Acura CL: dvě generace, motory, Type-S a co zkontrolovat při nákupu
Acura CL — 1997–2003 luxusní model značky „Acura“ od „Honda“, čtyřmístný kupé prodávaný ve dvou generacích. V článku si projdeme jeho motory, verzi Type-S, vzácnost manuální převodovky a známý problém s automatickými převodovkami, na který by měl kupující dávat pozor.
CL stručně
Acura CL je středně velký čtyřmístný kupé postavený na základě „Honda Accord“. První generace se začala vyrábět od února 1996 jako model pro rok 1997, druhá generace pak přišla v říjnu 2000 jako model pro rok 2001. CL byl prvním modelem značky Acura vyrobeným v USA.
Životnost modelu byla krátká: CL byl zrušen po roce 2003, když se blížila nová generace „TL“, a neměl žádného přímého nástupce. V letech 2000–2003 bylo prodáno méně než 31 000 vozů druhé generace, proto je v Česku velmi vzácný.
Kterou generaci zvolit
První generace (1997–1999) nabízela 3,0 l V6 (cca 200 k) a čtyřválec 2,2 l (do roku 1997, cca 145 k), později 2,3 l (1998–1999, cca 150 k). Verzi s čtyřválcem bylo možné získat s pětistupňovou manuální převodovkou. Karoserie byla pozinkovaná, což pomáhá proti rezivění.
Druhá generace (2001–2003) byla kompletně přepracována a má 3,2 l SOHC V6 s systémem „VTEC“; standardní verze vyvíjí cca 225 k, Type-S pak cca 260 k. Auto mohlo být vybaveno navigací. V roce 2003 došlo k faceliftu: nové světlomety, nové barvy karoserie, nové rukojeti dveří.
Pro mnoho kupujících je nejzajímavější druhá generace, ale její slabinou je automatická převodovka (více níže).
Motory a převodovky
První generace – 3,0 l V6 (J30A1) s přibližně 200 kW a čtyřválcové motory 2,2 a 2,3 l s 145–150 kW. Čtyřválcové verze mohly mít pětistupňovou manuální převodovku; jinak automatickou.
Druhá generace – 3,2 l V6: 225 kW (automatická převodovka) nebo „Type-S“ s 260 kW. V roce 2003 byla „Type-S“ nabízena také s šestistupňovou manuální převodovkou a omezeným diferenciálem – vyrobilo se jich málo (pro trh USA asi 3500). Kritizováno bylo, že manuální převodovka nebyla nabízena v roce 2001, a pak se vrátila až v roce 2003 s „Type-S“.
Co zkontrolovat při nákupu použitého Acura CL
Nejdůležitější je automatická převodovka druhé generace. Byly hlášeny problémy, nejčastěji kolem 40 000 mil (asi 65 000 km): objevují se rány, kluzání, úniky. Jako jednu z hlavních příčin uvádějí opotřebení třetího převodového stupně. Výrobce prodloužil záruku, ale i tak se převodovky opotřebovaly, proto požádejte prodejce o servisní historii a vyzkoušejte auto při jízdě.
Manuální převodovky „Type-S“ jsou vzácnější a cennější. U takového auta je důležité zkontrolovat, zda motor a převodovka nebyly opakovaně opravovány.
Protože se jedná o americký import, zkontrolujte historii vozu, zda auto nebylo v nehodě, a také stav karoserie. Požádejte o dokumenty, aby bylo auto legálně dovezeno a zaregistrováno.
Vybavení
Názvy a vybavení se liší podle trhu a let; uvádíme nejčastěji v Evropě setkávací verze.
2.2CL / 2.3CL
První generace, 1997–1999Čtyřválcová verze s menší výkonností.
- Motor 2,2 l (1997) nebo 2,3 l (1998–1999)
- Možná 5-stupňová manuální převodovka
- „Premium“ výbava s koženým interiérem (do 1999)
3.0CL
První generace, 1997–1999Verze s motorem V6.
- V6 3,0 l, asi 200 k
- „Premium“ s koženým interiérem a vyhřívanými sedadly
- Různé velikosti kol každý rok
3.2 CL
II. generace, 2001–2003Základní verze II. generace.
- V6 3,2 l, asi 225 k
- Často – navigace
- Automatická převodovka s rizikem poruch
3.2 CL Type-S
II. generace, 2001–2003Sportovní verze II. generace.
- Asi 260 k, kola 17 palců
- Tužší podvozek a větší brzdy
- 2003 — 6stupňová manuální převodovka
Porovnání verzí
| 3.0CL (I karta) | 3.2 CL (II karta) | 3.2 CL Type-S | |
|---|---|---|---|
| Komu je vhodný | Pro jednoduchého, spolehlivého kupce | Pro komfort a každodenní použití | Pro pohodlné řízení |
| Motor | V6 3,0 l, asi 200 k | V6 3,2 l, asi 225 k | 3,2 l V6, asi 260 k |
| Převodovka | Automatická | Automatická | Automatická nebo 6stupňová manuální (2003) |
| Cena na trhu s ojetými vozy (přibližně) | € | €€ | €€€ |
Většina kupujících bude spokojena s 3.0CL nebo 3.2 CL, pokud je převodovka kontrolovaná. „Type-S“ s manuální převodovkou – pro sběratele a nadšence, ale s automatickou převodovkou je riziko stejné jako u ostatních 3.2 CL.
Výhody
- Stylový a pohodlný kupé
- „Honda“ V6 motor s dobrým výkonovým rezervou
- Vzácný „Type-S“ s manuální převodovkou
- Ocínované karosářské panely poprvé
Nevýhody
- Automatická převodovka druhé generace má tendenci selhávat
- Nabídka v Litvě je malá
- Aut s manuální převodovkou je velmi málo
Časté otázky
Která generace Acura CL je lepší?
Druhá generace je výkonnější a modernější, ale její automatická převodovka je problémová. První generace je jednodušší a bez tohoto problému, ale má méně výkonu. Pokud se rozhodnete pro druhou generaci – stojí za to hledat auto s dokumentovanou opravou převodovky nebo s manuální převodovkou.
Kolik výkonu má Acura CL Type-S?
Přibližně 260 k (194 kW), a v roce 2003 byla nabízena také 6stupňová manuální převodovka.
Je CL totéž co Honda Accord?
Vychází z podlahy „Honda Accord“, ale má karoserii kupé a je luxusnější.
Aktualizováno 2026-10-21 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky





























