Acura CL: kaksi sukupolvea, moottorit, Type-S ja mitä tarkistaa ostettaessa
Acura CL — 1997–2003 mallinen "Honda"-yhtiön luksusmerkki "Acura" valmistama nelipaikkainen kupee, joka myytiin kahdessa sukupolvessa. Artikkelissa tarkastelemme sen moottoreita, "Type-S"-versiota, manuaalivaihteiston harvinaisuutta ja tunnettua automaattivaihteiston ongelmaa, johon ostaja kannattaa kiinnittää huomiota.
CL lyhyesti
Acura CL on keskikokoinen nelipaikkainen kupee, joka perustuu "Honda Accord"-malliin. Ensimmäinen sukupolvi valmistettiin helmikuusta 1996 lähtien 1997 mallina, ja toinen sukupolvi esiteltiin maaliskuussa 2000 2001 mallina. CL oli ensimmäinen "Acura"-mallistoon kuulunut auto, joka valmistettiin Yhdysvalloissa.
Mallin elinkaari oli lyhyt: CL lopetettiin vuonna 2003, kun uusi sukupolvi "TL" oli tulossa, eikä sillä ollut suoraa seuraajaa. Vuosina 2000–2003 myytiin alle 31 000 toisen sukupolven autoa, joten se on Suomessa harvinainen.
Minkä sukupolven valita
Ensimmäinen sukupolvi (1997–1999) tarjosi 3,0 l V6 (noin 200 hv) ja nelisylinterisen 2,2 l (enintään 1997, noin 145 hv), myöhemmin 2,3 l (1998–1999, noin 150 hv). Nelisylinteristä versiota sai viisiportaisella manuaalivaihteistolla. Korin pinta cinkattu, mikä auttaa suojaamaan ruosteelta.
Toinen sukupolvi (2001–2003) oli kokonaan uudelleen suunniteltu ja varustettu 3,2 l SOHC V6:lla "VTEC"-järjestelmällä; tavallinen versio tuottaa noin 225 hv, ja "Type-S" noin 260 hv. Autoon sai myös navigaation. Vuodelle 2003 ulkoasu muuttui: uudet ajovalot, korin väriraitojen päällyste ja ovien kahvat.
Monelle ostajalle kiinnostavin on toinen sukupolvi, mutta sen heikko kohta on automaattivaihteisto (lisää alla).
Moottorit ja vaihteisto
Ensimmäisenä — 3,0 l V6 (J30A1) noin 200 hv ja nelisylinteriset 2,2 ja 2,3 l moottorit noin 145–150 hv. Nelisylinteriset versiot saattoivat olla varustettuina viisiportaisella manuaalivaihteistolla; muuten automaatti.
Toisena — 3,2 l V6: 225 hv (automaatti) tai "Type-S" 260 hv. Vuonna 2003 "Type-S" oli saatavilla myös kuusiportaisella manuaalivaihteistolla ja rajatulla liukuvalla erillisellä vaihteistolla — niitä valmistettiin vain vähän (Yhdysvaltain markkinoille noin 3500). Kriittistä oli, että manuaalivaihteisto ei ollut enää saatavilla vuonna 2001, mutta se palasi vasta vuonna 2003 "Type-S" -mallissa.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Acura CL
Tärkeintä on toisen sukupolven automaattivaihteisto. On raportoitu ongelmista, yleensä noin 40 000 mailin (noin 65 000 km) jälkeen: iskuja, liukumista, vuotoja. Yksi pääongelmana on kolmannen vaihteen synkronisoinnin kuluminen. Valmistaja jatkoi takuuaikaa, mutta vaihdettu vaihteisto myös epäonnistui, joten pyydä myyjältä huoltohistoriaa ja testaa auto ajamalla.
Mechaniset "Type-S" -vaihteistot ovat harvinaisempia ja arvokkaampia. Tällaisen auton kannattaa tarkistaa, ettei moottori tai vaihteisto ole ollut korjattuna useammin.
