Acura CL: två generationer, motorer, Type-S och vad man bör kolla när man köper
Acura CL — 1997–2003 års lyxmärke från „Honda“ som tillverkade en tvådörrars kupé. Den såldes i två generationer. Här tittar vi på motorerna, „Type-S“-versionen, den sällsynta manuella växellådan och den kända automatväxellådsproblematiken som köparen bör vara uppmärksam på.
CL kort
Acura CL — en medelstor tvådörrars kupé baserad på „Honda Accord“. Första generationen tillverkades från februari 1996 som 1997 års modell, och den andra kom i oktober 2000 som 2001 års modell. CL var den första „Acura“-modellen som tillverkades i USA.
Modellens livslängd var kort: CL lades ner efter 2003 när den nya generationen av „TL“ närmade sig, och hade ingen direkt efterträdare. Mellan 2000 och 2003 såldes mindre än 31 000 bilar av andra generationen, så den är mycket sällsynt i Litauen.
Vilken generation ska man välja
Första generationen (1997–1999) erbjöd en 3,0-liters V6 (ca 200 hk) och en fyrcylindrig 2,2-liters (till 1997, ca 145 hk), senare en 2,3-liters (1998–1999, ca 150 hk). Den fyrcylindriga versionen kunde fås med en femväxlad manuell växellåda. Karossen är zinkbelagd, vilket hjälper mot rost.
Andra generationen (2001–2003) var helt omkonstruerad och har en 3,2-liters SOHC V6 med „VTEC“-system; standardversionen levererar ca 225 hk, medan „Type-S“ ger ca 260 hk. Bilen kunde fås med navigering. År 2003 ändrades exteriören: nya strålkastare, karossfärgslist och dörrhandtag.
För många köpare är andra generationen mest intressant, men dess svaga punkt är automatväxellådan (mer om det nedan).
Motorer och växellådor
Först ut — 3,0 l V6 (J30A1) med cirka 200 hk och fyrcylindriga 2,2 och 2,3 l motorer med 145–150 hk. Fyrcylindriga versioner kunde ha en femväxlad manuell låda; annars automatisk.
Därefter — 3,2 l V6: 225 hk (automatisk låda) eller "Type-S" med 260 hk. 2003 års "Type-S" erbjöds också med en sexväxlad manuell låda och begränsad slirringsskivdifferential — det tillverkades inte många (cirka 3500 till den amerikanska marknaden). Kritik riktades mot att den manuella lådan inte erbjöds 2001, men återkom först 2003 med "Type-S".
Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad Acura CL
Det viktigaste — andra generationens automatlåda. Det har rapporterats om fel, oftast efter cirka 40 000 mil (cirka 65 000 km): stötar, slirring, läckage. En av de främsta orsakerna anges vara slitage på tredje växellådans synkroniseringsringar. Tillverkaren förlängde garantin, men även de bytta lådorna gick sönder, så begär servicehistoriken och testa bilen på provkörning.
De manuella lådorna i "Type-S" är mer sällsynta och värdefulla. För en sådan bil är det viktigt att kontrollera att motorn och lådan inte har reparerats om.
Eftersom det är en amerikansk import, kontrollera körhistoriken, om bilen inte har varit i en olycka, samt karossens skick. Begär dokument för att den är lagligt importerad och registrerad.
Utföranden
Namn och utrustning skiljer sig beroende på marknad och år; vi anger de versioner som vanligast förekommer i Europa.
2.2CL / 2.3CL
Första generationen, 1997–1999Fyrcylindrig version med mindre effekt.
- 2,2 l (1997) eller 2,3 l (1998–1999) motor
- 5-växlad manuell växellåda är möjlig
- „Premium“ utrustning med läder (till 1999)
3.0CL
Första generationen, 1997–1999Version med V6-motor.
- 3,0 l V6, cirka 200 hk
- „Premium“ med läder och uppvärmda säten
- Olika hjulstorlekar varje år
3.2 CL
Andra generationen, 2001–2003Grundversionen av andra generationen.
- 3,2 l V6, cirka 225 hk
- Ofta — navigering
- Automatlåda med risk för fel
3.2 CL Type-S
Andra generationen, 2001–2003Sportversion av andra generationen.
- Cirka 260 hk, 17 tums hjul
- Styvare fjäderupphängning och större bromsar
- 2003 — 6-växlad manuell växellåda
Jämförelse av versioner
| 3.0CL (I karta) | 3.2 CL (II karta) | 3.2 CL Type-S | |
|---|---|---|---|
| Vem passar den här bilen? | Enkel och pålitlig coupé | Komfort och vardag | För en trevlig körupplevelse |
| Motor | 3,0 l V6, cirka 200 hk | 3,2 l V6, cirka 225 hk | 3,2 l V6, cirka 260 hk |
| Växellåda | Automat | Automat | Automat eller 6-växlad manuell (2003) |
| Pris på begagnadmarknaden (relativt) | € | €€ | €€€ |
Många köpare passar för 3.0CL eller 3.2 CL, om växellådan är kontrollerad. „Type-S“ med manuell växellåda — för samlare och entusiaster, medan den automatiska har samma risk som andra 3.2 CL.
Fördelar
- Stilig och bekväm coupé
- „Honda“ V6-motor med bra effektreserv
- Sällsynt „Type-S“ med manuell växellåda
- Förzinkade karossplåtar första gången
Nackdelar
- Automatisk växellåda från andra generationen tenderar att läcka
- Liten utbud i Litauen
- Det finns mycket få bilar med manuell växellåda
Vanliga frågor
Vilken generation av Acura CL är bäst?
Andra generationen är kraftfullare och modernare, men dess automatiska växellåda är problematisk. Första generationen är enklare och fri från detta problem, men har mindre effekt. Om du väljer andra generationen — värt att leta efter en bil med dokumenterad växellådsreparation eller manuell växellåda.
Hur mycket effekt har Acura CL Type-S?
Ungefär 260 hk (194 kW), och 2003 erbjöds även en 6-växlad manuell växellåda.
Är CL samma sak som Honda Accord?
Den baseras på „Honda Accord“, men har en coupé-kaross och är mer lyxig.
Uppdaterad 2026-10-21 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























