na motory, verziu „Type-S“, vzácnosť mechanickej prevodovky a známu problému automatických prevodoviek, na ktorú by si mal kúpiaci dbať.
CL krátko
Acura CL — stredný štvordverový kupé postavený na základe „Honda Accord“. Prvá generácia sa vyrábala od februára 1996 ako model 1997, druhá sa predstavila v októbri 2000 ako model 2001. CL bol prvým modelom „Acura“, ktorý sa vyrábal v USA.
Životnosť modelu bola krátka: CL bol zrušený po roku 2003, keď sa blížila nová generácia „TL“, a nemal priamého nástupcu. Medzi rokmi 2000–2003 sa predalo menej ako 31 000 vozidiel druhej generácie, preto je na Slovensku veľmi vzácny.
Ktorú generáciu vybrať
Prvá generácia (1997–1999) ponúkla 3,0 l V6 (okolo 200 k) a štvorvalcový 2,2 l (do roku 1997, okolo 145 k), neskôr 2,3 l (1998–1999, okolo 150 k). Štvorvalcová verzia bola dostupná s päťstupňovou mechanickou prevodovkou. Karosérie bola pozinkovaná, čo pomáha pred koróziou.
Druhá generácia (2001–2003) bola úplne prekonštruovaná a má 3,2 l SOHC V6 s systémom „VTEC“; štandardná verzia vyvíja okolo 225 k, „Type-S“ okolo 260 k. Vozidlo mohlo mať navigáciu. V roku 2003 sa zmenil exteriér: nové svetlá, rám karosérie a dverné rukoväte.
Pre väčšinu kupujúcich je najzaujímavejšia — druhá generácia, ale jej slabým miestom je automatická prevodovka (viac podrobností nižšie).
Motory a prevodovky
Prvou je 3,0 l V6 (J30A1) s približne 200 kW a štvorvalcové motory 2,2 a 2,3 l s 145–150 kW. Štvorvalcové verzie mohli mať 5-stupňovú manuálnu prevodovku; inak sa používala automatická.
Druhou je 3,2 l V6: 225 kW (automatická prevodovka) alebo „Type-S“ s 260 kW. V roku 2003 bola „Type-S“ ponúknutá aj s 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a obmedzeným diferenciálom – vyrobilo sa ich málo (na trh USA približne 3500). Kritizovali, že manuálna prevodovka sa v roku 2001 prestala ponúkať a znovu sa objavila až v roku 2003 s „Type-S“.
Čo overiť pri kúpe použitého Acura CL
Najdôležitejšia je automatická prevodovka druhej generácie. Hlásili sa problémy, najčastejšie po približne 40 000 míľach (65 000 km): vyskytovali sa rázové zrýchlenia, klzanie, únik oleja. Ako jednu z hlavných príčin uvádzali opotrebovanie tretieho prevodového stupňa. Výrobca predĺžil záruku, ale aj tak sa prevodovky opäť poruchovali, preto vyžiadajte od predajcu históriu servisu a vykonajte jazdný test automobilu.
Manuálne prevodovky „Type-S“ sú vzácnejšie a cennejšie. Pri takomto automobile je dôležité overiť, či motor a prevodovka neboli opakované opravované.
Keďže ide o americký import, overte históriu jazdy, či automobil nebol v nehode, a tiež stav karosérie. Vyžiadajte dokumenty, aby bol legálne dovezený a zaregistrovaný.
Výbavy
Názvy a vybavenie sa líšia podľa trhu a rokov; uvádzame najčastejšie verzie v Európe.
2.2CL / 2.3CL
Prvá generácia, 1997–1999Štvorvalcová verzia s menším výkonom.
- 2,2 l (1997) alebo 2,3 l (1998–1999) motor
- Možno 5-stupňová manuálna prevodovka
- „Premium“ výbava s kožou (do 1999)
3.0CL
Prvá generácia, 1997–1999Verzia so V6 motorom.
- 3,0 l V6, približne 200 k
- „Premium“ s kožou a vyhriatymi sedadlami
- Rôzne pneumatiky každý rok
3.2 CL
II. generácia, 2001–2003Základná verzia II. generácie.
- 3,2 l V6, približne 225 k
- Často – navigácia
- Automatická prevodovka s rizikom poruch
3.2 CL Type-S
II. generácia, 2001–2003Športová verzia II. generácie.
- Približne 260 k, 17-palcové pneumatiky
- Tužšia podvozková konštrukcia a väčšie brzdy
- 2003 — 6-stupňová manuálna prevodovka
Porovnanie verzií
| 3.0CL (I karta) | 3.2 CL (II karta) | 3.2 CL Type-S | |
|---|---|---|---|
| Pre koho je to | Pre jednoduchého, spoľahlivého kupé | Pre komfort a každodenný použitie | Pre pohodlné jazdenie |
| Motor | 3,0 l V6, približne 200 k | 3,2 l V6, približne 225 k | 3,2 l V6, približne 260 k |
| Prevodovka | Automatická | Automatická | Automatická alebo 6-stupňová manuálna (2003) |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€€ |
Viacero kupujúcov sa bude hodiť 3.0CL alebo 3.2 CL, ak je skríňa kontrolovaná. „Type-S“ s manuálnou skríňou — pre zbierateľov a nadšencov, ale s automatickou skríňou je riziko rovnaké ako u ostatných 3.2 CL.
Výhody
- Štýlový, pohodlný kupé
- „Honda“ V6 motor s dobrým rezervným výkonom
- Riadky „Type-S“ s manuálnou skríňou
- Ocínované karosárske plechy prvýkrát
Nevýhody
- Automatická skríňa druhej generácie má sklony k problémom
- Malá ponuka na Slovensku
- Automobily s manuálnou skríňou sú veľmi málo
Časté otázky
Ktorá generácia Acura CL je lepšia?
Druhá generácia je výkonnejšia a modernejšia, ale jej automatická skríňa je problémová. Prvá generácia je jednoduchšia a bez tohto problému, ale má menej výkonu. Ak sa rozhodnete pre druhú generáciu — stojí za to hľadať auto s dokumentovanou opravou skríne alebo s manuálnou skríňou.
Koľko výkonu má Acura CL Type-S?
Okolo 260 k (194 kW), a v roku 2003 bola ponúknutá aj 6-stupňová manuálna skríňa.
Je CL to isté ako Honda Accord?
Je založený na „Honda Accord“, ale má kupé karosériu a je luxusnejší.
Aktualizované 2026-10-21 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