Koska tämä on amerikkalainen tuonti, tarkista ajoneuvon historia, ettei auto ole ollut onnettomuudessa, sekä korin kunto. Pyydä asiakirjoja, jotta varmistat, että auto on tuotu ja rekisteröity laillisesti.
Varustelut
Nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan; luetellaan Euroopassa tavallisimmat versiot.
2.2CL / 2.3CL
Ensimmäinen sukupolvi, 1997–1999Nelisylinterinen versio pienemmällä teholla.
- 2,2 l (1997) tai 2,3 l (1998–1999) moottori
- Viisiportainen manuaalivaihteisto saatavilla
- „Premium“-varustus nahkaverhoillu (vuoteen 1999)
3.0CL
Ensimmäinen sukupolvi, 1997–1999Versio V6-moottorilla.
- 3,0 l V6, noin 200 hv
- „Premium“-varustus nahkaverhoilla ja lämmitettävillä istuimilla
- Erilaiset renkaat joka vuosi
3.2 CL
Toinen sukupolvi, 2001–2003Toisen sukupolven perusversio.
- 3,2 l V6, noin 225 hv
- Usein — navigointijärjestelmä
- Automaattivaihteisto, jossa on vikaantumisriski
3.2 CL Type-S
Toinen sukupolvi, 2001–2003Toisen sukupolven urheilullinen versio.
- Noin 260 hv, 17 tuuman renkaat
- Jäykempi jousitus ja suurempi jarrujärjestelmä
- Vuodelta 2003 — 6-vaihteinen manuaalivaihteisto
Mallien vertailu
| 3.0CL (I karta) | 3.2 CL (II karta) | 3.2 CL Type-S | |
|---|---|---|---|
| Kenen autolle | Yksinkertainen ja luotettava kupee | Mukavuuteen ja arkeen | Ajokokemuksen parantamiseen |
| Moottori | 3,0 l V6, noin 200 hv | 3,2 l V6, noin 225 hv | 3,2 l V6, noin 260 hv |
| Vaihteisto | Automaatti | Automaatti | Automaatti tai 6-vaihteinen manuaali (vuodelta 2003) |
| Kustannukset käytettyjen autojen markkinoilla (suhteellisesti) | € | €€ | €€€ |
Monille ostajille sopii 3.0CL tai 3.2 CL, joska laatikko on tarkistettu. „Type-S“ manuaalivaihteisella — keräilijöille ja innokkaille, mutta automaattivaihteisella riski on sama kuin muillakin 3.2 CL.
Plussat
- Tyylikäs ja mukava kupee
- „Honda“ V6-moottori hyvällä tehovarastolla
- Harvinainen „Type-S“ manuaalivaihteisella
- Sinkittyjen korin levyt ensimmäistä kertaa
Miinukset
- Toisen sukupolven automaattivaihteisto taipuu väsymään
- Pieni tarjonta Liettuassa
- Manuaalivaihteisia autoja on hyvin vähän
Usein kysytyt kysymykset
Mikä Acura CL -sukupolvi on parempi?
Toinen sukupolvi on tehokkaampi ja modernimpi, mutta sen automaattivaihteisto on ongelmallinen. Ensimmäinen sukupolvi on yksinkertaisempi ja ilman tätä ongelmaa, mutta sillä on vähemmän tehoa. Jos valitset toisen sukupolven, kannattaa etsiä autoa, jolla on dokumentoitu vaihteiston korjaus tai manuaalivaihteisto.
Kuinka paljon tehoa Acura CL Type-S:llä on?
Noin 260 hv (194 kW), ja vuonna 2003 tarjottiin myös 6-vaihteinen manuaalivaihteisto.
Onko CL sama asia kuin Honda Accord?
Se perustuu „Honda Accord“ -pohjaan, mutta sillä on kupeekori ja se on hienostuneempi.
Päivitetty 2026-10-21 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























